Ще одного тижня як не бувало та пів літа минуло. У цій підбірці розповімо про знакові події цього тижня — на Донеччині та в країні загалом.
Паліть далі?
Одному із підпалювачів топіарних слоненятка та ведмедика на набережній винесли вирок: зловмисник отримав рік іспитового періоду та має сплатити близько 10 тис грн за проведену експертизу. А от позов проти нього місцевої влади (для відшкодування за зруйновані елементи благоустрою) суд поки не розглянув.
“Не хабар, а борг!”
До речі, зловмисник є студентом коледжу транспортної інфраструктури. В тому ж навчальному закладі на початку літа піймали на хабарі одного з викладачів. З судових реєстрів Вільне радіо дізналося, що це — заввідділенням автоматики Борис Іщенко. Чоловік також очолює бахмутську громадську організацію ліквідаторів чорнобильської катастрофи.
Слідчі вважають: викладач нібито вимагав майже 2 тис грн за проходження та захист виробничої практики та гарну оцінку. Чи погоджується фігурант із версією слідства — дізнавайтесь в матеріалі.
У ДТП загинув поліцейський
15 липня на трасі біля Родинського перекинулася автівка з нарядом поліції, який віз підозрюваного у зґвалтуванні. Авто потрапило в ДТП. Оперуповноважений, 38-річний майор поліції Олександр Корж, загинув.
“БАХ” на ботанічній пам’ятці поки залишається
Цього тижня керівництво Бахмутської громади нарешті дало офіційний коментар про дії комунальників ТГ, яких відправили в Іванівське копати літери “БАХМУТ 450” до ювілею міста на місцеву ботанічну пам’ятку — верхівку заповідної гори. На горі вони пошкодили унікальну рослинність площею близько 280 кв м.
Секретар Бахмутської міськради запевнила: роботи зупинені та поновлюватись не будуть. Що ще цікавого розповіла про цей еко-вандалізм представниця міськради, читайте за посиланням. А поки на Іванівській горі, неподалік від військового полігону, залишатимуться видимі з траси величезні літери “БАХ”.
Отруту просто неба збирались засипати
Цього тижня ми розповіли про стан шламонакопичувачів фенольного заводу, що у Нью-Йорку. Не американського, а українського, що в Бахмутському районі.
Виявляється, ці штучні озера з отрутою просто неба заповнені на понад 65%, і їм ще продовжили термін експлуатації на декілька десятиліть.
А ще — ніхто й не збирався якось утилізувати ці майже пів мільйона тонн токсичних відходів: збирались просто засипати. Як це все виглядає та що ще розповіли власники отрути, “Авдіївський коксохім” та “Метінвест”, — шукайте в матеріалі.
Торецька ЦМЛ лікує й сусідів
У Дружківці з’явиться відділення гемодіалізу. Торецька ЦМЛ знайшла серед дружківчан навчений персонал, через прозорі електронні торги взяла в оренду частину приміщення Дружківської лікарні та завезе туди обладнання для гемодіалізу від столичної фірми.
При цьому, обладнання дістанеться Торецькій лікарні безкоштовно. Де саме, на яких умовах та коли запрацює гемодіаліз у Дружківці — дізнавайтесь тут.
Рок-фестиваль на Донеччині
У Клебан-Бикському регіональному ландшафтному парку три дні “відриватимуться” байкери із сусідньої Костянтинівки, які запрошують на захід всіх охочих. Збір ㅡ в рекреаційній зоні РЛП.
У програмі — акустична музика, фотосесія з динозаврами, байкерський конкурс, латиноамериканські танці, а ще купання та відпочинок. Про побутові умови та вартість квитка — докладніше в нашому матеріалі.
145-й День народження
У суботу Часів Яр відзначив ювілейний День міста, 145 років. Рік заснування міста — 1876-й — на стелі біля в’їзду у місто. Містяни святкували на центральній площі міста, напроти палацу культури.
Для дітей привезли атракціони та влаштували шоу з мильних бульбашок. “Розігрівали” містян місцеві аматорські колективи, а наостанок була ретро-дискотека, покидалися фарбами “холі” та запускали феєрверки.
“Пільговий подарунок” від міськради
А от у пільговиків Часів Яра настрій не дуже святковий: міськрада знову хоче обмежити пільговий проїзд автобусом до Бахмута до 2-х днів на тиждень. Все — через брак коштів у місцевому бюджеті. Ймовірно, це буде понеділок та п’ятниця. Детальніше дізнавайтесь за посиланням.
З 16 липня в публічному просторі побільшає української мови: стали чинними нові норми “мовного” закону. Вони стосуються роботи театрів, кіно та музеїв, екскурсійних послуг, концертів та розважальних заходів. Також віднині держслужбовці та чиновники мають підтверджувати знання державної мови на іспиті.
Новий міністр МВС
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков подав заяву про відставку. А через день за відставку проголосували у парламенті. Новим міністром внутрішніх справ став Денис Монастирський. Ми зібрали у підбірку основні факти — чим Аваков запам’ятався за своєї каденції та чому активісти прозвали його “чортом”.
Колекторів “взяли у рамки”
Цього тижня став чинним закон, який зобов’язує колекторів коректніше працювати з позичальниками, які заборгували. Раніше діяльність колекторів була неврегульована, тому багато хто з них названював з погрозами та психологічним тиском (іноді вночі) не лише самим боржникам, а й геть стороннім людям. Відтепер колекторські фірми повинні мати реєстрацію як фінансові установи.
