Чи уважно ви слідкували за новинами цього тижня? Якщо ні, то читайте традиційний тижневий дайджест новин від Вільного радіо Сідай, розкажу. Цього разу про: скасовану ДПА, державну “Артемсіль”, нові гранти для соціальних проєктів та багато іншого. Більше читайте вже в матеріалі.
Цьогоріч школярі 4 та 9 класів не складатимуть державну підсумкову атестацію. Все через рішення Кабінету міністрів “Про переведення єдиної системи державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації. Все через пандемію коронавірусу.
Тож у додаток Міністерство освіти і науки України опублікували наказ, яким дітей з цих категорій звільняють від ДПА. А у документі про освіту буде стояти не оцінка, а запис “звільнений(а)”.
З 17 березня почали діяти нові штрафи за деякі з порушень правил дорожнього руху. Наприклад, якщо людину зупиняють нетверезою, то вона може заплатити штраф від 17 до 51 тисячі гривень, а суд може дати арешт до 15 діб та навіть забрати автомобіль.
Сильніше каратимуть й тих, хто не пристібнувся або не надягнув мотошолом. Штраф тепер буде 510 грн. Порушників швидкості штрафуватимуть від 340 до 1700 гривень. А за брудні або неосвітлені номери доведеться сплатити 850 гривень.
Більш детально про розмір штрафів та юридичні аспекти читайте в монолозі поліцейського.
Історія з приватизацією “Артемсолі” почалась в березні 2020 року. Тодішній очільник Уряду заявив, що державне підприємство стало джерелом для корупції, адже там викривали різні корупційні схеми. Тому ДП варто приватизувати. І “Артемсіль” передали у цей перелік на продаж приватним фірмам та людям. Однак колектив держпідприємства виступив з мітингом проти приватизації. А профспілка взагалі подала позов до суду проти Уряду щодо приватизації.
Згодом Уряд самостійно вирішив не приватизовувати держпідприємство. Але позов профспілка не забрала. Тож тепер мають на руках ще й рішення суду — 17 березня Окружний адміністративний суд Києва заборонив знову підіймати питання щодо приватизації підприємства. Зараз ще невідомі деталі рішення суду, адже поки оголосили лише коротку частину документу. Однак незабаром мають опублікувати весь текст.
Десятки жителів з кількох міст Донеччини 15 березня зібралися на протест проти спроб відключити опалення людям. Йдеться про ситуацію, яка склалася на вихідних на початку березня, коли обласний газопостачальник почав відключати котельні від газу через борги. В цей момент в регіон тільки прийшло похолодання.
Люди протестували під будівлею “Донецькоблгазу”. Вони хотіли, щоб до них вийшли представники облгазу, але цього так і не сталося. Тож мітингарі передали свої вимоги письмово:
Зазначимо, на засіданні РНБО на минулому тижні заявили, що “Донецькоблгаз” знаходиться у власності компаній, які зареєстровані в Гонконзі. Це будуть перевіряти, а в разі порушень фірму хочуть повернути у державному власність, для більшого контролю.
Детальніше про газові війни ви можете прочитати в цьому матеріалі.
Впродовж цього тижня, 15-21 березня, російські найманці стріляли в бік ЗСУ 45 разів. Найактивніше гатили поблизу Південного, Гнутового та Водяного, що на Приазов’ї. А також неподалік Мар’їнки, Лебединського, Трудівського, Верхньоторецького, Павлополя, Авдіївки, Талаківки, Світлодарська, Луганського, Новотошківського, Пісків та Богданівки.
Окупанти використовували гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. А подекуди навіть гатили з мінометів калібру 82 та 120 мм.
На цьому тижні не обійшлось без поранених. Спочатку у вівторок бойовики обстріляли прицільно позиції ЗСУ біля Водяного з гранатометів та мінометів. Один воїн отримав травмування. Його доправили у лікарню. А у четвер окупанти прицільно обстріляли позиції ЗСУ поруч з Південним. Там бойовики смертельно поранили одного військового з Хмельниччини — Віктора Пасєка. Наступного дня, 19 березня, бойовики вбили біля Водяного 25-річного Андрія Грабаря з Миколаївщини. А 20 березня на передовій загинув також боєць з Кіровоградщини Кирило Биковський.
Бойовики продовжують блокувати контрольно-пропускні пункти через лінію розмежування на Донбасі. Зараз працюють поки щодня “Станиця Луганська” (Луганська область) і лише двічі на тиждень “Новотроїцьке” (Донецька область). За понеділка по п’ятницю на Луганщині лінію зіткнення пройшли 5908 людей в бік окупованої території та 6079 повернулись на підконтрольну. На Донеччині ж, у понеділок і п’ятницю, коли працює КПВВ “Новотроїцьке”, проїхали 234 людини в ОРДО та 196 повернулись на контрольовану українською владою територію. Крім того, подекуди на Донеччині проїхати вдається і в інші дні. Наприклад, у суботу там проїхали 4 людини.
Однак, пройти вдалось не всім. Наприклад, в понеділок через КПВВ “Новотроїцьке” проїхав чоловік, який прямував на поховання своєї матері. Але окупанти повернули його назад, адже в нього начебто не було дозволу на перетин.
Ще одному чоловіку відмовили в перетині українські прикордонники. Це чоловік, якого депортували з Росії і він нещодавно звільнився з тюрми. Їхав додому, на окуповану частину Луганщини. Він почав робити новий паспорт і отримав відповідну довідку, але в нього не було електронної перепустки. Тож він залишився чекати, поки СБУ видасть йому документ.
