На Донеччині побудують два найдорожчих з початку повномасштабного вторгнення модульних укриття. Це сховища в ясла-садок “Космос” в Українську Селидівської громади за 4,8 млн грн та у школу селища Зелений Гай Комарської громади за 4,9 млн грн. Споруди будуватиме київська фірма, яка займається оптовою торгівлею і лише перекуповує конструкцію, щоб вкопати в землю. Розповідаємо, що мають облаштувати в укритті за ці гроші та хто їх отримає.
Про закупівлі захисних споруд журналісти Вільного радіо дізналися з порталу Prozorro.
Одне з укриттів мають встановити в дитсадку №18 “Космос” в Українську Селидівської громади до 25 грудня 2023 року. На це витратять 4 799 598 грн.
Інше — у школі селища Зелений Гай Комарської громади до 31 грудня 2023. Його ціна — 4 879 776 грн.
Модульні захисні споруди закуповують за окремим класифікатором — 44210000-5 Конструкції та їх частини. За даними системи державних закупівель, де звітують про всі витрати з бюджетів і проводять тендери, на Донеччині з 2022 року ще не закуповували укриття за такою високою ціною за одиницю. Зокрема і такі, які вміщують 100 людей.
Згідно з технічним завдання, укриття мають бути збірною залізобетонною спорудою, що складається з окремих взаємозв’язаних частин. Вони будуть заглиблені під землю на два метри, матимуть два окремих виходи та два тамбури. Мають бути зроблені з бетону класу за міцністю не нижче В30 W8 F200 та армовані арматурою класу А500С.
Укриття має вміщувати не менше 100 людей.
У приміщенні має бути рівна підлога та не менше двох вентиляційних отворів. Всередині мають встановити лавки, не менше десяти світильників та не менше шести розеток. Укриття мають відповідати класу не нижче A-IV
Укриття для школи у селищі Зелений Гай купує відділ освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури і туризму Комарської сільської ради. Уповноважена з питань закупівлі Лариса Дарда каже, що вартість споруди обґрунтована тим, що постачальник сам не виготовляє укриття, а тільки встановлює.
“У нас ніхто не прийшов крім цього постачальника, а він не є виробником, він купує у виробника. Тому звичайно, що вартість не мала.
Він замовляє у виробника, а нам вже буде проводити монтажні роботи. Доставка, будуть рити котлован, будувати і повністю облаштовувати для подальшої експлуатації. До того ж Донецька область, бойові дії, не всі хочуть з нами співпрацювати”, — пояснює Лариса Дарда.
Крім того, за її словами, на вартість впливає якість матеріалів.
“Тут укріплена збільшена товщина залізобетонних виробів, стіни міцніші. Будуть окремі виходи, окремі тамбури. Не усюди є місця для біотуалетів, а у нас це буде облаштовано. Конструкція буде повністю під землею, на рівні двох метрів”, — розповідає жінка.
Укриття для дитячого садочку в Українську купує відділ освіти Селидівської міської ради. Там журналістам Вільного радіо пообіцяли прокоментувати закупівлю, втім згодом відповідальна за закупівлю Ганна Шершньова дзвінки стала ігнорувати та згодом відправила ставити питання через електронну систему закупівель Prozorro.
Тендер виграло ТОВ “ЮА ПРО”. Підприємство зареєстровано у серпні 2022 року в Києві. Основний вид діяльності — “Неспеціалізована оптова торгівля”. Такий загальний КВЕД може вказувати на ознаки фіктивності. Як і велика кількість зареєстрованих видів діяльності, у компанії їх 19. Серед них: торгівля автотранспортними засобами, роздрібна торгівля поза магазинами, виробництво виробів з деревини, пластмас, металевих баків, будівництво житлових і нежитлових будівель та надання будівельних машин і устаткування в оренду.
Засновник ТОВ “ЮА ПРО” — Михайло Титаренко, директорка — Вікторія Шкрабак. Вона, за даними сервісу Youcontrol, очолює ТОВ “Арде Медікал”, яке займається оптовою торгівлею іншими машинами й устаткованням, та ТОВ “Склад-Інвест”, яке перебуває у стані припинення. ТОВ “Склад-Інвест” згадувався в матеріалі журналістів-розслідувачів про рейдерство.
З моменту реєстрації ТОВ “ЮА ПРО” у серпні 2022 року, воно отримало 66 замовлень на понад 104 млн грн.
Серед замовників ТОВ “ЮА ПРО” — Нафтогаз, КМДА, а також адміністрації та управління ЖКГ та освіти з Львівщини, Одещини, Хмельниччини, Волині та інших регіонів.
Нагадаємо, у Торецьку встановлюють перші два з 27-ми модульних укриттів, їх купляють без торгів у фірми, яку створили за два місяці до торгів.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.