Якщо ви хоч раз змушені були йти по калюжах, які не перестрибнути на дорозі або біля дому, — ви розумієте, чому місту потрібна дощова каналізація.
Минулого тижня Донеччиною прокотилися зливи, які паралізували дорожній рух у багатьох містах. У пастці негоди опинилися пішоходи та автолюбителі; дощова вода затоплювала помешкання.
@2021mila#Краматорск 8 июня♬ Джентльмены удачи – Из к/ф “Джентльмены удачи” – Геннадий Гладков
Зливи у Краматорську. Джерело: TikTok/2021mila
@sygonyak21gmail.comдождь в Мариуполе♬ Я тебе конечно верю – Из к/ф “Большое космическое путешествие” – Мила Берлинская
Дощ у маріупольському тролейбусі. Джерело: TikTok/sygonyak21gmail.com
У Бахмуті від аномальних дощів розлилася притока ріки й затопила городи та льохи. Через це місцеві ризикують втратити свій врожай, на який пішло багато часу та зусиль.
Зливи показали: не всі міста достатньо підготовані до негоди. Не розливатися дорогами та дворами воді мала б допомагати зливова каналізація.
Тож ми запитали у влади Бахмута, Часів Яра, Соледара, Сіверська й Торецька, наскільки міста готові до негоди, аби під час дощів дороги не перетворювались на річки.
Під Бахмутом пролягає понад 3 кілометри зливової каналізації та ще близько 800 метрів водопропускних залізобетонних труб. Мережі “ливньовок” облаштовані на вулицях Горбатова, Леваневського, Миру, Горького, Лермонтова, Незалежності, Василя Першина та Маріупольській. У “Бахмутському комбінаті комунальних підприємств”, на балансі якого перебувають мережі, кажуть, що їхній стан задовільний.
Та в деяких районах зливової каналізації немає взагалі. За словами комунальників, там відводять дощові й талі води. Проте як саме – не уточнюють.
У “Бахмутському комбінаті комунальних підприємств” стверджують: мережі прочищають в міру засміченості після кожного дощу, а ремонтують за необхідності.
Комунальники визнають, що каналізації для стічних вод не впоралися з навантаженням під час понаднормових опадів. Але додають: перешкод для транспорту це не завдає.
Від голови міської ради Часів Яра ми отримали доволі лаконічну відповідь:
“На території Часовоярської міської територіальної громади немає зливових каналізацій”.
За більш розлогим коментарем ми звернулися до місцевої комунальної служби. Там кажуть: від локальних повеней місто не страждає.
“Поки що проблем не було. Ніхто не скаржиться, я такого не чула. У нас же піщаний грунт, кудись вода стікає”, – коментує нова очільниця Виробничого ремонтно-житлового підприємства Часів Яра Тамара Адоєвцева.
Посадовиця зізнається: на посаді вона не так давно, тож про деякі проблеми може не знати.
Зі своєю наступницею солідарний колишній начальник ВРЖП Віктор Буслов.
“Оскільки Часів Яр знаходиться на височині, якихось особливих проблем, пов’язаних з дощами, я за час своєї роботи не бачив, вода не застоювалась. Але це моя особиста думка, а не експертний висновок”, – говорить Віктор Буслов.
За його словами, питаннями стічних вод у місті опікується КП “Вода Донбасу”. Але їхнє керівництво каже, що таких повноважень у них немає. Хто саме відповідає за це у місті, з’ясувати нам так і не вдалося.
Як і в Часів Ярі, мережі дощових каналізацій тут немає, і так само місто від підтоплень рятує його вдале розташування.
“В нас є стічні канави, вони якраз ідуть згори – місто ж на височині знаходиться. Ці канави ведуть воду через усе місто і направляють в Бахмутку. Вони діють, ми періодично очищаємо ці місця. Звісно, ми маємо бути готові до негоди, бо бачимо, що відбувається навіть у великих містах”, – говорить начальниця відділу житлово-комунального господарства Сіверської міської ради Наталя Вороніна.
У Соледарі є водоприймальні труби, але не на балансі міста. Всі вони розташовані на автошляху обласного утримання “Благодатне – Соледар – Володимирівка”. Під час злив ділянка по вул. Соледарській частково опиняється в зоні селевих потоків.
“У цей період частки глини, каміння та сміття потрапляють на дорожнє покриття, що ускладнює рух автотранспорту та унеможливлює пересування пересічних громадян до власних осель”, – йдеться у відповіді Соледарської міської ради на наш інформаційний запит.
Аби убезпечити ділянку дороги від затоплення, обслуговуючій організації ТОВ “Славдорстрой” доручили очистити труби від бруду.
На території міста є 6 зливових каналізацій за наступними адресами:
Про інші “ливньовки” в Торецьку не знають.
“Інформація щодо районів, де немає зливових каналізацій, відсутня, адже вони прокладалися майже 70 років тому. Усі потребують реконструкції або капітального ремонту, обстеження дощових каналізацій не проводилося”, – таку відповідь ми отримали від місцевої влади.
Крім того, каналізації в місті не прочищають. Аргументують це тим, що спочатку їх треба капітально відремонтувати.
“Тимчасові незручності, коли дорогами громади складно пересуватися, можуть спостерігатися лише при рясних опадах, але осадові води швидко вбираються у грунт”, – запевняє влада Торецька.
Зазначимо, цього тижня у Бахмуті та прилеглих містах знову прогнозують дощі.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.