Деякі переселенці, які досягли в евакуації пенсійного віку, не знають, куди звертатися за призначенням пенсії. Дехто з них не має при собі трудової книжки та інших необхідних документів. Розбираємо з фахівчинею пенсійного фонду: чи є у ВПО можливість подати заяву за фактичною адресою і чи можна оформити пенсію без повного пакета документів
Фото: Вільне радіо

Деякі переселенці, які досягли в евакуації пенсійного віку, не знають, куди звертатися за призначенням пенсії. Дехто з них не має при собі трудової книжки та інших необхідних документів. Розбираємо з фахівчинею пенсійного фонду: чи є у ВПО можливість подати заяву за фактичною адресою, чи можна оформити пенсію без повного пакета документів та які потрібно подати документи на оформлення пенсії переселенцям.

Про це журналістам Вільного радіо розповіла заступниця начальника відділу обслуговування громадян №6 Головного управління ПФУ у Волинській області Галина Христіна. 

Оформити пенсію переселенці можуть у будь-якому відділенні Пенсійного фонду, довідка ВПО не обов’язкова

За призначенням пенсії українці можуть звернутися до будь-якого відділення  Пенсійного фонду, незалежно від свого місця реєстрації.

“Пенсію призначають за зверненням людини на підставі заяви, яку вона подає з необхідними документами. Зазвичай це роблять за місцем реєстрації. А оскільки це переселенець, він може подати заяву до будь-якого пенсійного органу, незалежного від свого місця реєстрації. Зазвичай переселенцю зручно подати документи до управління ПФУ, яке знаходиться за місцем його фактичного проживання. Наприклад, якщо людина живе в Ковелі, то за призначенням пенсії вона може звернутися до пенсійного органу в цьому ж місті”, — пояснює заступниця начальника відділу обслуговування громадян №6 Галина Христіна.

Фахівчиня уточнює: щоб подати документи на призначення пенсії, переселенцю не обов’язково мати при собі довідку ВПО.

“При подачі заяви людина обирає, за яким саме місцем — реєстрації чи фактичного проживання — хоче отримувати пенсію. Цей документ (довідка ВПО, — ред.) є обов’язковим, якщо переселенець хоче отримувати пенсію через поштове відділення за фактичним місцем свого проживання. Якщо він хоче отримувати пенсію через банк, його можуть зареєструвати до будь-якого іншого пенсійного відділення в Україні. Наприклад, у Пенсійному фонді міста Ковель ми можемо зареєструвати людину на призначення пенсії до будь-якого пенсійного управління в Донецькій чи Луганській області”, — уточнює  Христіна.   

Які документи потрібні для оформлення пенсії

Документи для отримання пенсії ВПО потрібно подати до управління ПФУ. Це стандартний пакет:

  • оригінал паспорта;
  • оригінал ідентифікаційного кода;
  • оригінал трудової книжки;
  • оригінал військового квитка;
  • оригінали документів про навчання (для студентів стаціонарного відділення);
  • оригінал свідоцтва про одруження (для жінок);
  • довідку про заробітну плату за 60 календарних місяців поспіль до 01.07.2000 року;
  • документи, які підтверджують статус (посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС, посвідчення донора тощо);
  • реквізити рахунку в банку;
  • фото.

Відсутність трудової для призначення пенсії не проблема

В умовах війни не у всіх переселенців є при собі необхідні документи для виходу на пенсію. Дехто не має трудової книжки — головного документа для призначення пенсії. Наприклад, трудова залишилася на виробництві, якого більше не існує, або воно тимчасово припинило свою роботу. 

Деякі переселенці, які досягли в евакуації пенсійного віку, не знають, куди звертатися за призначенням пенсії. Дехто з них не має при собі трудової книжки та інших необхідних документів. Розбираємо з фахівчинею пенсійного фонду: чи є у ВПО можливість подати заяву за фактичною адресою і чи можна оформити пенсію без повного пакета документів
Відділення обслуговування громадян №6 ПФУ у Волинській області. Фото: Вільне радіо 

Працівниця пенсійного відділення №6 зазначає: відсутність трудової книжки для призначення пенсії зараз не проблема, адже існують реальні шляхи вирішення такої ситуації. Документи в пенсійний фонд для ВПО можна зібрати у базах.

“Якщо у людини немає на руках трудової книжки, всю необхідну про її працевлаштування інформацію за період з 2000 по 2022 роки можна знайти за системою персоніфікованого обліку. Це централізована база, до якої занесені дані про кожну застраховану людину: про її роботу та заробітну плату. За цими даними вже може призначатися пенсія, якщо цього стажу достатньо”, — пояснює Галина Христіна. 

Альтернативою трудовій також можуть бути інші документи, видані за місцем роботи, служби, навчання  та архівними установами, в тому числі довідка форми ОК-5

“Якщо немає трудової, переселенці зазвичай мають на руках інші документи. Зокрема, довідку форми ОК-5, яку отримали у відділенні ПФУ за місцем реєстрації. У довідці зазначені індивідуальні відомості людини про суми її заробітку з 2000 року. Крім того, інформацію про те, коли людину приймали та звільняли з роботи, можна отримати в реєстрі застрахованих осіб”, — зазначає фахівчиня.  

Також у пригоді може стати електронна версія трудової, уточнює заступниця начальника відділу обслуговування громадян №6.

“Ще  до початку бойових дій, відповідно до постанови ПФУ від 12.03.2021 року № 11-1, кадрові служби почали формувати сканкопії трудових книжок, їхнє оцифрування. Тож якщо у переселенця вже є оцифрована трудова книжка, проблем при нарахуванні пенсії не буде”, — додає Галина Христіна. 

Подати заяву на призначення пенсії можна й без деяких документів  

Фахівчиня наголошує: навіть якщо у людини, яка досягла пенсійного віку, немає всіх необхідних документів, вона все одно може подати заяву на призначення пенсії. Документи, яких не вистачає, треба зібрати впродовж 3 місяців. З цим можуть допомогти працівники ПФУ. 

“Головне — зареєструвати заяву. Хтось має при собі трудову книжку, а хтось — якісь довідки. Питання кожної людини ми вирішуємо індивідуально: що є у неї для нарахування пенсії, чого бракує та яким чином надати їй допомогу. Можливо, необхідно зробити якісь запити по її роботі. Наприклад, у людини для нарахування пенсії бракує стажу. На даний час її трудова знаходиться в Донецькій області, де йдуть бойові дії. Однак стаж, припустимо, вона заробила на Дніпропетровщині. Якщо можна зробити на підприємство, де вона працювала, запит, ми його робимо”, —  пояснює Галина Христіна. 

Деякі переселенці, які досягли в евакуації пенсійного віку, не знають, куди звертатися за призначенням пенсії. Дехто з них не має при собі трудової книжки та інших необхідних документів. Розбираємо з фахівчинею пенсійного фонду: чи є у ВПО можливість подати заяву за фактичною адресою і чи можна оформити пенсію без повного пакета документів
Відділення обслуговування громадян №6 ПФУ у Волинській області. Фото: Вільне радіо

Дані про стаж роботи фахівці пенсійного фонду можуть отримати у  системі персоніфікованого обліку.

“Навіть якщо зовсім немає ніяких документів, а є лише заява, ми можемо написати заяву і за системою персоніфікованого обліку порахувати те, що є. Однак цього стажу може бути недостатньо. Наприклад, коли людина йде на пенсію за віком у цьому році (2022, — ред.), то для права на пенсію у неї має бути 29 років стажу. А якщо його рахувати лише за системою персоніфікованого обліку, то буде лише 22 роки, навіть якщо людина всі місяці ходила на роботу. Відповідно, має бути відмова у призначенні пенсії. Але впродовж 3 місяців ми можемо додавати документи, що підтверджують стаж, і людина не втратить своє право на пенсію”, — пояснює Галина Христіна.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюють на підставі інших документів, додає фахівчиня. Пенсії переселенцям можуть призначати на підставі паперів з місця роботи, служби чи навчання, а також документів виданих архівними установами.

“Документами, за якими можна підтвердити стаж, можуть бути диплом про стаціонарну освіту, військовий квиток, різні посвідчення, які підтверджують статус, довідки, в тому числі за списком №1 чи №2.  Працівники за цими списками мають право на достроковий вихід на пенсію за віком на пільгових умовах. Тож для її призначення вони обов’язково повинні надати до органу пенсійного управління уточнювальну довідку про особливий характер своєї роботи”, — підкреслює  Христіна.   

Важливо не пропустити термін подачі заяви на призначення пенсії.

“Коли людина досягла пенсійного віку і має необхідний трудовий стаж, вона повинна впродовж 3 місяців подати заяву до Пенсійного фонду. Тоді пенсія буде призначена з наступного за датою її народження дня. Якщо потенційний пенсіонер пропустить цей строк, пенсія буде призначена з дати звернення до Пенсійного фонду”, — підкреслює Галина Христіна.

* * *

Нагадаємо, без пенсій ризикують залишитися мешканці тимчасово окупованих територій або зони бойових дій, які не можуть витрачати гроші. За словами міністерки з питань соціальної політики України Оксани Жолнович, пенсію призначатимуть лише тим, хто хоч якимось чином підтримує зв’язок з Пенсійним фондом.


Завантажити ще...