Зазначимо, інші пункти пропуску, КПВВ “Золоте”, “Щастя”, “Майорське”, “Мар’їнка” та “Гнутове” працюють лише з боку ДПСУ. Бойовики блокують перетин зі свого боку.
Поліція Донецької області відзвітувала, що вони затримали заступника мера одного з міст Донеччини. За їхніми даними посадовець вимагав 2 тисячі доларів у підприємця за підпис договору дозволу користування двома земельними ділянками. Бізнесмен дав ці гроші посадовцю, і тоді зайшли правоохоронці.
Тепер же фігуранту справи загрожує від 5 до 10 років тюрми за статтею “Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою”.
Журналісти Вільного радіо проаналізували звіт про затримання та з’ясували, що ймовірно під слідством тепер заступник Селидівського міського голови. На сайті міської ради ми знайшли фото двох заступників, Олесю Новицьку та Сергія Паначевного, в яких обстановка кабінету схожа з обстановкою на фото поліцейських.
У приймальні міськради Вільному радіо відповіли, що жінка грошей не вимагала. Водночас вони й не підтвердили, що гроші брав Паначевний.
У Лимані розпочались роботи з будівництва насіннєво-селекційного центру. В цьому центрі є спеціальне обладнання, завдяки якому в регіоні можуть засаджувати деревами земельні ділянки та створювати або відновлювати ліси.
Дерева потрібні, щоб затримувати шкідливий пил, а також для вироблення кисню. Але в останні кілька років ліси Донеччини та Луганщини порідшали через збройний конфлікт на Донбасі, а також масштабні пожежі.
Цей селекційний центр обійдеться обласному екологічному фонду в понад 36 мільйонів гривень. Закінчити його будувати мають до кінця цього року.
На початку тижня, 15 березня, Бахмутсько-Лиманське об’єднане управління Пенсійного фонду України, яке знаходиться у Бахмуті, переїхали в інший мікрорайон міста. Тепер структура знаходиться на “Цвєтмєті”, у Прозорому офісі ( вулиця Перемоги, 53). Раніше в цій будівлі була міська лікарня №2.
Доїхати до ПФУ можна на тролейбусі №5 та №6. Графік роботи пенсійного фонду залишився незмінним.
Зазначимо, в цей же Прозорий офіс нещодавно переїхало і місцеве Управління праці та соціального захисту населення.
Освітній табір “Сила розмаїття” набирає учасників програми з рівності і толерантності. В рамках табору організатори хочуть зібрати переселенців, членів ЛГБТІ спільноти, представників національних та етнічних меншин разом, щоб поговорити про важливі теми: права людини, толерантність, утиски тощо.
В ході обговорення учасники будуть розробляти концепції проєкти, які потім можна буде втілити в будь-якому регіоні країни. А найкращі ідеї профінансують.
Взяти участь можуть молоді люди віком від 18 до 35 років, які проживають в Донецькій та Луганській області. Збори проходитимуть з 19 по 24 квітня. Податись ви можете до 2 квітня заповнивши цю анкету. А детальніше про проєкт ви можете за посиланням.
Цього тижня нас надихає приклад незвичного захоплення. Школярка з Бахмута Руслана Чаленко тримає вдома ящірок та мурашину ферму. Для них є окремий особливий будинок.
“Я намагаюся відтворити ті умови, в яких тварини жили до того, як потрапили до мене. Тому сухопутних тварин я тримаю в тераріумах, а водних — в акваріумах. У тераріумі їм потрібні різні укриття, де вони могли б ховатися один від одного і можливо від мене. А також підстилка, де вони могли б рити собі нори. Наприклад, ящірки люблять, коли в тераріумі волого. Для цього я використовую кокосовий субстрат. З нього волога довше не випаровується. Він продається в зоомагазині, його можна міняти досить рідко”, — розповідає в інтерв’ю Руслана Чаленко.
Дівчинка веде YouTube-канал, на якому розповідає про те, як і чим годувати ящірку, як облаштувати їй житло тощо, а також сторінку в Instagram для ящірки Лакі.
У майбутньому Руслана хоче стати ветеренаром або спеціальним лікарем для рептилій. А зараз дівчинка мріє завести еублефара, ящірку з теплих країн.
Більш детально про хоббі Руслани ви можете прочитати або послухати в інтерв’ю: Як 11-річна школярка розводить ящірок, мурах та мріє про еублефара.
Ми хочемо порадити вам німецький серіал від Netflix Пітьма. Всі 3 сезони занурять вас у похмуру атмосферу. В центрі сюжету — жителі містечка Вінден біля атомної електростанції. Тут виросли кілька поколінь, і в кожного є свої секрети. Але одна з головних цікавинок серіалу — це подорожі в часі.
В ході серіалу можливо ви будете ставити на паузу, щоб обміркувати те, що ви щойно побачили або згадати і розпізнати героя. І цей серіал дійсно затягує. Його можна подивитись англійською або німецькою на платформі Neftlix або українською натиснувши тут.
Цього тижня ми хочемо порадити вам відомого французького композитора — Яна Тірсена (Yann Tiersen). Його музику ви можете знати по саундтреку до фільму “Амелі”. Виконавець — мультиінструменталіст, грає як на фортепіано, так і на баяні, гітарі тощо. Для своїх концертів він створює всі аранжування самостійно.
Серед найвідоміших треків автора — “I’ve Never Been There”, але ми порадимо й інші:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.