Рік тому рано вранці міста по всій Україні здригнулися від ударів російської армії — країна-агресорка розпочала повномасштабну війну проти мирних людей. Ми пригадали, яким був цей день у Бахмуті та на Донеччині загалом, як за рік змінилася лінія фронту в регіоні та які руйнування принесли з собою окупанти.
Рано вранці 24 лютого 2022 року, поки українці ще спали, президент Росії Володимир Путін оголосив про початок т.з. “спеціальної військової операції” на території України. Її метою, як він висловився, був “захист” мешканців окупованих частин Донеччини та Луганщини, які буцімто “зазнають знущань і геноциду з боку київського режиму”.
Майже одночасно з цим виступом, приблизно о 5-й ранку, Росія розпочала масовані ракетні обстріли по всій Україні. Це стало початком відкритої війни.
“Збройні сили Російської Федерації розпочали інтенсивні обстріли наших підрозділів на сході, завдали ракетно-бомбових ударів по аеродромах в Борисполі, Озерному, Кульбакіному, Чугуєві, Краматорську, Чорнобаївці, а також по військових об’єктах Збройних Сил України. Водночас агресор розпочав артилерійські обстріли території та населених пунктів України вздовж державного кордону та на межі з ТОТ АР Крим”, — прокоментували початок повномасштабної наступу Росії у Генштабі ЗСУ.
Того ж ранку в Україні запровадили воєнний стан та розірвали дипломатичні стосунки з країною-агресоркою.
Після масованого обстрілу російські війська вдерлися на територію України. Атакували з усіх можливих напрямків: з Росії та Білорусі на півночі та сході, а також з тимчасово окупованих частин Донецької та Луганської областей і Криму.
Вибухи було чутно і в Бахмуті: перші пролунали близько 05:00, а потім — після 10:00. Масової паніки у місті не було, але бахмутяни вишикувались у довгі черги до аптек, магазинів і банкоматів.
Того дня з бахмутського вокзалу не відправився за розкладом потяг “Бахмут — Львів”. Відтоді залізничне сполучення з Бахмута так і не відновилося.
Загалом за 24 лютого на Донеччині загинули щонайменше 11 людей: четверо у Вугледарі, троє в Маріуполі та троє у Покровському. Ще щонайменше 9 мешканців регіону дістали поранень.
Наприкінці лютого 2022-го окупанти мали лише частковий успіх на Маріупольському напрямку — поблизу Сартани та Волновахи.
У квітні, після відведення своїх сил з Київщини та Чернігівщини, окупанти зосередилися на захопленні Донеччини й Луганщини. Суттєво побільшало обстрілів по цивільній інфраструктурі та мирному населенню цих регіонів.
Найсильніших атак тоді зазнав Маріуполь. Попри відчайдушний спротив ЗСУ загарбники оточили місто та у другій половині квітня відтіснили українських бійців до заводу “Азовсталь”. Бої на цьому невеликому клаптику землі тривали аж до середини травня.
Водночас окупанти поступово просувалися на півночі Донеччини та підійшли до Святогірська з боку Ізюма й до Лимана з боку окупованого Ямполя.
У травні ситуація в Лимані стала вкрай тяжкою. Окупанти підійшли до міста впритул, і 28 травня в російському Міноборони повідомили, що Лиман повністю перейшов під контроль росіян.
Поступово росіяни просувалися в бік Бахмута з півдня та північного сходу. 23 травня вони захопили Миронівське, а наступного дня окупували Світлодарськ за лічені кілометри від Бахмута.
Кінець вересня ознаменувався стрімким просуванням ЗСУ в бік Лимана. За кілька днів українські бійці звільнили Ямпіль, Дробишеве, Новоселівку, Шандриголове та Ставки. А вже 2 жовтня президент України Володимир Зеленський підтвердив, що в самому Лимані більше немає російських окупантів.
Водночас ситуація навколо Бахмута поступово погіршувалась. Наприкінці січня ЗСУ відійшли з Соледара, що на півночі від міста. У лютому окупанти просунулися далі до Красної Гори та Парасковіївки. А зараз намагаються сунути на Бахмут ще й з півдня.
Паралельно окупанти розпочали штурмові дії біля Вугледара та на Луганщині в районі Сватового та Кремінної.
Відео: Вільне радіо
З 24 лютого 2022 року в області загинули щонайменше 1 400 цивільних. Таку інформацію надає Донецька ОВА. Та насправді жертв серед мирних ще більше, оскільки неможливо порахувати, скільки людей загинули на окупованих територіях і там, де точилися жорстокі бої.
Ще понад 3 тисячі мешканців регіону дістали поранень внаслідок обстрілів і бойових дій.
Кількість загиблих і поранених невпинно росте — в області тривають жорстокі бої, а на лінії фронту й досі живуть люди, які відмовляються евакуюватися.
За рік відкритої війни росіяни стерли з лиця землі безліч житлових будинків, архітектурних пам’яток, культурних та релігійних установ.
Так, у вересні в центрі Бахмута від обстрілу росіян вщент вигорів Палац культури ім. Є. Мартинова. Ця будівля вже переживала пожежу під час Другої світової війни, коли місто окупували нацисти.
Фото: Google Maps/УНППИ УИПА, Abaca press
У ніч проти 14 жовтня російська армія знищила історичну будівлю коледжу транспортної інфраструктури, якій понад 120 років. Тут у різні епохи була повітова земська управа, управління Північно-Донецької залізниці й вугільної промисловості, а згодом — коледж залізничників. Тут уперше на Донбасі підняли український прапор.
Фото: ГУ ДСНС України у Донецькій області, Укрінформ
Зараз Бахмут щодня потерпає від потужних обстрілів з боку росіян. Через це історичні будівлі, особливо ті, які знаходяться в центрі міста, вигорають вщент.
Фото: з соцмереж
Не нехтують окупанти й ударами по релігійних спорудах. Так, у селі Богородичне під Святогірськом окупанти вщент зруйнували місцевий скит.
Фото: monasteries.org.ua, Facebook/Mykhalchuk Serhii
На суцільну руїну під час жорстоких боїв перетворився Маріуполь. У березні окупанти вгатили по Художньому музею імені Архипа Куїнджі, а пізніше вкрали звідти картини відомого майстра.
Фото: mistomariupol.com.ua, the-village.com.ua
16 березня окупанти скинули до двох потужних авіабомб на Маріупольський драматичний театр. На той момент там переховувались від обстрілів близько півтори тисячі містян. За різними даними, під завалами театру загинули від 300 до 600 людей. Російські медіа заявили лише про 12 загиблих.
Фото: Oleksandr Malyon, BBC
У квітні 2022-го росіяни розбомбили колишній маєток Абрама Трегубова у Маріуполі. Ще до початку відкритої війни ця будівля була відреставрована, але згоріла під час штурму міста.
Фото: lb.ua, rfi.fr
Лиман — важливий транспортний вузол Донеччини — також значною мірою постраждав від обстрілів навесні, коли російська армія намагалася зайти у місто. Серйозних руйнувань зазнав місцевий залізничний вокзал, яким до повномасштабного вторгнення користувалися тисячі людей.
Фото: apostrophe.ua, Facebook/Роман Пунін
Читайте також: