Підтримати
табличка ДП Артемсіль у Соледарі
Фото: ДП "Артемсіль"

На Донеччині найбільше державне підприємство з видобутку кам’яної солі не працюватиме 3 тижні, в тому числі шахти. У листі до мінекономіки колектив каже, що “працюють у режимі скороченого робочого часу” з 2018-го та вітають призначення вже третьої за рік керівниці. З чим входить у новий 2021-й український державний соляний монополіст?


Про поточну ситуацію на ДП “Артемсіль” розповіли представники профспілки цього державного солевидобувного підприємства у листі до міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Ігоря Петрашка. 

“На даний момент на підприємстві не йде «масове звільнення шахтарів» і «закриття шахт» – ми працюємо силами всіх рудників і працівників у режимі скороченого робочого часу, який застосовується на підприємстві з 2018 року”,  —  зазначають колектив соляників у заяві.

 “Артемсіль” стала на три тижні

24 грудня жоден із телефонів, зазначених на сайті підприємства (окрім відділу матеріально-технічного постачання), не відповідає. В тому числі, прес-служба та приймальня підприємства. 

У відділі постачання повідомили  — іноді працюють окремі підрозділи підприємства.

робочий навантажує в мішки сіль на соляному підприємстві Соледару
Фото: пресслужба ДП “Артемсіль”


“Дехто тільки працює, взагалі в нас неробочий день. Періодично працюють то один відділ, то інший, то бухгалтерія. А так ні, не працюють”,  —  каже співробітник ВМТП.  

Інша співробітниця ДП повідомила: відсьогодні підприємство не працюватиме впродовж трьох тижнів. 

“У нас неробочий день, відсьогодні ми на “канікулах”, на 3 тижні (зітхає,  —  ред.) У нас “Артемсіль” повністю не працює, навіть шахти. Зараз поки й секретаря немає”,  —  каже жінка.

На ДП “Артемсіль” важка ситуація вже понад 2 роки 

Один із шахтарів на умовах анонімності повідомив: за скороченим робочим графіком тут працюють вже понад 2 роки. 

“Роки з півтора він (такий графік,  —  ред.) призначався наказом на 2 тижні та на тиждень щомісяця, а останнім часом  —  взагалі на цілий місяць. В основному, це відсоткова ставка від 0,73 до 0,85 від робочого часу. Тобто люди, які мають працювати 8 годин, працюють по 7 годин. Або у гірників це один додатковий вихідний. Ті, що працюють в шахті,  —  працюють на поверхні на одну годину менше”,  —  пояснює шахтар.

Для цього робочі пишуть заяви із проханням перевести їх на скорочений робочий тиждень. 

“Складають наказ і спускають на шахту директорам для виконання, формулювання таке: “У зв’язку з тимчасовими економічними складнощами на підприємстві прошу вас перевести на скорочений робочий тиждень…”  —  такі заяви робочі пишуть”,  —  каже шахтар. 

На його думку, це все відбувається тому, що реалізація продукції не відповідає виробничим потужностям підприємства: видобувають більше, ніж можуть продати. Також скорочують кількість працівників. 

продукція та обладнання ДП Артемсіль в Соледарі
Продукція та обладнання ДП “Артемсіль”. Фото: пресслужба підприємства


“Зараз пройшла акція по скороченню пенсіонерів з фінансовою для них вигодою: 10-50 тис грн виплачували тим пенсіонерам, які пішли на пенсію (але тим, у кого стаж не менше 10 років на підприємстві). На їх місця нікого не приймають”,  —  розповідає працівник ДП.    

За його словами, боротьба профспілки не дає серйозних результатів. Такі простої підприємства від одного до декількох тижнів впродовж поточного року відбувались неодноразово.

Одна з шахт ДП Артемсіль в Соледарі
Фото: ДП “Артемсіль”


“Тільки раніше залишалась якась чергова шахта, і якщо отримували наряд, то чергова шахта запускалась та працювала. Навесні ми кожного місяці ми стояли приблизно по 2 тижні: пів березня працюємо — пів березня стоїмо, тиждень відпрацювали, знову 2 тижні стоїмо”, — розповідає робітник солевидобувного підприємства.  

