Підконтрольна Донеччина частково зневоднена: 27 ставків пересохли, ще 9 наповнені менше половини


image
Скрін-шот відео Denis Vedernikov

Цього року на території підконтрольної Донеччини пересохли 27 ставків. Найбільше з них — на півдні регіону. Ще 7 водойм Добропільського району та 2 Слов’янського теж можуть зникнути, оскільки наповнені менш як на 30%.  Мало води навіть в Сіверському Дінці. Тож туди до кінця року качатимуть воду з Дніпра. 

 

Про це Вільному радіо повідомили в Сіверсько-Донецькому басейновому управлінні водних ресурсів (СДБУВР). 

 “За даними місцевих органів самоврядування на цей час у 27 ставках відсутнє водне дзеркало, найбільша кількість яких розташована в басейні річок Приазов’я”, — повідомляє в.о. начальника управління Наталія Білоцерківська.       

 Закономірно, швидше пересихають великі та неглибокі ставки. Серед них – заплавне озеро на території Лиманської ОТГ. Але, за даними фахівців цього управління, його живили не річки, а переважно атмосферні опади. Останні роки через зменшення опадів поступово зменшувалась площа його водного дзеркала. А цього року воно взагалі пересохло.

В жовтні спеціально створена обласна робоча група обстежила 32 водні об’єкти на підконтрольній території Донеччини. Група встановила: 9 водойм наповнені менш ніж на 30%, з них 7 знаходяться у Добропільському районі (в басейнах річок Бик та Вовча, які впадають в Дніпро). Ще 2 такі водойми — у Словянському районі, в басейні річки Казенний Торець, який впадає в Сіверський Донець. 

Річки Донеччини пересихають

Основна причина пересихання річок — низька водність малих річок та кліматичні зміни, кажуть фахівці. 

Для довідки:
За даними Харківського регіонального центру з гідрометеорології, за останні десятиріччя 2020-й рік був найбільш аномальний за погодними умовами. Оскільки взимку минулого року снігового покриву в басейні Сіверського Дінця не було, весняного водопілля теж не було: водність річок у березні складала лише 20-60% від норми, а у квітні й того менше – 15-35%. Влітку метеорологи теж фіксували спекотну погоду та малу кількість опадів. Так, у серпні випало менше ніж 15% від місячної норми дощів. Восени теж було мало опадів та вища за норму температура. Тому на деяких річках рівень води впав до мінімальних показників за багато років. Якщо наповненість ріки падає до 20%, її називають маловодною

Найгірша ситуація з водністю (10% від норми) – на річці Сухий Торець. Дуже близькі до статусу маловодних ріки Бахмут та Малий Кальчик, наповнені водою менше ніж на чверть від норми. А на ріці Берда в районі гідропоста Захарівка відмічали стоячу воду.   

замулена ріка Бахмут
Ріка Бахмут в межах міста замулена. Фото: Вільне радіо


Дефіцит води на Донбасі компенсують водою з Харківщини та Дніпра 

Влітку мешканці контрольованої урядом частини Донеччини цю нестачу води в річках регіону на собі не відчули та були забезпечені водою без обмежень. Тому що дефіцит води в Сіверському Дінці (а звідти й у річках степового Донбасу) компенсували водою з Оскільського водосховища на Харківщині. Але його ресурсу не вистачило: там рівень води впав до 64% від нормального рівня. 

канал Дніпро Донбас вода
Канал Дніпро-Донбас. Фото: ТРК “Лозова”


Тому до Сіверського Дінця качають річкову воду з Дніпра каналом “Дніпро-Донбас” через Краснопавлівське водосховище на Харківщині. З нього в листопаді-грудні планують спустити 10 млн кубометрів води. Станом на 18 листопада в Сіверський Донець вже скинули майже 130 тис кубометрів води, або в середньому 1,5 куба води кожної секунди.

Нагадаємо, навесні 2020 року Держводагентство попереджало про можливу нестачу запасів прісної води через аномальні осінь та зиму 2019-2020. Вперше за 120 років готові були встановити обмеження на використання води через несприятливі гідрометеорологічні умови. Аби поліпшити водність малих річок Донеччини, в Донецькій облдержадміністрації запланували в наступні 2,5 роки розчистити 115 км річок, які впадають в Казенний Торець та Бахмут

Додамо, Бахмутська міська рада планує за наступні 3 роки розчистити 7 км русла ріки Бахмут. На це потрібно буде понад 100 млн грн, кошти ще не знайшли. 

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією
Новини по темі

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: