Підтримайте Вільне Радіо
Жителі окупованої частини Донецької області звернулися до лідера Росії Володимира Путіна, аби він “повпливав” на ситуацію з водопостачанням у так званій “ДНР”. Місцеві нарікають на якість, вартість та графіки подачі води. Про що саме пишуть у листі — читайте далі.
22 липня у соціальних мережах почали з’являтися пости із закликом від нібито жителів тимчасово окупованого Донецька до очільника країни-агресорки Володимира Путіна. Лист, у якому невідомі звертаються до лідера Росії “від лиця усіх мешканців “ДНР” поширили й пропагандистські медіа.
“Звертаємося до вас (Володимира Путіна, — ред.) з відчайдушним проханням втрутитися в ситуацію, яка переросла рамки комунального питання і перетворилася на гуманітарну та екологічну катастрофу.
З 2022 року в Донецьку відсутнє стабільне водопостачання. Воду подають за графіком: протягом останнього року вона надходила раз на дві доби, але з кінця липня 2025 року влада має намір перевести нас на ще більш жорсткий режим — подачу води раз на три доби. В умовах виснажливої спеки та відсутності альтернатив — це критично і неприпустимо”, — йдеться у листі.
За текстом допису, місцеві нарікають на якість води, яку отримують: каламутна, з брудним осадом, а ще така, що псує сантехніку та труби. Вони кажуть, що її неможливо використовувати для приготування їжі або особистої гігієни. Попри це, йдеться у листі, жителям доводиться сплачувати за неї як питну.
Читайте також Вода погодинно, іржа з кранів: чому окупований Маріуполь може залишитись без водопостачання
“При цьому навіть за поточним графіком вода не доходить до верхніх поверхів, особливо в старому житловому фонді. Люди змушені носити воду у відрах з підвалів. Старі люди, сім’ї з дітьми, інваліди — всі страждають, і страждають роками”, — йдеться далі по тексту.
Водночас водовід з Дону, який, за заявами ставлеників Кремля, мав би розв’язати проблеми з водопостачання на ТОТ Донеччини, забезпечує лише 6% від потреб. У зверненні місцеві нарікають на його постійні ламання.
Також, за їхніми словами, ситуацію погіршує “економічний абсурд” — так жителі Донецька називають ціни на питну воду, які буцімто вдвічі вищі, ніж у сусідніх містах. Зокрема, в Маріуполі та Ростові — по 2,5 рубля, тоді ж як у Донецьку — 5 рублів за літр.
Читайте також: За три роки окупанти понад вдвічі скоротили подачу води в загарбаному Донецьку: які масштаби дефіциту
“Це при тому, що у нас немає іншого вибору, крім як купувати воду. Ба більше, тарифи на воду у квартирах не просто завищені, але й несправедливі з урахуванням її жахливої якості. Особливе обурення викликає норматив споживання, встановлений для населення — 330 літрів на людину на добу. При цьому офіційний графік подачі води — з 17:00 до 21:00, тобто всього 4 години на день. Яким чином людина повинна набрати 330 літрів за 4 години — ніхто не пояснює.
На цьому тлі в місті тривають будівництво житлових комплексів, укладання доріг, фонтани, водні шоу — все це виглядає як знущання над людьми, які живуть без води та борються за виживання щодня”, — йдеться у листі.
Крім того, жителі так званої “ДНР” обурилися будівництвом нових будинків та офіційними заявами місцевого підприємства, яке оголосило про плани збільшити випуск сталі вже цьогоріч. На їхню думку, такі задуми також потребуватимуть значного водопостачання, а отже його можуть забирати у населення в “ще більших обсягах”.
Читати також: Китай вкладає гроші в будівництво на окупованій частині Донеччини, — розслідування українських журналістів
У зверненні жителі тимчасово непідконтрольної уряду України частини Донецької області просять Володимира Путіна взяти ситуацію з подачею води під “особистий контроль”. Серед іншого, вони вимагають:
“Ми не просто просимо — ми кричимо. Нас позбавили найосновнішого — права на доступ до води, і ми сподіваємося, що ви (Путін, — ред.) почуєте нас”, — резюмували у листі.
Зазначимо, проблеми з водопостачанням на окупованій частині Донецької області розпочалися під час відкритого вторгнення, коли війська країни-агресорки пошкодили системи каналу “Сіверський Донець — Донбас”. Ставленики Кремля залучили ресурси з додаткових джерел — Вільхівська та Зуївське водосховища.
Нині ж дефіцит води на тимчасово окупованій частині Донецької області може позначитися на роботі енергетичних підприємств. Серед них — Зуївська теплоелектростанція за 40 кілометрів від загарбаного Донецька.
Також на тлі проблем з водопостачанням у Донецьку, Маріуполі, Макіївці, Харцизьку та інших окупованих містах частини регіону змінюють графік подачі води. Подекуди її даватимуть раз на два або ж навіть три дні — по декілька годин.
Нагадаємо, українські захисники показали, як б’ють ударними дронами всередині труб каналу на Краматорському напрямку. Це рештки колишнього “Сіверського Дінця-Донбасу” в районі Часового Яру.