Підтримати
Валентина Бучок
Фото: Валентина Бучок

Колишня працівниця ДТЕК Валентина Бучок рік була в полоні т.зв. “МГБ ДНР” в окупованому Донецьку. Валентину затримали бойовики, коли вона йшла містом у робочих справах. На її думку, ДТЕК залишила її працювати у небезпечних умовах. 

 

Про це Вільному радіо розповіла сама Валентина Бучок. Розглядатиме справу Краматорський міський суд. Перше засідання призначили на 26 серпня. 

“Я прошу накласти арешт на майно ДТЕКу, щоб забезпечити цей позов  —  за те, що я працювала на окупованій території, і через відповідача (ДТЕК) я потрапила у полон. Вони не забезпечили безпечних умов праці та не поінформували мене, що я мала змогу виїхати на підконтрольну українському уряду територію та працювати б десь тут по області”, — каже екс-полонена бойовиків “ДНР”.

Валентина Бучок позов Краматорський суд
Повідомлення про призначення розгляду справи на сайті Краматорського міського суду

 

За словами Валентини, сума позову — 3 мільйони гривень. Якщо позов задовільнять на користь позивачки, за законом їй доведеться сплатити близько 30 тис гривень податків з цієї суми. За словами жінки, оскільки вона переселилась з окупованого Донецька вимушено, коштів у неї обмаль. Тому в позові вона також просить суд звільнити її від сплати цього податку.   

“У нас же нічого дарма не буває. Я повинна сплатити судовий збір та якийсь відсоток від цієї суми. Але в законі прописано кому можна на розсуд суду відтермінувати цей платіж або зовсім звільнити. Тому я прошу суд звільнити мене від сплати податків. Я в додатках додала документи про те яку пенсію та яку допомогу від УПСЗН я отримую, як ВПО, — будемо чекати, як відреагує суд”,  —  каже Валентина.  

За її словами, пакет документів дуже великий, з додатками та висновками експертів. 

Вільне радіо звернулося в АТ “ДТЕК Донецькі електромережі” по коментар. Ми оприлюднимо його й оновимо цей матеріал як тільки отримаємо офіційну позицію відповідача у цій справі.

Перший позов Валентини Бучок проти ДТЕК

Зазначимо, це вже другий позов Валентини Бучок до ДТЕК. Спочатку вона судилася за зарплату, адже під час перебування у полоні на підприємстві вважалося, що вона прогулює. 

“Я судилася з ДТЕК по зарплатні. Щоб вони мені виплатили гроші за час, проведений в полоні. Я цю справу виграла, мені виплатили. Я намагалась після полону працювати там же, в ДТЕК, просто психологічно не змогла. Тому що нас залишили в Донецьку на окупованій території (керівництво виїхало, а нас залишили, мабуть, на знищення). А потім, коли після обміну я переїхала сюди, то тут вони дуже “бдять” про безпеку своїх працівників. Це називається лицемірством”,  —  каже жінка. 

Для довідки:
Щодо першого позову Валентини Бучок проти ДТЕК Краматорський суд встановив: знаходячись у полоні, жінка намагалась зв’язатися з керівництвом свого підприємства, але воно на зв’язок не виходило та її долею не цікавилося. Суд також встановив: під час перебування у полоні Валентина не виконувала свої трудові обов’язки не за власним бажанням, а внаслідок незаконного утримування її в місцях несвободи. Суд зобов’язав підприємство виплатити екс-полоненій зарплатню за період полону та провести службове розслідування. Роботодавець з таким рішенням не погодився та подав апеляцію. Апеляційний суд Донеччини підтвердив рішення першої інстанції.
 

Як Валентина Бучок потрапила у полон

Взимку 2017 року мешканка Донецька, електромонтер ДТЕК Валентина Бучок потрапила у полон бойовиків так званої “ДНР” під час свого робочого дня. За словами Валентини, її затримали поблизу дому, де колись вбили “Моторолу”. Вона йшла з телефоном в руках, при ній була мапа (для пошуку місцезнаходження абонентів на відключення електроенергії), і все це здалося бойовикам підозрілим. За свідченнями жінки, її 11 місяців утримували в катівні донецьких бойовиків “Ізоляція” та інших місцях неволі на ТОТ. 

В мережі є відео “допиту шпигунки СБУ” Валентини Бучок, в якому вона розповідає про “роботу на СБУ” та яке неодноразово транслювали на центральних російських телеканалах. Жінка каже, що зробила це свідомо, аби про її місце перебування дізналися рідні та щоб вирватися з полону. Так званий “військовий трибунал ДНР” “присудив” Валентині Бучок 17 років тюрми. 

Докладніше про перебування у полоні Валентина розповіла Вільному радіо в інтерв’ю. Її звільнили в рамках обміну в грудні 2017 року. 

Замахи на її життя не розслідуються

З 2017 року екс-полонена живе в Іванопіллі. За 2,5 роки, які пройшли після обміну, принаймні тричі на її подвір’ї відбувалися події, небезпечні для її здоров’я та життя. Вона розповідає про підпал даху дому навесні 2019 року. Восени минулого року на подвір’ї її чоловік знайшов невідомий вибуховий пристрій. Вибухівка не спрацювала, ніхто не постраждав. 

Нещодавно Валентина дізналася, що силовики оформили той інцидент як “добровільну здачу зброї”. За словами жінки, якщо правоохоронці й надалі не будуть як слід розслідувати цю справу, вона буде шукати правосуддя у судах, в тому числі Європейському суді з прав людини.

У червні 2020 року Валентина Бучок підірвалася на власному подвір’ї на вибухівці, закріпленій на дверях. Внаслідок вибуху жінка отримала численні осколкові поранення, стан її здоров’я значно погіршився. Правоохоронці завели кримінальну справу за статтею “замах на вбивство”, розслідування триває.     

Читайте також:


Завантажити ще...