Вже зовсім скоро українці будуть обирати місцевих голів та депутатів. Цьогоріч виборці отримають бюлетені нового зразка, і їх треба вміти правильно заповнювати. Ми пройшлися вулицями Бахмута, щоб дізнатися чи впораються місцеві з цим нововведенням.
Ми взяли з собою модель оновленого бюлетеня та попросили 10 випадкових місцевих мешканців заповнити його. Обирали людей різного віку та статі. Новий бюлетень виглядає так:
Отож, ми побачили, що “проголосувати” за партію так, щоб голос зарахували, вдалося 9 з 10 опитаних.
А от друга клітинка для багатьох учасників експерименту стала випробуванням.
З 10 людей лише троє змогли з першої спроби заповнити бюлетень без помилок. Один чоловік написав цифру з нулем попереду, ще кілька – без нуля, що допускається, але небажано. Інші ж робили 3-4 помилки.
Пояснімо, як треба заповнювати бюлетень, аби голос зарахували. На папері ліворуч є перелік партій, в центрі – дві клітинки для позначок, а праворуч – список прізвищ кандидатів, кожному з яких присвоєний порядковий номер. Позначки можна ставити лише посередині: у першій клітинці – галочку, плюсик або будь-який інший символ на підтримку партії, а у другій – номер кандидата, якого хочете бачити депутатом. Нова клітинка виглядає, як трафарет. Слід зазначити, що поле розліноване під дві цифри, тож потрібно замість 2 писати 02, замість 4 – 04 тощо. У такий спосіб виборець не дасть “вкрасти” його голос.
Додамо, можна проголосувати лише за партію, а друге поле залишити порожнім. Але так виборець позбавляє себе можливості підтримати конкретного кандидата від партії.
Отже, правильно заповнений бюлетень виглядає наступним чином:
Нагадаємо, місцеві вибори відбудуться 25 жовтня. Мешканці Бахмутської громади отримають 3 бюлетені: за очільника ОТГ, депутатів рад ОТГ та районних депутатів. Перший бюлетень не буде відрізнятися від тих, що видають на президентських або парламентських виборах. А другий і третій вже будуть оновленими.
Важливо: Якщо вам видали бюлетень із будь-якою додатковою позначкою або ви зіпсували свій – один раз його можна обміняти. Для цього потрібно звернутися до члена виборчої комісії на місці та скласти акт про зіпсований бюлетень. Якщо на ньому будуть зайві позначки, голос можуть не зарахувати.
Ось приклад того, як псували свої бюлетені на президентських виборах військові в Бахмуті.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.