Внаслідок землетрусу в Туреччині загинули тисячі жителів, ще більше постраждали. Україна також може опинитись у зоні ризику, оскільки тектонічна плита, де відбулись поштовхи, є у зоні Вранча в Карпатах. Коли в останній раз в Україні були землетруси, яка ймовірність поштовхів та що робити, якщо відчуєте коливання землі, читайте в матеріалі.
В Туреччині 6 лютого 2023 року стався землетрус магнітудою 7,7 бала за шкалою Ріхтера. Центр поштовхів був на глибині 7 кілометрів в районі Пазарджик, південній провінції Кахраманмараш.
За даними віцепрезидента Туреччини Фуата Октая, які передає Anadolu, у Кахраманмараші загинули щонайменше 3 419 жителів, ще 20 534 дістали поранень.
За даними Anadolu, Сирія також відчувала землетрус. Кількість жертв сягнула як мінімум 1602 місцевих, ще 3 649 дістали поранень різного ступеню.
Отже, відповідно до даних станом на 7 лютого, загальна кількість загиблих у трагедії сягає близько 5 тисяч людей. Розбір завалів триває.
Поштовхи магнітудою 4,6 бала відчули навіть в Румунії. Українці нічого не помітили, хоча джерело виникло у сейсмоактивному поясі, до якого відноситься Україна.
“Землетруси на території України були та будуть у майбутньому. Річ у тім, що ми розташовані фактично на краю того самого поясу, в якому відбулися землетруси в Туреччині на кордоні із Сирією. Ми розташовані на північній окраїні цього поясу, а землетруси сталися на південно-західній”, — каже заступник директора Інституту геофізики Національної академії наук України Олександр Кендзера в коментарі 24 каналу.
Околиця цього поясу називається зона Вранча. З неї землетрус можуть відчути жителі Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької, Одеської області та Криму.
“[В Криму] 1927 року стався такий сильний землетрус, що він фактично все узбережжя зруйнував. Від цих землетрусів сейсмічні хвилі підходять й викликають коливання і у Києві, і в Москві, і у Санкт-Петербурзі. Люди пам’ятають сильні землетруси, які були в зоні Вранча у 1977, 1986 та 1990 роках. Пам’ятають, як у Києві з високих будинків мешканці вибігали на вулицю, бо боялися, що їхні будинки можуть зруйнуватися”, — зазначає сейсмолог журналісту УНН.
“Очевидно, що такі сильні землетруси не відбуваються часто, але вони відбуваються. Коли йдеться про землетруси зони Вранча – у нас є інформація за тисячу років у цій зоні. Що ближче до зони Вранча, тим інтенсивність впливу від цих землетрусів є більша та сильніша”, — каже Олександр Кендзера.
В найбільшій безпеці від землетрусів живуть мешканці сходу та півночі України. Однак через війну мільйонам українцям довелось евакуюватися у західні та центральні регіони країни, які більш чутливі до зони Вранчі.
“Якщо ви перебуваєте в сучасному будинку, який є сейсмостійким, то тоді вам не потрібно нікуди виходити. Якщо йдеться про панельні будинки, які можуть скластися, як це показали турецькі умови, то в такому випадку з нижніх поверхів можна встигнути втекти, якщо мова про високі поверхи, то навряд людина встигне за одну хвилину зібратися й вибігти. Хоча старатися зробити це потрібно. Людина може загинути або травмуватися не лише тоді, коли весь будинок руйнується, а й коли необачно ставлять важкі речі на шафу, які починають падати й можуть травмувати”, — зазначає Кендзера.
На випадок підземних поштовхів слід пам’ятати такі правила безпеки:
Нагадаємо, вранці 19 вересня 2021 року підземні поштовхи почалися неподалік Добропілля. Вчені тоді зафіксували під Добропіллям землетрус на глибині 12 км. Сейсмодатчики у Полтаві та Харкові також зафіксували поштовхи. А от містяни тоді землетрусу навіть не помітили.
Читайте також: