Оборона чи відведення: що про Бахмут пишуть світові ЗМІ та як це коментують військові
Вже понад пів року Бахмут залишається найгарячішим напрямком фронту. Українські бійці продовжують стримувати росіян на околицях міста, та деякі закордонні експерти вважають, що ЗСУ мають відійти, аби зберегти сили для контратаки. Що про це кажуть у військовому командуванні — читайте далі.
Ситуація в Бахмуті: що кажуть іноземні та українські фахівці
Ситуація в Бахмуті залишається складною. Як зазначають аналітики проєкту DeepState станом на 5 лютого, окупанти тиснуть на місто з трьох боків.
“Бахмутський відтинок — ворог підтягує резерви в Миколаївку для подальшого наступу на Роздолівку та Васюківку. Складна ситуація в Красній Горі. На захід від Благодатного ка*апам вдалося просунутися, але точна ситуація там зараз невідома. Іванівське тримається, ворогу не вдається перерізати трасу. У Бахмуті ситуація надзвичайно складна. Тиск на місто йде фактично з трьох сторін. За останні дні нашим військовим довелося відійти з певних кварталів у приватному секторі”, — пишуть аналітики.
Як зазначають фахівці з британської розвідки, окупанти мають незначні успіхи, але все одно ускладнюють положення українських захисників.
“M03 та H32 — дві основні дороги до міста для українських захисників — зараз, імовірно, перебувають під загрозою прямого вогню після наступу Росії. <…> Воєнізовані формування “Вагнера”, швидше за все, захопили другорядну дорогу, яка сполучає Бахмут з містом Сіверськ. У той час як численні альтернативні маршрути постачання через країну залишаються доступними для українських сил, Бахмут стає все більш ізольованим”, — повідомляють у розвідці.
Про непросту ситуацію в Бахмуті кажуть й у Міноборони. Так, за словами заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, минулого тижня окупанти кинули всі сили на штурм міста.
“Російські окупаційні війська кинули всі сили на прорив нашої оборони та оточення Бахмута, розгорнули потужні наступальні дії на Лиманському напрямку”, — написала посадовиця.
Але, як зазначає Маляр, окупанти не змогли досягти успіху на цій ділянці, адже українські захисники чинять їм потужний опір.
Ймовірний відступ від Бахмута: що пишуть іноземні ЗМІ
Водночас деякі іноземні ЗМІ почали робити заяви, що ЗСУ варто відвести сили від Бахмута з різних причин.
Наприклад, у виданні Bloomberg, посилаючись на слова американського посадовця, вважають, що ЗСУ мають залишити Бахмут, аби накопичити сили для весняного контрнаступу.
“Враховуючи час, необхідний для доставки, навчання та будівництва ліній постачання, передові бойові танки з Європи та США можуть з’явитися на полі бою лише пізніше навесні. Коли вони прийдуть, вони дадуть Україні такий потрібний поштовх. <…> Щоб зібрати ресурси для весняного наступу на півдні, Україні, можливо, доведеться незабаром вивести свої війська зі східного міста Бахмут”, — пишуть у виданні.
Разом із цим там відмічають, що такий відступ не матиме значного стратегічного впливу на хід війни, адже ЗСУ можуть організувати нову потужну лінію оборони неподалік від Бахмута.
Аналогічний матеріал випустили й у CNN. Видання процитувало слова американських та європейських посадовців, які закликали Україну замість Бахмута зосередитися на південному напрямку.
“Американські та західні офіційні особи закликають Україну переключити увагу з жорстокої багатомісячної боротьби в східному місті Бахмут на потенційний наступ на півдні, використовуючи інший стиль ведення бойових дій, який би використовував переваги нової військової техніки на мільярди доларів, яку нещодавно придбали західні союзники”, — пишуть у CNN.
Про ймовірний майбутній відступ українських військ кажуть також і деякі дослідники даних з відкритих джерел. Так, наприкінці січня аналітик Def Mon, який стежить за війною в Україні, припустив, що у близькому майбутньому ЗСУ можуть залишити місто.
“Якщо темпи розвитку [наступу] росіян збережуться, можливо, Україні через 2-4 тижні доведеться відмовитися від Бахмута. Цьому можна запобігти або часові рамки можуть змінитися, якщо ЗСУ вдасться зупинити, повернути або сповільнити прогрес росіян. Сприймайте це як попередження, аби підготуватися морально, а не як прогноз”, — написав аналітик.
Що про ймовірний відступ з Бахмута кажуть в Україні
Наприкінці січня радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв’ю заявив, що російські загарбники поблизу Бахмута втрачають сили та ресурси.
“Якщо ми говоримо за Донецький напрямок — Бахмут, Соледар, Авдіївку — сьогодні там триває суттєве знищення можливостей російської армії. Росія перебуває там у вкрай невигідному становищі — вона втрачає всю свою боєздатність та ресурси”, — сказав Михайло Подоляк.
У відповідь на статтю CNN про необхідність ЗСУ сконцентрувати сили на півдні він зазначив: Україна ухвалює свої рішення, спираючись на загальні завдання, а не конкретні напрямки.
“Трохи дивно, коли журналісти щось радять. Є Генеральний штаб, є Ставка Верховного Головнокомандувача, де розглядаються всі сценарії, ризики та можливості. Це масштабна та інтенсивна війна, тут немає фіксації на якомусь конкретному населеному пункті”, — підсумував радник керівника Офісу президента.
Слова Подоляка тоді підтримав і речник Генерального штабу Збройних сил України Андрій Ковальов. За його словами, Бахмут будуть боронити, поки в ньому будуть підвали й можливість обороняти та тримати територію.
На початку лютого ймовірний відхід з Бахмута прокоментував і президент України Володимир Зеленський. За його словами, війська з міста не виводитимуть.
“Здавати Бахмут ніхто не буде. Боротимемося, скільки зможемо. Будемо боротися, скільки можемо. Вважаємо Бахмут нашою фортецею. Вважаємо наших героїв, які там пали, героями. Якщо буде пришвидшене постачання зброї, а саме далекобійної зброї, то ми не тільки не відійдемо від Бахмута — ми почнемо докуповувати Донбас”, — сказав президент.
Нагадаємо, від атак окупантів страждають житлові райони Бахмута. Лише за три дні в центрі міста від обстрілів вщент вигоріли будівля ДП “Донецькгеологія” та багатоповерхівка неподалік від неї. Крім того, снаряди російських військових знищили житлову триповерхівку, побудовану майже століття тому та відому як “Будинок акторів”.
Читайте також:
Цей матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.