Питна вода Донбасу під загрозою радіоактивного забруднення, – міжнародні наглядачі


image
Фото з відкритих джерел

У питну воду Донбасу починають проникати радіоактивні речовини з затопленої шахти “Юнком”. Це може спричинити масштабну екологічну катастрофу в регіоні.

 

Про це повідомляє моніторингова місія International Human Rights Community на сторінці у Facebook.

Зазначається, що об’єкт “Кліваж” на шахті “Юнком”, що в окупованому нині Єнакієвому, був затоплений ще у березні. Зараз же водоносні горизонти почали насичуватись радіонуклідами. Проби води відбирали на відстані п’яти кілометрів від об’єкта.

Для довідки:
Радіонуклід – це хімічний елемент з нестабільним ядром. Коли воно розпадається на більш стабільні утворення, то вивільнює енергію у формі радіації.

Цей процес може бути шкідливим для живого організму, оскільки радіація проходить через ДНК, клітини, тканини й органи. Вона розриває молекули, відриває електрони від атомів всередині клітин та руйнує їхню структуру. При чому відновлення клітин у такому разі стає вкрай складним, а неправильне відновлення призводить до захворювань.

Якщо людина споживає радіоактивно забруднену їжу, п’є воду або вдихає повітря, радіонукліди можуть проникати в її тіло. Організм людини помилково сприймає ці радіонукліди за природні елементи та замінює їх. Таким чином радіація накопичується в організмі.

Тож забруднення горизонтів питної води радіоактивними елементами представляє серйозну загрозу для здоров’я людей і тварин, що згодом може призвести до масштабної екологічної катастрофи. Зараз низькорадіоактивна вода вже дісталася Дебальцевого, Вуглегірська, Жданівки та Шахтарська.

Питна вода Донбасу під загрозою радіоактивного забруднення, – міжнародні наглядачі
Зображення: СММ International Human Rights Community

Нагадаємо, на шахті “Юнком” в місті Юнокомунарівськ у 1979 році радянські науковці здійснили підземний ядерний вибух. Хотіли дізнатися чи знизиться напруга в гірничому масиві й таким чином підвищувати безпеку у відпрацьованих вугільних пластах. Тут законсервували капсулу з радіоактивними речовинами. Ізольовану небезпечну виробку роками утримували в сухому режимі консервації, відкачуючи воду всі ці десятиріччя.

Проте у квітні 2018 року окупаційна влада Єнакієвого й Донецька за браком коштів зупинила роботу насосів, і виробки “Юнкому” стали поступово наповнюватися підземними водами.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: