Окуляри, ліки чи гречка, яка вже стала класикою, – підкуп виборців є однією з найбільших проблем українського виборчого процесу. Ми з’ясували що та коли вважається підкупом, а що ні, а також яке покарання передбачене за продаж голосу.
Про тонкощі передвиборної агітації Вільному радіо розповіла координаторка спостереження Громадянської мережі “ОПОРА” за виборами у Донецькій області Наталія Боровська.
До реєстрації – не підкуп, а благодійність
Поки кандидати не зареєстровані, подарунки або послуги, які надаються виборцям, за законом не можна назвати підкупом, пояснює Наталія Боровська. До моменту реєстрації все це вважається наданням благодійної допомоги. Для деяких кандидатів це стає лазівкою, яка фактично дає дозвіл на здійснення дочасної агітації та піару. Більш того, недобропорядні кандидати можуть навмисно відтягувати подачу документів, аби якомога довше безкарно привертати до себе електорат. Але новацією це назвати не можна, оскільки подібне відбувається щоразу.
“Під час цьогорічної виборчої кампанії ми поки що не реєстрували випадків підкупу виборців, тому що кандидати тільки почали реєструватися. Якщо кандидат, наприклад, 2 тижні тому організував свято для дітей і на цьому святі роздавали подарунки, ми не можемо завчасно це називати підкупом. А коли він зареєструється, то офіційно згідно з законодавством стає суб’єктом виборчого процесу. Лише тоді можна казати про підкуп”, – каже координаторка спостереження Громадянської мережі “ОПОРА” за виборами у Донецькій області.
Часто для заохочення виборців кандидати проводять акції одночасно з офіційними святами. Наприклад, приводом для піару може стати День Незалежності або День міста.
“Майже всі політичні сили користуються цими нагодами та влаштовують якісь свої свята, дитячі розваги, конкурси малюнків. Або ж просто, як було у Святогірську, розносять подарунки по домівках”, – каже спеціалістка.
Поняття підкупу мовою закону
У виборчому законодавстві є стаття, яка визначає “межі дозволеного” для проведення передвиборної агітації. Зокрема, не можна роздавати гроші, харчові продукти, спиртне або інші товари.
Дозволяється дарувати виборцям лише продукцію з партійною символікою або згадкою про кандидата, вартість якої не перевищує 6 відсотків розміру податкової соціальної пільги, тобто 63 грн 06 коп. Це можуть бути кулькові ручки, плакати, календарі, значки, книги, кепки, шарфи тощо. Тобто, якщо виборцеві пропонують ручку Parker за тисячу гривень – це однозначно підкуп. А якщо це ручка за 2 гривні з гаслом політичної сили – агітація відбувається в межах закону. Але слід зауважити, що це працює лише під час виборчого процесу і якщо кандидат зареєструвався.
У списку забороненого також значаться пільги, послуги, роботи, кредити, цінні папери й таке інше, якщо це супроводжується закликами голосувати (або не голосувати) за певного кандидата чи партію або згадуванням імені кандидата чи назви партії. Отже, якщо під час виборчого процесу в місто приїхали зірки, які зі сцени закликають голосувати за якусь політичну силу або конкретного кандидата – вони, а заразом з ними й ті, хто їх запросив, порушують виборче законодавство.
Покарання за продаж голосу на виборах
Станом на 22 вересня поліцейські Донеччині задокументували одне звернення щодо підкупу виборців. Але поки воно ще перебуває у процесі розгляду.
“Якщо у людей є інформація про підкуп, вони повинні дзвонити в поліцію, адже це має належним чином фіксуватися. Не кожен випадок можна називати підкупом”, – наголошує Наталія Боровська.
Вона додає: цього року правоохоронці зможуть залучати до розслідування схем підкупу “таємних агентів” – людей, які працюватимуть під прикриттям. Мова саме про прямий підкуп, коли виборця напряму просять проголосувати за винагороду.
Виборцям, які приймають пропозиції продати свій голос, загрожує штраф від 1700 до 5100 грн або виправні роботи чи обмеження волі на строк до 2 років. Учасник виборчих перегонів, який пропонує виборцеві гроші в обмін на волевиявлення, може сісти в тюрму на строк до 3 років з позбавленням займатися певною діяльністю від 1 до 3 років. А за агітацію з порушеннями передбачене покарання у вигляді обмеження волі на строк від 2 до 4 років або позбавлення волі на такий самий строк із забороною обіймати певні посади або займатися певною діяльність від 1 до 3 років.
Читайте також: