Цілодобово можна попросити про допомогу в евакуації до Дніпра машиною від фонду “Слов’янське серце”. В гарячі точки благодійники наразі не їздять, а от зі спокійніших міст допоможуть виїхати в лічені дні. Як це працює та куди вивозять розповідаємо детальніше.
“Ми жили у селищі Ярова на Донеччині. Ввечері зателефонувала на гарячу лінію і вже на ранок мені призначили рейс. Виїжджала я з чоловіком і п’ятьма дітьми. Найстаршому сину – 13 років. Найменшій донечці – немає й року. Було страшно. Коли вже сіли в автобус – навколо нас літали та розривалися ракети. Ми полишали рідне селище під звуки вибухів”, — згадує одна з евакуйованих, багатодітна матір Віра Погожина.
Вибратись з тоді обстрілюваного селища родині Погожиних допоміг фонд “Слов’янське серце”. Місцева організація працює з цим напрямком вже понад рік та допомагає виїхати в спокійніші регіони.
“Цілодобово працює гаряча лінія, на яку люди телефонують та записуються на евакуацію. Оператори складають графік, прописують місце і час збору. І автобус – відправляється в рейс. В дорозі людей супроводжують наші волонтери. Якщо на маршруті хтось затримується, вони слідкують за тим, аби його почекали та також забрали. Часто доводиться евакуювати людей, які не можуть самостійно пересуватися. Наші водії забирають їх прямо з дому”, – розповідає координаторка благодійного фонду Анастасія Горбачова.
Організовувати рейси допомагає інша міжнародна благодійна організація — СОС Дитячі Містечка – в рамках проєкту #SOSДіти. Тільки за рік їм вдалося евакуювати понад 12 тисяч людей.
“Ми вивезли багато дітей та людей похилого віку. Вони – в нас у пріоритеті, коли є черга на евакуацію. Також на наші рейси самостійно записувалися старші підлітки віком по 16, 17 років. Вони їхали до родичів. Автобуси вивозять усіх до Дніпра. Наші волонтери намагаються знайти там безкоштовне житло або шелтер, щоб люди могли переночувати, трохи видихнути і вирішити, що їм робити далі”, — додає Анастасія Горбачова.
І зізнається: для неї та її колег найскладнішими моментами в роботі є випадки, коли люди свідомо залишаються жити під обстрілами, наражаючи на небезпеку себе та своїх рідних.
“Ми не ходимо по хатах і не вмовляємо людей виїхати. Але часто буває, що люди записуються на евакуацію, а на наступний день вже відмовляються виїжджати. Наприклад, у них пройшов сильний обстріл – зібрались на евакуацію. Трохи затихло – і вони передумали. Це – природа людей, важко домівку покинути. Я їх розумію. Мені довелося двічі виїжджати, перший раз – у 2014 році, і другий – у 2022-му. Це дуже важко. Але я хотіла б сказати всім, хто мешкає неподалік лінії фронту, що життя – важливіше. Особливо, якщо це – життя дітей”, — зазначає Анастасія.
Зараз БФ “Слов’янське серце” здійснює евакуаційні рейси з Донецької області, зокрема з Лимана та Слов’янська. Записатися на рейс можна за номером гарячої лінії – 050 420 20 92. Евакуацію із Сіверська та Часів Яра наразі благодійники не проводять.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.