Яма чи Суха Плотва? В Сіверську місцевий мешканець прагне повернути історичну назву місцевої річки

Наталя Жукова
2020-09-18 14:56

image
Фото: Вільне радіо

Річка Яма в Сіверську згадується ще на мапах часів Слов’яносербії. А от в часи незалежності України вона загубилася. Картографи тепер наносять на мапи річку Суха Плотва. Щоб не забувати історію рідного краю, місцевий мешканець прагне виправити неточність.  

 

Про це Вільному радіо розповів сам небайдужий мешканець Сіверська Віталій Гатченко. Він зазначає: колись це місто теж називалося “Яма”, тому для нього важливо повернути річці її рідну назву. Далі його розповідь від першої особи. 

— Ця річка на південній околиці міста впадає в Бахмутку, а початок бере на межі Донецької та Луганської областей (на підконтрольній уряду частині), поблизу села Спірне. Це справна річка, в повному сенсі цього слова, не потічок. 

Сіверськ Віталій Гатченко річка Яма Суха Плотва Бахмутка
Віталій Гатченко поблизу гирла річки Яма, де вона впадає в Бахмутку. Фото: Вільне радіо

 

Вважаю, це питання відновлення історичної памяті, щоб ми памятали, тому що я не байдужий історії мого рідного краю та справжньої історії рідного міста Сіверська. Всі, кому це цікаво, знають, що до 1973 року Сіверськ носив назву Яма, яка пішла від назви річки. А на карті такої річки немає. От я і поставив собі таку мету: відновити історичну справедливість щодо назви річки Яма, щоб вона так називалася на картах, вказівниках та в переносному сенсі “в літописах”.     

Якою була річка Яма в минулому 

—  Місцеві мешканці, в тому числі й мої бабця з дідусем, називали цю річку “Острівок”. Корінні мешканці вулиці Чайковської, яка найближче підходить до неї, так її називають до сих пір. Я достеменно не знаю чому, але в гирлі цієї річки, де вона впадає в Бахмутку, була кладочка, через яку водили кіз, телят та припинали їх там. Виходило ніби як ти на якийсь острівець переходиш. А там вже земля Званівської сільради.  

Коли мені було 10-12 років, ми там рибалили: ходили з гарпуном і щук били. А коли мій батько був дитиною, вони в ній купалися: зі старого моста неподалік нинішнього неправильного вказівника вони стрибали в цю річку. Уявляєте тоді її глибину, так?  

А потім ріка обміліла 

— Проблеми почалися, коли на цій річці в 1970-ті роки збудували 2 водосховища, Званівське та Івано-Дар’ївське. Річку загатили, уповільнилась течія, ці водосховища беруть на себе великий відбір води. Оскільки площа водяного дзеркала (а відповідно й площа випарювання) дуже велика, багато води втрачається. А щоб наповнюватися в тому ж обсязі  —  стільки води (принаймні влітку) немає. 

Річка Яма перед місцем її впадіння в Бахмутку. Фото: Вільне радіо

 

Також дуже сильно вплинуло те, що всі прибережні землі (ярки, балки)  значно розорані. Там, де були криниці, зараз ріпак росте. А оскільки течія уповільнилась, вся ріка замулилась, і природнього очищення ріки, яку матінка-природа заклала, більше немає.   

Як спотворили назву річки

— Вказівники річок почали розставляти за Незалежності (після 1991 року,  — ред) — раніше не було ніяких вказівників. Вказівник “Суха Плотва” у Сіверську встановили перед цією річкою наприкінці грудня 2016, коли відкривали фактично наново відбудований міст. Ще в одному місці перетинає цю річку дорога (яка на балансі “Укравтодора”) в районі Івано-Дар’ївки, але там вона неасфальтована, і вказівників немає. Більше цю річку ніякі асфальтовані дороги не перетинають.     

— Все, що я зібрав по цій річці, я виставив у своєму дописі у мережі. Там скрін-шоти стародавніх карт, часів Російської імперії, часів заселення цих земель сербами. Коли тут створили т.зв. Слов’яносербію, два сербських полки тут були розташовані; в тому числі й місцевість, якою тече річка Яма, теж належала до Слов’яносербії. 

річка Яма Сіверськ
Дві річки – Яма та Суха Плотва на “Карті малоросійських та слобідських полків” 1764 року (реконструкція Ломако)

 

Також дві різні річки – Б. Яма (Балка Яма) та Суха Плотва – позначені на мапі 19 століття:

карта Шуберта Сіверськ річка Яма
Фрагмент мапи Шуберта 19-го сторіччя: річка Яма тече зі сходу на захід по однойменній балці через населені пункти “Иванодарьевка (Рудченки)”, “Александровка (Науменки)” та впадає в Бахмутку в населеному пункті “Родіоновка (Старая Мѣльница)” – теперішній мікрорайон Сіверська. Нижче на мапі – р. Суха Плотва

 

– На мапах початку радянської окупації України теж ще була річка Яма. А на генштабівських картах 1943 року вона вже помічена як “Суха Плотва”. Хоча в “Каталозі річок України” видавництва Академії наук Української РСР за 1957 рік вказані дві окремі річки:

довідник річок України ріка Суха Плотва ріка Яма
Під номером 2522 в Каталозі річок України значиться річка Яма, а за номером 2520 – ще одна права притока Бахмутки – р. Суха Плотва

 

— А потім вже з’явилась на картах замість річки Ями  —  Суха Плотва. Зазначу, є річка з аналогічною назвою та довжиною, вона точно так тече зі сходу на захід, теж впадає в Бахмутку, але … на 15 км вище за течією. На карті вона паралельно нашій річці, — зрозуміло, що це просто чиясь помилка. 

мапа Бахмутського району
На мапі місцевості початку 2000х вже дві річки “Суха Плотва”

 

— Є таке правило в географічних назвах, що в межах однієї територіальної одиниці не можна давати аналогічні назви. Це один Бахмутський район, в минулому — Артемівський, а ще раніше —  Ямський район з центром в місті Яма  — з 1939 по 1959 роки. А  тому не має бути 2 річки з однаковою назвою.     

Тому я звернувся із запитом в Держгеокадастр. У відповіді вони резюмували, що так, деякий період на мапах не позначали нашу річку, а з 2016 року її на мапах вже позначають.

відповідь Держгеокадастру ріка Яма Суха Плотва
Відповідь Держгеокадастру: “На топографічній карті масштабу 1:100 000 видання 2016 року на території Бахмутського району відображено річку Яма – праву притоку річки Бахмут”. Фотокопія листа Віталію Гатченку

 

—  Що робити далі? Місцева влада може щонайменше підтримати мою ініціативу, від себе звернутися до всіх цих установ та повернути річку на мапи та дорожні покажчики. 

Для довідки:
В Законі України “Про географічні назви” йдеться: “Назви географічних об’єктів України як складова частина історичної і культурної спадщини Українського народу – громадян України всіх національностей охороняються державою. Присвоєння однієї і тієї ж назви кільком однорідним географічним об’єктам у межах одного населеного пункту або району не допускається. Географічні об’єкти перейменовують, якщо у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці назви однорідних географічних об’єктів повторюються, а також якщо є необхідність повернути географічному об’єкту історичну назву. Пропозиції про перейменування можуть вносити органи влади, підприємства та просто громадяни. Треба додати обґрунтування, картографічний матеріал, розрахунки та кошторис витрат, пов’язані з перейменуванням. Звертатися саме по цій річці з такою пропозицією треба в Донецьку облдержадміністрацію, оскільки річка тече в межах Донецької області.[/info] 

Що думає місцева влада? 

Голова Сіверської ОТГ Василь Масюженко знає, що колись ця річка називалась Яма, але чекає на офіційні звернення людей.  

“Не думаю, що поміняти назву річки  —  це дуже важливо, аби громада розвивалась та процвітала. Я не досліджував, чому вона стала Сухою Плотвою, але якби мешканець громади написав таке звернення, ми б створили комісію, аби дослідити це все”, — каже Сіверський міський голова. 

Василь Масюженко називає це питання спірним та вважає, що його мають вивчати професійні історики.  

Також Сіверський міський голова вважає, що це вже не річка, а просто струмок. Та додає: за його даними скоро департамент екології та природних ресурсів проводитиме інвентаризацію всіх річок, і якщо назви річок будуть повторюватися, вони, міська влада, отримають розпорядження та змінять такі назви. 

Як змінити дорожні покажчики? 

В коментарі Вільному радіо начальник філіалу “Автодор № 3” ДП “Донецький облавтодор” Василь Корольков сказав: ці покажчики встановили згідно з паспортом дороги. 

“Якщо ріка перетинає дороги, які належать службі автомобільних доріг, то на кожну дорогу є паспорт, в якому вказані всі населені пункти, ріки. І згідно з цим паспортом служба дає вказівки, й ми виставляємо ці знаки. Хто дає ці паспорти? Вони все життя… Вам треба звернутись в службу автодоріг, брати узгодження, довести, що ви праві. Тоді дадуть розпорядження виготовити нові знаки та встановити їх. Я не бачу в цьому ніяких проблем”,  —  каже Василь Корольков.  

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: