У жовтні 2023-го у КП “Бахмут-вода” заплатили майже 243 тисячі грн за запасні частини для спецтехніки, якою поки не користуються. Придбане повезуть у Дніпро та зберігатимуть на складі. Це не перша така закупівля відтоді, як підприємство евакуювали з зони бойових дій. Комунальники пояснюють: гроші з міського бюджету витрачають зараз, бо готуються оперативно почати ремонти після звільнення Бахмута. Розповідаємо, що саме купили та фірмі якого депутата дісталися гроші.
Про закупівлю журналісти Вільного радіо дізналися з порталу Prozorro.
242 748 гривень вартували запасні частини для спецтехніки КП “Бахмут-вода”. Їх закупили аби відремонтувати пошкоджене обстрілами обладнання. Його вже понад рік зберігають у Дніпрі, технікою не користуються, кажуть комунальники.
На питання журналістів Вільного радіо, для чого гроші з бюджету громади витрачають саме зараз, у КП відповіли так:
“З метою наявності у підприємства справного та працездатного автотранспорту для можливості оперативного початку проведення ремонтних робіт після звільнення міста Бахмут”, — йдеться у відповіді на запит.
У листі також повідомили, що підприємство “постійно веде роботу з розроблення планів та заходів відновлення водопостачання та водовідведення в м. Бахмут, має практично повне уявлення з можливості та пріоритетності їх поетапного втілення в життя”.
Зазначимо, торік (коли КП “Бахмут-вода” вже евакуювалося з міста), комунальники купляли спецтехніку, яку також мали зберігати у Дніпрі на майбутнє. За допомогою екскаватора за 3,8 млн грн у “Бахмут-воді” планували ремонтувати мережі після того, як повернуться у Бахмут.
У листопаді 2022-го колишня прессекретарка комунального підприємства Діана Шароді повідомляла нам, що новий екскаватор придбали на грантові кошти. Однак, як зазначив директор КП “Бахмут-вода” Роман Спічкін у відповіді на запит Вільного радіо, комунальне підприємство не має фінансової підтримки від донорів чи спонсорів. А всі закупівлі проводять коштом бюджету Бахмутської громади.
Договір на поставку у Дніпро деталей для транспорту уклали з підрядником напряму, без торгів та конкуренції на Prozorro. Гроші дісталися фірмі “ТК”С.В.С.-2006”.
За даними аналітичної системи Youcontrol, фірму створили 2006-го у Донецьку. Згодом підприємство отримало Маріупольську прописку, нині ж воно зареєстроване у столиці.
Директор та власник “ТК”С.В.С.-2006” — депутат Бахмутської міськради від “Слуги народу” Олександр Бабенко. Він запам’ятався зокрема тим, що за кілька годин до офіційної реєстрації кандидатом у депутати був присутній (із партійною символікою) на відкритті після ремонту дитсадочків №56 (“Гусельки”) та №39 (“Кульбабка”). Заклади ремонтували за бюджетні гроші. Бабенку діти подарували куплені подарунки, як і посадовцям від міста та області.
Зараз же цей депутат живе у Києві. У соцмережах Бабенко звітує: співпрацює з Центром підтримки бахмутян, проводить збори допомоги для армії та шукає і видає жителям громади гуманітарну допомогу.
ТОВ “ТК”С.В.С.-2006” нерідко отримує контракти на поставку різноманітних автодеталей від замовників з Донеччини. Зазвичай це дешевші підряди, ніж у КП “Бахмут-вода” (від 1800 грн).
У 2023 році підприємство отримало з бюджетів громад Донеччини близько 1,3 млн грн (22 закупівлі).
Діяльність “ТК”С.В.С.-2006” 2019-го року цікавила правоохоронців. Тоді вони відкрили кримінальне провадження щодо іншої компанії родом з Бахмута — ТОВ “Фаворит Авто Транс”. Слідчі вважали, що це підприємство відмивало гроші з безготівкових операцій з десятками фірм. Серед них була і ТОВ “ТК”С.В.С.-2006”.
Того ж року правоохоронці запросили документи у підрядника “ТК”С.В.С.-2006” для перевірки.
“Це було питання до компанії, з якою працювала наша компанія. Вони надавали нам транспортні послуги. Ми надали документи щодо співпраці нашого підприємства з їхнім підприємством, більше питань у кримінальному провадженні до нас не було, ми там більше не фігуруємо”, — прокоментував Вільному радіо власник ТОВ “ТК”С.В.С.-2006” Олександр Бабенко.
Нагадаємо, на Донеччині цього літа придбали комунальної техніки на понад 190 млн грн. Ми розповідали, де вона з’явиться.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.