Підтримати
допомога по догляду
Ілюстративне фото з відкритих джерел

Під час повномасштабної війни українцям продовжують виплачувати соціальну допомогу. Однак деякі з тих, хто доглядає людей, які того потребують, не знають, чи можуть вони розраховувати на компенсацію. Пояснюємо, кому і за яких умов призначають виплати по догляду за людиною похилого віку та як їх оформити й отримати.

На всі ці питання журналістам Вільного радіо відповіла юристка, координаторка чатбота “Юридичний порадник для ВПО” благодійного фонду “Право на захист” Євгенія Холодна.

Які люди мають право на догляд  

Компенсація по догляду на непрофесійній основі потребує певних умов. Зокрема, необхідно точно знати, хто саме може на неї претендувати, пояснює юристка.

Догляд можна встановити за такими категоріями людей: 

  • діти з інвалідністю;
  • діти, які страждають від тяжких захворювань або потребують пересадки органа після тяжкої травми;
  • люди з інвалідністю 1 групи;
  • люди похилого віку з порушеннями роботи головного мозку: зниженням пам’яті, сприйняття, розумових здібностей, порушеннями мови;
  • люди, які не можуть самостійно пересуватися й обслуговувати себе, а також невиліковно хворі;
  • люди, які через психічні розлади мають інвалідність 1 чи 2 групи й за висновком лікарської комісії потребують постійного стороннього догляду.

“Варто зауважити: порядок надання допомоги по догляду за людьми з інвалідністю 1 чи 2 групи внаслідок психічного розладу регулюється постановою Кабміну від 2 серпня 2000 року № 1192. За іншими категоріями — постановою Кабміну від 23 вересня 2020 року № 859. Тому порядок оформлення допомоги по догляду відрізняється”, — зазначає фахівчиня.

Які люди мають право на догляд
Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Хто може отримати допомогу по догляду за людьми, які його потребують

Оформити догляд за людиною похилого віку та інших, хто потребує допомоги (крім тих, що мають інвалідність через психічні розлади) можуть повнолітні дієздатні члени сімʼї, які:

  • проживають разом з такою людиною й пов’язані з нею спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
  • доглядають її на непрофесійній основі та не заробляють на цьому як підприємці;
  • мають середньомісячний сукупний дохід за квартал, який передує місяцю звернення, менший, ніж прожитковий мінімум станом на 1 січня відповідного року (з 2023-го — до 2589 гривень).

“Спільне проживання з людиною, яка потребує догляду,  ви можете підтвердити пропискою за однією адресою або актом про проведення обстеження сім’ї спеціальними службами”, — каже Євгенія Холодна.

Хто може отримати допомогу по догляду за людьми, які його потребують
Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Часто трапляється, що допомога по догляду за людиною з інвалідністю може не призначатись, зазначає юристка. Причина — ця людина не є членом сім’ї. Зокрема, відмовляють онукам та племінникам.

При цьому вичерпного переліку членів сім’ї законодавство не передбачає. Однак є критерії, за якими людей відносять до кола однієї родини. Це: 

  • спільне проживання (крім випадків, коли подружжя живе роздільно з поважних причин або дитина живе з одним із батьків); 
  • спільний побут; 
  • взаємні права та обов’язки людей, які об’єдналися для спільного проживання.

“Аналогічна позиція викладена у рішенні Конституційного Суду України від 03.06.1999 № 5-рп/99 та у постановах Верховного Суду від 31.03.2020 у справі № 205/4245/17 та від 23.04.2020 у справі № 686/8440/16-ц: до членів сімʼї можуть належати не тільки близькі родичі, а й онуки, брати, сестри дружини (чоловіка), неповнорідні брати й сестри, вітчим, мачуха, опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо”, — уточнює юристка.

Хто може отримати допомогу по догляду за людьми, які його потребують
Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Допомога по догляду за людиною з інвалідністю 1 чи 2 групи внаслідок психічного розладу може призначатись повнолітнім дієздатним людям, які зареєстровані на одній жилплощі зі своїм підопічним. Бути членом його сімʼї не обов’язково.

“Зверніть увагу: спільне проживання ви можете підтвердити лише пропискою за однією адресою. Акт про проведення обстеження сім’ї у цьому випадку не підходить”, — зауважує фахівчиня.

Куди звертатися за допомогою по догляду та які документи надати

Догляд за людиною старше 80 років та іншими людьми, які цього потребують можна оформити у таких місцях:

Куди звертатися за допомогою по догляду та які документи надати
Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Допомога по догляду за людиною з інвалідністю 1 чи 2 групи через психічний розлад потребує таких документів:

  • особиста заява за цією формою;
  • декларація про ваші доходи та майновий стан за цією формою;
  • довідка про ваші доходи та/або письмове пояснення із зазначенням розміру доходів (за необхідності);
  • висновок лікарської комісії про те, що людина потребує постійного стороннього догляду;
  • копія довідки до акта огляду МСЕК, видана людині, яку ви доглядаєте;
  • документ, що засвідчує вашу особу.

Допомога по догляду за хворим та виплати по догляду за іншими категоріями вразливих людей потребує таких документів:

  • особиста заява за цією формою;
  • декларація про ваші доходи та майновий стан за цією формою;
  • згода людини отримувати соціальні послуги за цією формою;
  • копія ваших паспорта та ідентифікаційного коду;
  • копія паспорта людини, яка потребує догляду;
  • копія документа, що підтверджує стан здоровʼя людини, яка потребує догляду (довідки до акту огляду МСЕК, висновку ЛКК, медвисновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років тощо);
  • копія свідоцтва про народження дитини (за необхідності);
  • копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності/визнання недієздатною людини, яка потребує догляду, або копія рішення суду чи органу опіки про призначення опікуна або піклувальника людині, яка потребує догляду (за необхідності).

Подати документи для призначення виплати по догляду за людиною похилого віку та людиною з інвалідністю ви можете як особисто, так і Укрпоштою.

Куди звертатися за допомогою по догляду та які документи надати
Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

“Хоча в законодавстві передбачена можливість подачі документів в електронній формі, сьогодні це технічно неможливо”, — зазначає юристка.

Як довго ухвалюють рішення про допомогу та на який термін її надають

Уповноважений орган протягом 10 днів після подачі документів ухвалює рішення, чи буде виплачуватись соціальна допомога на догляд або вам відмовляють у компенсації.

Грошову допомогу призначають з місяця звернення:

  • на пів року, якщо ви доглядаєте людину з інвалідністю 1 чи 2 групи через психічні розлади. Або як виняток — на рік, якщо ви безробітний пенсіонер або маєте інвалідність;
  • на рік, якщо ви доглядаєте за всіма іншими категоріями людей, які цього потребують.

“За результатами розгляду наданих документів уповноважений орган зобов’язаний ухвалити рішення про призначення або відмову у компенсації. Однак зовсім їх не ухвалити він не має права. Якщо ви надали не весь пакет документів, вам мають встановити місячний строк для їхньої доподачі”, — підкреслює Євгенія Холодна.

Компенсація по догляду: її розмір та пільги

Розмір виплати по догляду за людиною похилого віку залежить від вашого та сімейного сукупного доходу, але не може перевищувати 2589 гривень.

Якщо вам відмовили, наприклад, оформити догляд за людиною старше 80 років, ви можете оскаржити рішення органу соцзахисту на вищому рівні або в суді.

В умовах воєнного часу соціальна допомога на догляд за людиною має деякі пільги.

“Посвідчення, довідка про отримання компенсації на догляд — це один із документів, що надає право виїхати за кордон з людиною, яка його потребує. А також [можна] отримати відстрочку від мобілізації, враховуючи особливості ситуації та категорію людини, за якою здійснюється догляд”, — зазначає юристка Євгенія Холодна.

Компенсація по догляду: її розмір та пільги
Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Куди звернутися за правовою допомогою

Якщо у вас виникли питання щодо того, як оформити компенсацію за догляд за літньою людиною ви можете звернутись на “гарячу лінію” БФ “Право на захист” за номерами телефонів:

  • +38(099)507-50-90 — Vodafone;
  • +38(068)507-50-90 — Kyivstar; 
  • +38(093)507-50-90 — Lifecell.

“Гаряча лінія” працює з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 21:00.

Також консультаційну та юридичну допомогу фахівців “Права на захист” ви можете отримати через телеграм організації. Необхідно лише надіслати своє запитання.

Крім цього, актуальні розʼяснення з юридичних питань цілодобово та безоплатно можна отримати у чат-боті “Юридичний порадник для ВПО”: Viber, Telegram, Messenger та на сайті.

Нагадаємо, ще однією з важливих компенсацій для українців в умовах війни є  житлова субсидія. Вона доступна також для деяких переселенців, які орендують житло в безпечному регіоні та платять за нього комунальні послуги. Раніше Вільне радіо розповідало, хто з переселенців має право на субсидію, куди за нею звертатися та які документи для цього потрібні. 


Завантажити ще...