Колектив ДП вітає призначення “нової старої” керівниці

В листі до міністра економіки працівники “Артемсолі” зазначають, що вітають зміну менеджменту і призначення Вікторії Луценко керівником підприємства. На думку працівників, “з її приходом на підприємстві перезавантажено і налагоджено соціальний діалог між адміністрацією та профспілковою організацією ДП «Артемсіль». 

Для довідки:
У жовтні Мінекономіки знову призначило виконуючою обов’язки директора ДП «Артемсіль» Вікторію Луценко (вона вже очолювала підприємство у 2017 і 2018 роках). Призначення Луценко стало вже третім від початку року призначенням в.о. директора солевидобувного підприємства. До цього 5 серпня Кабмін погодив призначення на цю посаду Павла Бойчука. А до нього з лютого виконував обов’язки директора Вадим Фіоктистов.

Соляники зазначають: за період роботи Луценко на “Артемсолі”  виробництво зросло, підприємство отримало рекордну суму чистого прибутку у сумі 213 млн грн. А у 2019-му, коли вона не керувала цим підприємство, ДП заробило лише 23 млн грн. За даними профспілки, ставки та оклади працівників зросли на 20%, а середньомісячна зарплата збільшилася в 1,5 рази. У листопаді 2020 “Артемсіль” видобула рекордних 132 тис тонн солі, що “говорить про правильність обраного курсу”.

На ДП кажуть про істерику в ЗМІ, маніпуляції, дестабілізацію та лобі 

Профспілка ДП “Артемсіль” заявляє про маніпуляції фактами, з якими стикаються на підприємстві останнім часом: “Істерика в інтернет-виданнях йде не від трудового колективу, як багатьом хотілося б бачити, а пов’язана з лобі окремих учасників ринку”,  —  пишуть міністру. 

Та запрошують Петрашка відвідати з робочим візитом солевидобувне підприємство на сході України, поспілкуватися з колективом, аби “поставити крапку в спробах розхитування і дестабілізації ситуації навколо стратегічно важливого підприємства”.

На підприємстві визнають проблеми 

Колектив підприємства говорить і про низку проблем, які накопичилися: необхідно замінити застаріле фасувальне обладнання, оновити асортимент фасованої продукції. А також шукати шляхи, як знижувати собівартість продукції та підвищити її рентабельність.

пачки солі виробництва ДП Артемсіль в Соледарі
Фото: ДП “Артемсіль”

Чи приватизують “Артемсіль”? 

Напередодні Кабмін ухвалив рішення щодо відновлення приватизації на об’єктах великої приватизації. 

“Це рішення  дозволяє здійснити низку підготовчих та організаційних заходів, які передують проведенню безпосереднього продажу об’єктів великої приватизації”,  —  зазначають в Кабміні.

У 2021 уряд планує отримати від приватизації великих державних підприємств близько 12 млрд грн. На думку прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, приватизація — це “серйозний удар по корупції та інтересах людей, які звикли заробляти на державних підприємствах”.

За словами голови уряду, 23 грудня ухвалили приватизацію 5 теплоелектроцентралей, 3 обленерго, підприємства «Більшовик», Одеського припортового заводу, Об’єднаної гірничо-хімічної компанії, «Президент-готелю». 

Чи не виставлять знову у 2021-му році ДП “Артемсіль” на приватизацію, — поки невідомо.

Нагадаємо, 3 березня попередній уряд Олексія Гончарука ухвалив рішення передати ще кілька сотень підприємств на приватизацію. Серед них і державне підприємство “Артемсіль”, яке він назвав “корупційною годівницею”. 

За декілька днів мешканці Соледару та працівники цього ДП мітингували проти такого рішення. Мітингувальники заявляли, що корупція на підприємстві є через те, що “кабінет міністрів направляє різних людей, щоб обанкрутити підприємство”. 

Пізніше Верховна Рада прийняла закон про призупинення великої приватизації в Україні на період карантину. Рішенням від 21 жовтня Кабінет міністрів України прибрав з переліку об’єктів, які мають приватизувати, державне підприємство “Артемсіль”.

Додамо, в листопаді 2019 року “Артемсіль” оштрафували на понад 13 мільйонів гривень за маніпуляцію з цінами в договорах. Крім того, високопосадовці держпідприємства фігурують в справі щодо вимагання грошей з переможців тендерів.   

Читайте також:


Завантажити ще...