Голос своїх виборців: Які повноваження у депутатів місцевих та районних рад (Інфографіка)
Фото: Вільне радіо

В жовтні в Україні відбудуться місцеві вибори. Українці обиратимуть голів громад, депутатів сільських, міських, районних та обласних рад. В цьому матеріалі ми розповімо, про те, що обраний депутат дійсно може зробити для громади.

 

На місцевих виборах, які призначені на 25 жовтня, в більшості регіонів українці обиратимуть депутатів сільських або міських, районних та обласних рад. Але в Донецькій та Луганській областях утворені обласні військово-цивільні адміністрації, тож облраду жителі сходу обирати на цих виборах не будуть.

Тож, повноваження депутатів як місцевих, так і районних рад схожі. Місцеві ради голосують за рішення, які стосуються лише інтересів території громади, а районна рада — інтересів кількох громад, які входять до складу району.

Голос своїх виборців: Які повноваження у депутатів місцевих та районних рад (Інфографіка)

Перш за все, голос депутата (-тки) — це голос його виборців. Тобто коли він(вона) голосує на сесіях чи комісіях за те, чи інше рішення, то має розуміти, що робить вибір за весь свій електорат. Він(вона) голосує за рішення щодо ремонтів доріг, бюджетних витрат, будівництва нових об’єктів, змін в освітні, медичні програми тощо.

Депутат(ка) також має проводити прийоми громадян, вислуховувати їхні проблеми та вирішувати ті, на які може вплинути. Він(вона) може доносити скарги та пропозиції виборців на сесіях, пропонувати розглянути певні питання. Депутат(-ка) сільської, селищної міської ради може писати депутатські звернення до голови ради, керівників підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, які розташовані на території ради. А районний або міський (міста обласного значення) депутат може звернутися ще й до місцевої або районної державної адміністрації.

Наприклад, якщо в районі мешканці жаліються на погане водопостачання, то це депутат(-ка) може озвучити перед усіма іншими депутатами, представниками управлінь та підприємств, або надіслати запит у водоканал.

Установа, яка отримала запит від депутата(-тки), зобов’язана дати усну чи письмову відповідь на запит на сесії ради. А за результатами цього запиту рада вже приймає відповідні рішення.

Депутат(-ка) також може запросити зробити перевірку роботи підприємств, які підпорядковуються раді.

Однак, деякі питання не знаходяться в компетенції депутата(-тки). Народний обранець(-нка) не може впливати на грошове забезпечення людей, пенсію, встановлювати тарифи на комунальні послуги, видавати житло, самостійно вирішувати питання ремонтів, впливати на зовнішню політику та забезпечити закінчення війни тощо. Також, депутат(-ка) не може сам(а) вирішувати на що розподіляти бюджет. Це робиться лише голосами більшості депутатів.

Депутати не можуть гарантувати щось побудувати, покращити освіту, медицину в громаді тощо. Це також робиться лише за рішенням більшості депутатів, а не однієї людини. Тому більш впливовими будуть депутати, партія яких отримає більшість в раді

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо також робили роз’яснення, що може, а що не може робити голова ОТГ. Детальніше читайте в матеріалі: Готуємось до виборів: Які повноваження у голови ОТГ.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...