30 квітня з найгарячішої точки Маріуполя — заводу “Азовсталі” вдалося евакуювати два десятки мирних мешканців. Вивезти ж поранених бійців, яким потрібна медична допомога, нині не вдалося.
Про це повідомив заступник командира полку “Азов” Святослав Паламар.
За словами військового, попри попередню домовленість про встановлення режиму тиші з 6 ранку, фактично вогонь припинили близько 11 години — до цього росіяни вели обстріл заводу.
“З 6:00 ми чекали на приїзд евакуаційної колони, яка приїхала лише о 18:25. Станом на 19:40 ми передали в домовлене місце 20 цивільних, яких вдалося визволити з-під завалів: це жінки та діти. Ми сподіваємося, що ті люди поїдуть в домовленому напрямку — а саме у Запоріжжя на підконтрольну Україні територію”, — каже Паламар.
Як зазначає заступник командира, поранених бійців поки евакуювати не вдається.
“Нам не відомо, чому саме їх (поранених, — ред.) не забирають та про них зовсім не йде мова щодо їхньої евакуації на підконтрольну Україні територію. Наголошую, що ми просимо прогарантувати виїзд не тільки цивільних, а також поранених наших військовослужбовців, яким необхідна медична допомога ”, — наголошує військовий.
Станом на кінець квітня в оточеному Маріуполі окрім “Азову” залишаються 36 окрема бригада морської піхоти ЗСУ, які змогли об’єднатися з полком та укріпитися на заводі “Азовсталь”, 12-та бригада оперативного призначення Національної гвардії України, підрозділи Державної прикордонної служби. Добровольці “Правого сектору”. 555-й військовий госпіталь та працівники Національної поліції та 109-та бригада тероборони ЗСУ
Зазначимо, на відео пропагандистського каналу, яке републікував український журналіст Андрій Цаплієнко, можна побачити, як повз російських військових поблизу “Азовсталі” проїжджають автівки ООН з білими прапорами автобуси.
28 квітня Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш прибув до Києва, аби остаточно затвердити питання щодо евакуації цивільних мешканців Маріуполя. Після зустрічі він повідомив, що тривають інтенсивні обговорення можливого вивезення мирних людей з “Азовсталі”. А вже наступного дня, 29 квітня у ЗМІ з’явилася інформація, що евакуювати цивільних можуть вже у той же день. Та після ні про кого з евакуйованих інформації не з’являлось.
Нагадаємо, під обстрілами та бомбардуваннями окупантів в Маріуполі щодня гинуть люди. Наразі їхня кількість точно невідома. Адже російські загарбники намагаються приховати свої злочини. Біля Мангуша під Маріуполем вони викопали братську могилу — 300-метрову траншею. Вбитих містян окупанти самоскидами звозять до околиць селища.
Крім того, місцеві колаборанти Маріуполя та терористи “ДНР” спалюють у мобільних крематоріях тіла жителів, які загинули у місті внаслідок окупації Росії. А містянам забороняють ховати померлих і викопують тіла похованих у дворах.
Окупанти щоразу зривають гуманітарні коридори для евакуації мирних мешканців. Хоча заявляють про роботу коридору для виходу маріупольців. Однак це фейк. Раніше вони обіцяли мирним мешканцям, які переховуються на “Азовсталі”, ймовірну евакуацію за умови здачі в полон українських бійців. Тому люди не можуть виїхати.
Погоджені з Маріуполя до українських міст евакуації вони обертають на депортації. Так, 23 квітня виїзд містян до Запоріжжя не відбувся. Адже за кількасот метрів від місця збору стояли автобуси, куди загарбники зігнали людей і повезли їх на тимчасово окуповану територію.
Російські загарбники депортують мешканців Маріуполя до Росії або так названих “ЛДНР”. Для новоприбулих вони створюють фільтраційні табори.
Окупанти зруйнували гігантське підприємство Маріуполя завод “Азовсталь”, який відбудовувати не збираються.
Російська армія зруйнувала не лише інфраструктуру міста, житлові масиви, медичні та дитячі заклади та інші важливі для життя містян об’єкти. Окупанти знищили культурну спадщину міста. Так, російські загарбники розграбували історичні та культурні пам’ятки Маріуполя. З музеїв міста на окуповані території вивезли більш ніж 2 тисячі експонатів, серед яких є рідкісні та унікальні пам’ятки.
Окупанти зруйнували краєзнавчий музей у Маріуполі та пам’ятник митрополиту Ігнатію, якого вважають засновником міста. Зруйнували споруду в готичному стилі — будинок Гамперів, який побудований в XIX сторіччі і має велику історію. Російські військові зруйнували художній музей імені Архипа Куїнджі. Окупанти розбомбили драматичний театр у центрі Маріуполя та басейний комплекс.
Додамо, на початку квітня депутати Маріупольської міської ради звернулися до світової спільноти, щоб вона визнала дії Росії в Маріуполі – геноцидом українського народу, дії армії російської федерації воєнними злочинами, а президента РФ Володимира Путіна – воєнним злочинцем.
Читайте також: