З понеділка по п‘ятницю Вільне радіо у соцмережах щодня публікує сумнівну новину й пропонує читачам вгадати або визначити: фейк це чи ні. Адже не завжди сумнівний заголовок — це брехня, а емоційна історія — правда. Раз на тиждень разом з експерткою ми розкриваємо карти. Дізнавайтесь чи дарма ви вірили чи ні популярним постам в мережі, і як можна перевіряти їх на майбутнє.
Для аналізу на тиждень ми беремо 5 повідомлень з соцмереж або медіа. Не всі з них фейки чи правда, але все ж вони змушують сумніватись. Брехня шкодить вже тоді, коли в неї повірить хоч одна людина. Тож ми питали наших читачів онлайн та випадкових людей на вулиці: що думають про такі новини.
Далі підбірка новин за які голосували з 6 по 10 лютого і їхній аналіз.
“Україна використовує АЕС як склади для зброї”
Реакція на цю новину у мешканців українських міст і сіл виявилася різною:
“Це дуже небезпечно. ППО треба ставити, але “розміщувати там велику кількість снарядів” — думаю, що це фейк. Бо якщо там щось трапиться, це може призвести до дуже великої трагедії. Тому я думаю, ні. Сподіваюся, що це фейк, бо це дуже небезпечно!”
“Звичайно вірю, тому що, а де їх зберігати? Я думаю, АЕС — це найбільш захищений з усіх точок зору об’єкт. Не думаю, що кацапи (ред. — росіяни) додумаються стріляти по АЕС, щоб знищити боєприпаси до HIMARS”.
“Не вірю. Це неможливо. Зараз Росія бомбить енергоінфрастуктуру українську і який сенс там розміщувати якісь ракети, якщо при першій же атаці вони будуть підриватися?”
Здебільшого недовіру до новини про розміщення боєприпасів на українських АЕС висловили й читачі Вільного радіо у соцмережах. Зокрема, лише 5% опитаних припустили, що це може бути правдою.
І тут більшість респондентів відповіли правильно. Адже ця новина — справді фейк. Співзасновниця проєкту StopFake Ольга Юркова зазначає, що передусім на це вказує джерело, яке поширило новину.
“В даному випадку джерелом інформації є анонімний російськомовний телеграм-канал. Сама по собі російська мова не є ознакою фейку, але це збільшує ймовірність, що цей канал чи медіа можуть вести росіяни. В даному випадку це очевидно, бо ці канали посилаються на СВР —- службу внутрішньої розвідки Росії”, — каже фактчекерка.
Ще однією ознакою фейку є відсутність згадок про розміщення зброї на АЕС у якісних українських ЗМІ. Вони навпаки спростовували цю інформацію, посилаючись на заяви центральної влади та МАГАТЕ.
Також “маркером” фейку в цій новині є брак фактів.
“Ми шукаємо відповіді на питання: хто, що зробив, коли, в ідеалі ще як і чому. І також чи є там якісь підтвердження такі як фото чи відео. Якщо вони є — це ще не означає, що ця інформація правдива. Але це вже конкретні факти, а не загальна фраза на кшталт: “На українських АЕС зберігається зброя”, а конкретно: на якій, що, коли цю зброю помітили, хто її помітив, яка саме це зброя, чи є фото”, — додає експертка.
“Країни ЄС “видаватимуть” українських чоловіків, які підлягають мобілізації”
В депортацію українських чоловіків з європейських країн більшість людей не вірять:
“Я не вірю в те, що Україна буде повертати всіх осіб, які підлягають мобілізації. Той документ, який наведено в цій новині я не вважаю доказом, бо його легко можна було зробити за допомогою фотошопу. Я вважаю, що таку інформацію треба перевіряти на офіційних державних сайтах. І сама ця новина може значно підірвати довіру громадян України до держави, тому вона може викликати значну підозру”.
“Це напівправда, ця новина перекручена. Я не вірю, тому що це перекручена правда. Я б це назвала спекуляцією”.
“Даючи відповідь на це питання я вагаюся, оскільки так, я чула, що уряд України зараз готовий і хоче повертати українців призовного віку з-за кордону, які виїхали туди раніше. Але так щоб примусово депортувати, відловлювати… Я вважаю, що це неправда”.
Опитування у соцмережах показало, що більшість респондентів (75%) переконані, що інформація фейкова. Натомість кожен четвертий називає новину правдою.
Насправді ця новина — черговий фейк.
Ольга Юркова каже: його теж поширив російський телеграм-канал.
“В цих новинах як доказ наводиться нібито фото документа — офіційного звернення в країни ЄС, яке нібито направила Україна з проханням надання допомоги в розшуку, затриманні і переправці в Україну чоловічого населення призовного віку. В даному випадку вказано, з якої електронної адреси він надійшов. Всі урядові адреси містять gov.ua. Якщо там немає цього сполучення — значить це підроблена адреса. І в даному випадку вона підроблена”, — пояснює фактчекерка.
Крім того, за допомогою фоторедактора на документ додали справжні підписи дипломатів.
Ще одна ознака фейковості такої новини — відсутність згадок про депортацію чоловіків на офіційних сторінках українських посольств у країнах ЄС. А деякі іноземні посадовці навпаки спростували цю інформацію.
“Наприклад мер латвійського міста Лієпая Гунар Ансіньш, який нібито вже погодився “видавати” чоловіків (така була інформація) заявив, що ці підроблені електронні листи вони отримували з цієї адреси, але вона фейкова, тому вони не вважають за потрібне на це реагувати”, — розповідає співзасновниця проєкту StopFake.
Вона додає, що будь-яка новина, яка підриває довіру до влади та сіє паніку відразу має викликати сумніви.
“У Покровську міська влада пропонує знизити тарифи на воду”
Думки українців щодо цієї новини розділилися: дехто називає новину правдою, а дехто має сумніви через складну економічну ситуацію в країні:
“Я вважаю, що ця новина правдива, адже є посилання на цитату уповноваженої особи, що вселяє довіру”.
“Я думаю, що це неправда! Бо це нелогічно в час війни. Менше робити, бо якість погана всього цього, і тепер ще й зменшити платню, урізати фінансування — думаю, їм і так не вистачає грошей, щоб зробити ще менше”.
“Вірю. Якщо можливості місцевого бюджету дозволяють це зробити, то це дуже добре для населення”.
Читачі Вільного радіо у соцмережах теж схильні вірити у правдивість цієї новини і лише 26% вважають її фейковою.
Ця новина й справді правдива.
“В даному випадку ми знову ж таки починаємо з джерела. Джерело у нас офіційна особа — заступник начальника міської військової адміністрації. Нам варто перевірити чи справді ця особа це говорила. Ми перевіряємо і бачимо, що ця інформація є на сайті Покровської МВА”, — зазначає Ольга Юркова.
“Тарифи за комунальні послуги можуть підвищити після опалювального сезону”
Така новина серед опитаних викликала здебільшого недовіру:
“У цю новину я не вірю, тому що вона має так званий клікбейтний заголовок. У статті немає жодної конкретики про те, що буде вже впроваджено підвищення тарифів чи ні”.
“Я не вірю в те, що влада може підвищити комунальні тарифи. По-перше, через те, що на цю тему завжди існує дуже багато фейків і це завжди тема для маніпуляцій. По-друге, наскільки я знаю, ціни на газ у нас зараз зафіксовані”.
“Я думаю, що новина про підвищення тарифів на комунальні послуги може бути цілком правдивою. В ній є коментар від посадової особи. До того ж, ця новина не стверджує, що підвищення точно відбудеться, а висуває лише припущення, що можливо таке станеться”.
Серед учасників опитування у соцмережах думки розділились майже порівну. Зокрема, 59% респондентів в правдивість такої новини вірять, ще 41% — ні.
Більшість читачів не помилилися, адже ця інформація правдива.
“Перевіряємо чи була пресконференція на якій це було заявлено. І ми бачимо, що так, ця пресконференція справді відбулася. Ми можемо через гугл перевірити хто про це написав. Про це написали багато поважних медіа. І загалом варто також подивитися коли відбулася ця пресконференція, де вона відбулася, чи є фото і відео з неї. І також ми можемо зайти на сайт НКРЕКП і перевірити чи справді цей посадовець займає цю посаду. І так, це теж правда”, — констатує фактчекерка Ольга Юркова.
“SpaceX обмежить використання Starlink для українських військових”
Ця новина викликала в українців доволі неоднозначні реакції:
“Це правда. Про це писали багато видань. В це я вірю”.
“Звісно не вірю. Це бред. Бо зараз усі країни світу роблять усе можливе, аби допомагати Україні”.
“Я думаю, що це правда, оскільки Ілон Маск, зважаючи на його витівки крайнім часом дуже непередбачувана особистість. І щодо цієї новини, вважаю, що це може бути правдою, оскільки він дозволяє користуватися інтернетом Starlink виключно для конкретних послуг і конкретної мети. А в разі якщо він дізнався, що правила порушуються, ймовірно, він хоче заборонити використання військовими цього інтернету”.
Здебільшого довіру до цієї новини висловили й користувачі соцмереж. Йдеться про 62% опитаних.
І це дійсно — правда. Хоча новина може здаватися фейком через недосконалий заголовок та репутацію ресурсу, який її поширив.
“В даному випадку це поширював сайт “Кореспондент.net”. Це сайт, який декілька разів помічали на поширенні фейків і маніпуляцій. У заголовку, крім того, там стоїть знак питання. Це може бути ознакою маніпуляції або невпевненості в твердженнях”, — каже Ольга Юркова.
Доказ, що ця новина правдива — заява керівниці компанії Ілона Маска про обмеження використання українськими військовими Starlink.
“Ми дивимося в гуглі, ця заява справді була. Якщо почитати детальніше, то директорка SpaceX говорить про те, що українці, коли запускають дрони за допомогою Starlink — вони порушують угоди за якими ці Starlink надавали. Тут варто було б ще журналістам запитати в української сторони чи це правда і пошукати більш чітке висвітлення цієї теми. Тобто чи правда, що в цій угоді так прописано”, — резюмує жінка.
Як розпізнати фейк: поради Ольги Юркової
Читайте також: