Очільник природоохоронного відомства — про знищену російськими найманцями природу, найнебезпечніші для людства об’єкти ОРДЛО, рівень радіації в регіоні та секретні дані з космосу й від розвідників.
Міністр захисту довкілля Роман Абрамовський розповів про вплив російсько-української війни на довкілля сходу країни в інтерв’ю виданню “Слово і діло”. Ми вибрали найважливіше.
“Десь 500 тисяч гектарів екосистеми там (в ОРДЛО, — ред.) зруйновано. У тому числі, близько 80 тисяч гектарів природно-заповідного фонду”, — заявив міністр екології.
Аби уявити, за площею це приблизно природна територія, на якій би розмістилося 120 таких міст як Бахмут. А заповідників знищено за роки війни площею близько 19-ти Бахмутів.
Або, у перерахунку на площу футбольних полів (розміром, рекомендованим FIFA), це 700 тис 280 футбольних полів природної площі та 112 тис 044 поля заповідної зони.
2. Мінекології отримує дані від військової та космічної галузей для моніторингу еко-ситуації на Донбасі
За словами Романа Абрамовського, Мінекології співпрацює з Державним космічним агентством та зовнішньою розвідкою.
“…щоб мати інформацію з космічних знімків, сканування землі. Дуже просто визначитися із незаконним видобутком корисних копалин (на ТОТ, — ред.): якщо немає спецдозволу, а діяльність ведеться. Таку інформацію нам дає Служба зовнішньої розвідки”, — заявив міністр екології України.
Він каже: є постійна робоча група, яка раз на квартал отримує таку секретну інформацію.
“Вона має гриф, але ми її використовуємо в роботі й після певної обробки навіть подаємо ЗМІ”, — каже Роман Абрамовський.
3. На ТОТ — тисячі небезпечних для людей промислових об’єктів. Деякі з них в разі аварії можуть забруднити й інші країни.
“Є об’єкти, які потенційно небезпечні. Якщо брати в широкому сенсі, це 5,5 тисяч об’єктів. Але є такі як горлівський «Стирол», де будь-яка техногенна аварія матиме вплив не тільки на всю Донецьку область, а й на пів Європи”, — розповідає міністр.
При цьому, якою саме є ситуація на хімічному гіганті “Стирол” у Горлівці, в Мінекології достеменно не знають.
“Нам дуже важко визначити, бо допуску навіть ОБСЄ на ці території немає. Інформація, яка надходить, обмежена, і вони самі бідкаються, що їх не допускають на ці об’єкти”, — каже Роман Абрамовський.
4. Екологи не знають, наскільки затоплена шахта у місці підземного ядерного вибуху на Донеччині.
“Що відбувається з головними ризиковими об’єктами, такими, наприклад, як шахта “Юнком”, на якій був проведений потужний ядерний вибух ще в радянські часи, ми не знаємо. Затоплені ці порожнини, не затоплені – може бути все, що завгодно. Тому нам важко сьогодні сказати, що там відбувається насправді”, — заявляє міністр екології.
5. Держекоінспекція на Донбасі регулярно вимірює радіаційний фон, він ㅡ нормальний.
“Такого страшного, що не можна виправити, не відбувається: ми постійно ведемо моніторинг стану радіаційної ситуації на кордоні. І по ґрунтах, і по підземних водах, і по поверхневих водах – я даю відповідне доручення Екологічній інспекції, і вони десь раз на квартал роблять заміри. В принципі, фон (радіаційний – ред.) в порядку: навіть нижчий, ніж у Києві”, — зазначає очільник екологічного відомства.
Нагадаємо, про еко-ситуацію на тимчасово окупованих територіях офіційних даних немає. Але про неї можна судити опосередковано. Так, минулого року поблизу окупованого Єнакієвого водойма змінила колір на яскраво помаранчевий.
Читайте також: