река Бахмутка, 2020 год, Фото: Вильне радио
Фото: Вільне радіо

Ми проїхалися вздовж річки Бахмутки. І побачили як в одному місці в неї впадає приток нечистот. Колись місцеві пірнали там на глибину кількох метрів, а тепер і коровам не готові давати пити з того мулу. Що відомо про нинішній стан Бахмутки та хто тепер шукає винних у забрудненні — в нашому матеріалі.   

 

Ось так зараз виглядає Бахмутка перед в’їздом до мікрорайону Ступки з боку Бахмута. Вода на вигляд здавалася чистою, але місце впадіння потічка замулене нечистотами. 

ріка Бахмутка Ступки
Ріка Бахмутка в районі Ступок. Справа в неї впадає потічок, який несе забруднену воду. Фото: Вільне радіо

 

“Травень місяць — тут так смерділо! Вона (забруднена вода  —  ред) лилася цілодобово. Це будь-який місцевий мешканець це скаже. Всі дорослі люди, все це бачать. Якщо цей потічок пройти — там подалі ми робили перехід для корів  —  там “поле фекалій”. Поїдьте подивіться”,  —  розповідає нам місцевий дачник Григорій. 

І справді, через 400 метрів вздовж цього потічка бачимо цілу ріку нечистот із зашкарублою кіркою. Руху води там вже не видно.

Нечистоти за кількасот метрів від впадіння в річку Бахмутку

“Якщо це ворухнути, тут, мабуть, дуже велике скупчення фекалій. Рідина йде під цим шаром”,  —  каже Григорій. 

Тобто, вода тече під цією багаторічною кіркою — це видно з іншого боку насипу. І саме ця вода впадає в річку Бахмутку. Й навіть якщо припустити, що це очищені стоки з очисних споруд, вони течуть через товстий шар фекалій не одну сотню метрів.

Далі вода скрізь трубу під насипом тече до річки Бахмутки

Неподалік пасуться декілька корів. 

“Корови йдуть пити. Я пастуху кажу: “Ви сюди не пускайте”. Ми на ставок ганяємо, тому що глисти й вся ця єрунда, кому це треба? Щеплення тваринам робимо й уколи від усіляких паразитів”  —  каже Григорій.

худоба пасеться корови
Неподалік пасеться худоба. Фото: Вільне радіо

 

“Хлопці місцеві, кому років по 40, кажуть: “Ми раніше там купалися, метрів 3-4 глибина була. А зараз, бачите,  —  20 см води, а то ж мул”,  —  додає чоловік. 

Для довідки:
У мікрорайоні Ступки знаходиться очисна станція КП “Бахмут-Вода”. Туди стікаються каналізаційні скиди з усього міста. Репортаж з усіма затвердженими етапами очищення ви можете почитати тут. Працівники пояснили нашим журналістам, що очисні споруди мають 7 етапів фільтрації. Очищені та знезаражені стоки скидають у річку Бахмутка.
 

Що кажуть екологи, влада та водоканал?

В середині червня активіст з Соледара Ігор Зелений в мережі звернувся  до очільника Бахмутської ОТГ Олексія Реви щодо забруднення Бахмутки та попросив виправити ситуацію. За фактами, знятими на відео, за кілька днів після цього прокуратура Донеччини відкрила кримінальну справу. А ще за пару днів питання на робочій нараді обговорили голова Бахмутської ОТГ, представники КП “Бахмут-Вода”, Соледарської ОТГ та начальник обласної екоінспекції. Активістів з Соледара туди не пустили під приводом карантину.

Після наради в Бахмутській міськраді заявили: перевірять не лише очисні споруди “Бахмут-Води”, а й всі підприємства та господарства, які можуть скидати свої стоки у водні артерії міста. 

“Починається перевірка на КП “Бахмут-Вода”. Вони сказали “Хоч сьогодні заходьте до нас”. На нашу думку, ще йде викид з інших джерел. Тому ми попросили перевірити, хто в нас працює без дозволу на викид забруднюючих речовин у джерела водопостачання, хто що туди скидає. Є ще якісь гусятники, свинарники, асенізаторські машини  — є спеціальна місткість, щоб вони туди виливали зі своїх машин — чи скидають вони їх саме туди? Тепер будуть брати на перелік ці асенізаторські машини”, — розповіла в коментарі Вільному радіо заступниця міського голови Бахмута Тетяна Савченко.

Чиновниця зазначає: у міськради не вистачає повноважень, аби кардинально боротися із забруднювачами ріки.

“У нас повноважень як таких немає, тому ми й запросили екологічну інспекцію. Хоча вони теж кажуть: “У нас теж немає підстав піти до всіх суб’єктів”. Там же по ходу й “Фітофарм”, й “Ланс-Хім”, й “Кольормет”  —  в них є договори з “Бахмут-Водою”, а в когось, можливо, й ні”,  —  каже представниця Бахмутської міськради.

Заступник начальника державної екоінспекції Андрій Ващаний повідомив: 10-денну перевірку бахмутського водопостачальника екологи вже розпочали та взяли проби стічних вод з очисних споруд. Він зазначив: перевірку бахмутського водопостачальника їм теж довелось узгоджувати у столиці, оскільки в регіоні вже близько 5 років діє мораторій на планові перевірки. 

“Тільки розпочали перевірку “Бахмут-Води”. Заборона на планові перевірки суб’єктів господарювання діє на території Донецької області. Ми позбавлені права планового контролю. Тобто, кожний рік підприємства (такі, як “Бахмут-Вода” та великі забруднювачі) повинні контролюватися. Тому, насправді, ми не можемо сказати, що там діється сьогодні чи в цьому році”,  —  пояснює Андрій Ващаний.   

Зазначимо, “Бахмут-Вода” заявляє: працівники лабораторії очисних споруд Бахмута взяли проби води 15 червня в присутності представників Соледарської ОТГ та зробили “відеофіксацію чистоти стічних вод”. За результатами цього аналізу, хіміко-технічні показники води трохи гірші від норми; це списують на аномальну спеку. 

Ми будемо повідомляти про результати перевірок, прогрес у розслідуванні та подальші кроки місцевої влади.

Читайте також:


Завантажити ще...