Підтримати
каска військового дорога
Фото з відкритих джерел

Майже 70 військовослужбовців України вважаються зниклими безвісти у власній державі. А спеціальна комісія з їх пошуку ніяк не може запрацювати: досі не обрали голову, не створили реєстр зниклих бійців та не виділили фінансування на все це. 


Про це
повідомляє керівниця офісу уповноваженого президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Наталія Зарецька в інтерв’ю інформагентству «Укрінформ». Вона посилається на дані ЗСУ. 

«Основні складнощі ㅡ з пошуками на непідконтрольних територіях. Дії на тимчасово окупованих територіях узгоджуються в політичному форматі через Тристоронню контактну групу. І, на жаль, сьогодні  отримати дозвіл і гарантію безпеки пошуків не вдається через позицію протилежної сторони», – зазначила Наталія Зарецька.

Вона додала: наразі на окупованих територіях може працювати лише Міжнародний Комітет Червоного Хреста.

Для довідки:
Міжнародний Комітет Червоного Хреста — це незалежна нейтральна організація, заснована у 1863 році для надання допомоги, захисту життя й гідності людей, які постраждали через збройні конфлікти та інші ситуації насильства. 

Ця гуманітарна організація з центральним офісом у столиці працює по обидва боки лінії розмежування на Донбасі: окрім представництв у Слов’янську, Маріуполі та Сєвєродонецьку, має офіси й у тимчасово окупованих Донецьку та Луганську. МКЧХ самостійно не проводить пошук або ідентифікацію людей самостійно. Натомість Червоний Хрест підтримує родини зниклих безвісти, а також роботу тих структур, які займаються пошуком зниклих людей.

“Від початку антитерористичної операції кількість зниклих безвісти становила 526 військовослужбовців Збройних сил України, з цієї кількості вдалося знайти (живих та мертвих) 457 військовослужбовців”, ㅡ повідомили у кадровому центрі ЗСУ у відповіді на запит Суспільного.

В Офісі президента кажуть: пошукові роботи зниклих безвісти військових не припинялися, цим займаються підрозділи Нацполіції, військові ООС (гуманітарний проєкт Збройних сил України «Евакуація 200») та громадські організації.

При цьому, загальний облік військових та цивільних, зниклих безвісти в зоні Операції об’єднаних сил та на тимчасово окупованих територіях, зараз веде СБУ. Для цього створили Об’єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісти зниклих у районі проведення ООС.

Комісія з питань зниклих безвісти не працює й донині

Комісію з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, нарешті створили в липні цього року, на кількалітню вимогу родичів зниклих безвісти та волонтерів. Але повноцінно вона поки не запрацювала. Зокрема, ще не обрали голову комісії; це може статися впродовж 2 тижнів. 

«Якщо все піде за планом, всі формальні процедури відбудуться, в березні комісія почне роботу повноцінно», – заявила Наталія Зарецька.

Українське законодавство також передбачає створення Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Але його й дотепер немає.

«Технічно Єдиний реєстр може бути створений та запущений в роботу за пів року, якщо відповідне фінансування буде передбачене», – зазначила представниця уповноваженого президента.

Зазначимо, в законі вказано, що його адміністратором має бути державне підприємство, підконтрольне Міністерству юстиції, а держателем (тобто органом, який вносить інформацію в базу) – Комісія.

Ще у травні цього року Червоний Хрест повідомляв, що через війну на Донбасі щонайменше 750 людей вважаються зниклими безвісти. А через війну на Донбасі майже півтора мільйона людей були вимушені залишити свої домівки та стати переселенцями.

Нагадаємо, в Бахмуті до Міжнародного Дня зниклих безвісти Міжнародний комітет Червоного Хреста встановив інсталяцію “Пазл невідомості”. Її присвітили родинам тих, хто зник безвісти внаслідок збройного конфлікту на Донбасі. МКЧХ зареєстрував звернення про понад 1,5 тисячу зниклих безвісти в Україні людей через збройний конфлікт на Донбасі. Долю або місцезнаходження близько 800 з цих людей вдалося встановити, а інформації про більше ніж 700 людей поки немає. 

Читайте також:


Завантажити ще...