Вибори-2020: Як виглядатимуть бюлетені та як їх заповнити, щоб голос зарахували
Фото: Вільне радіо

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Замість одного звичного бюлетеню мешканці Донеччини отримають одразу три. І їх треба вміти правильно заповнити. Як розібратися з усіма нюансами – пояснюємо в матеріалі.

 

 

У день виборів мешканці підконтрольної частини Донеччини будуть голосувати за очільника ОТГ, депутатів рад ОТГ та районних депутатів. Тобто, загалом їм видадуть 3 бюлетені. Виключення буде в Маріуполі – там буде 4 бюлетені, бо в цьому місті окремо будуть обирати депутатів районних у місті рад (таких 4). В інших регіонах України бюлетенів буде 4 або 5, бо там обиратимуть ще й депутатів обласних рад. Поки в Донецькій області існує військово-цивільна адміністрація – тут це неможливо.

Розберемо більш детально кожен з бюлетенів, які будуть заповнювати виборці з Донеччини.

 

Як проголосувати за голову ОТГ

Очільників населених пунктів обиратимуть за стандартними бюлетенями, які не відрізняються від тих, що були на президентських та парламентських виборах. У лівій частині аркуша будуть розміщуватись прізвища кандидатів та інформація про них, а навпроти – клітинки, де треба ставити позначку (одну!).

Вибори-2020: Як виглядатимуть бюлетені та як їх заповнити, щоб голос зарахували
Модель бюлетеня: Анна Сердюк/Вільне радіо

Нагадаємо процедуру: якщо у міській, сільській або селищній громаді мешкає до 75 тисяч виборців, то перемагає той з кандидатів, хто зібрав найбільше голосів. Якщо ж ОТГ налічує понад 75 тисяч виборців — можуть оголосити 2 тур. Тут така ж логіка, як і на президентських виборах: якщо ніхто з кандидатів не отримав понад 50% усіх голосів, то у другий тур виходять два лідери перегонів.

За даними Державного реєстру виборців, станом на 31 серпня 2020 року в Бахмутській громаді мешкає 61 760 виборців. Тому тут голову ОТГ обиратимуть в один тур.

 

Як правильно проголосувати за депутата громади

У населених пунктах, які налічують до 10 тисяч виборців, бюлетені також не зазнають змін. А от у більших громадах голосування проходитиме за пропорційною системою з відкритими списками. Тут виборці зможуть обрати не тільки партію, але й конкретну людину зі списку, яку хочуть бачити депутатом.

Нові бюлетені виглядатимуть так:

Вибори-2020: Як виглядатимуть бюлетені та як їх заповнити, щоб голос зарахували
Модель бюлетеня: Анна Сердюк/Вільне радіо

Ліворуч розташовується список партій, в центрі – поля для позначок, а праворуч – перелік з 5-12 кандидатів. Кожному з них присвоєний порядковий номер.

Робити якісь позначки можна лише у двох клітинках посередині. У першій треба поставити галочку, плюсик або інший символ на підтримку партії.

“Комісія на дільниці, де буде вестися підрахунок голосів, є колегіальним органом, який буде вирішувати чи буде це вважатися волевиявленням людини. Позначка не означає, що це має бути конкретний символ. Навіть слово в  окремих випадках може зараховуватись як голос”, – коментує координаторка спостереження Громадянської мережі “ОПОРА” за виборами в Донецькій області Наталія Боровська.

Вона пояснює: інколи комісія може навіть трактувати слово “ні” як англійське “hi”.

Сусіднє поле нагадує трафарет на листівці або конверті. У ньому треба написати номер кандидата, обводячи пунктирні лінії. Тут слід бути уважним: цифр обов’язково має бути дві: 04 замість 4, 05 замість 5 тощо. Це унеможливлює підробку виборчого листка. 

Зазначимо, можна просто обрати партію, не голосуючи за депутата. Але так виборець позбавляє себе впливу на проходження конкретного кандидата від політичної сили. Тобто, замість нього обиратиме партія.

У Бахмутській громаді мешкає понад 10 тисяч людей, які мають право голосу, тому тут вибори проходитимуть за новими бюлетенями.

 

Як правильно проголосувати за депутата районної ради

Виборці з усіх районів України незалежно від кількості мешканців, обиратимуть депутатів райради за пропорційною системою з відкритими списками. Тому цей бюлетень у всіх буде новим.

Отже, мешканці Бахмутської ОТГ сукупно отримають 3 бюлетені, з яких 2 будуть нового зразка. 

Важливо: Якщо вам видали бюлетень із будь-якою додатковою позначкою або ви зіпсували свій – один раз його можна обміняти. Для цього потрібно звернутися до члена виборчої комісії на місці та скласти акт про зіпсований бюлетень. Якщо на ньому будуть зайві позначки, голос можуть не зарахувати.  

Ось приклад того, як псували свої бюлетені на президентських виборах військові в Бахмуті

Поділіться цим матеріалом з іншими, щоб оновлені бюлетені ні для кого не стали несподіванкою.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...