Медичні коноплі залишаються поза законом
Цього тижня нардепи не підтримали легалізацію в Україні марихуани для використання у медичних цілях. Для цього не набралося достатньо голосів.
Кіберсиловики vs інтернет-пропагандистів
У Маріуполі та кількох інших великих містах України затримали інтернет-агентів міжрегіональної мережі, які у пабліках та спеціально створених групах закликали до зміни українського держкордону та до ведення агресивної війни проти України.
А Росія й донині заперечує свою роль та участь у цьому масовому вбивстві 298 іноземців.
Цього тижня на Донбасі було не лише спекотно, а й гаряче від обстрілів у зоні проведення Операції Об’єднаних сил. За неповних 7 днів тут загинув один військовий Збройних сил України, 13 поранені та троє бійців травмовані внаслідок бойових дій. Поранення, не сумісні з життям отримав у вівторок, 13 липня, військовий Андрій Біляєв з Нікополя.
Так, радниця голови Дніпропетровської ОДА Тетяна Губа повідомляє, що один з поранених 15 липня ㅡ родом із Кривого Рогу, 29-річний Олександр, отримав 80% опіків тіла і знаходиться у надважкому стані у Харківському шпиталі.
У вівторок, 13 липня, вперше з 2016-го року, російські найманці обстріляли село Тарамчук, що в районі Мар’їнки на Донеччині. Під артобстріл окупантів з калібру 122 мм потрапила електропідстанція: без електрики залишились мешканці двох вулиць. А вже наступного дня бойовики влучили по житловому кварталу Нью-Йорка у Торецькій громаді. Пошкоджені декілька будинків цивільних мешканців.
Також у середу, 14 липня, гатили з усіх видів важкого озброєння великих калібрів майже вздовж всієї лінії розмежування на Донеччині. А у суботу, 17 липня окупанти вгатили по Приазов’ю з важкої зброї, поранень зазнали двоє військових ЗСУ
Також, ледь не щодня через лінію розмежування на сході з боку тимчасово окупованих районів прилітали безпілотники “Орлан-10”, зокрема на Луганщині та біля Миронівського на Донеччині.
Біль та страждання українських військових та цивільних мешканців Донбасу внаслідок російсько-української війни зачіпає й митців.
Митці-переселенці Лія та Андрій Достлєви у своєму арт-проєкті “Licking war wounds” 240 тижнів “зализували рани війни”. У прямому сенсі цього слова: сувенірний маленький танк-світильник з кам’яної солі місцевих надр лизали кожного дня. Поки танк не зник.
“Це ж таке символічне втілення травми війни, що годі й придумати більш наглядне… А що роблять із травмами? Їх зализують. Ми як художники взяли на себе роботу зробити цю травматизацію видимою у такий символічний спосіб”, — розповідає мисткиня.
Раз на тиждень соляний танк фотографували, і ось як він зникав:
Детальніше про перфоманс та інтерв’ю з митцями читайте в матеріалі Соляну лампу-танк з Соледара злизали до дротів. Це була символічна акція, яка тривала 5 років (фото)
Пандемія нової інфекції триває, хоча від початку літа дещо вгамувалася. Усі регіони країни продовжують стабільно знаходитись у “зеленій зоні” адаптивного карантину, і значних спалахів лікарі не реєструють.
На підконтрольній Донеччині за добу виявляють до кількох десятків нових інфікованих, іноді бувало що й одного. Є й померлі внаслідок важкого перебігу коронавірусної хвороби.
Усі КПВВ Донбасу працюють щоденно з 08:00 до 16:00, але фактично пропуск є лише на 2-х з них: це “Станиця Луганська” у Луганській області та “Новотроїцьке” на Донеччині.
Решта 5 дорожніх коридорів через КПВВ «Щастя», «Золоте», «Гнутове», «Майорське» та «Мар’їнка» залишаються без руху вже багато місяців через те, що бойовики ОРДЛО блокують перетин через тимчасово підконтрольні їм суміжні блокпости.
Отже, наймасовіший пропуск відбувається лише на пішому КПВВ “Станиця Луганська”, який працює щоденно впродовж всього карантину. За даними українських прикордонників, загалом за будні цього тижня тут пройшли на ТОТ 7 296 людей, а на контрольовану територію – 5 769.
А через КПВВ «Новотроїцьке», суміжний пост до якого окупанти відкривають лише двічі на тиждень (щопонеділка та щоп’ятниці), тут проїхали 580 громадян та 92 автівки у бік ОРДО. А у протилежному напрямку — 599 громадян та 88 машин. Пропуск тут ймовірно відновиться у понеділок, 19 липня.
Сімох громадян російські найманці на ТОТ не пустили.
Через КПВВ «Новотроїцьке» та КПВВ «Щастя» проїхали 5 вантажівок з гумдопомогою від Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Всередині фур було понад 36 тонн сантехніки, меблів, одягу та харчів.
Нагадаємо, на КПВВ на 2-тижневу самоізоляцію вже не відправляють, але потрібно перебувати у захисних масках чи респіраторів та дотримуватись соціальної дистанції.
Пропонуємо до перегляду американську драматичну комедію “Зелена книга” (2018), засновану на реальних подіях. Це біографічний фільм про реальну історію подорожі расистським півднем США відомого джазового піаніста афроамериканського походження та звичайного водія, між якими виникає дружба. До речі, водія грає неперевершений Вігго Мортенсен. Класного перегляду!
Читайте також: