Зареєструвати смерть людини, яка померла на тимчасово окупованій Росією території або у зоні боїв, стало простіше. Юристка докладно роз’яснює, як це зробити.
Про це в етері “Сідай, розкажу” Вільному радіо розповідає координаторка з питань надання правової допомоги благодійного фонду “Право на захист” Юлія Трало.
“Треба відрізняти тих, хто очевидно загинув (або помер природною смертю чи викликаною супутніми хворобами, тяжкими умовами) та безвісти зниклими. Якщо є достовірні відомості про те, що родич чи близька людина загинула або померла там, де неможливо отримати жодних документів належного зразка (тобто документів, виданих медичними установами, держорганами), необхідно зробити так, щоб ця інформація не втратилась і щоб можна було встановити факт смерті”, — розповідає юристка.
Фото: Telegram/ Маріупольська міська рада
За словами юристки, діяти треба за таким алгоритмом:
За можливості треба зафіксувати факт смерті людини: зробити фото її тіла, місця поховання, вказати обставини смерті, якщо це відомо (під час обстрілу чи будь-якої іншої події, яка викликала смерть).
Якщо є очевидці смерті або поховання такої людини, треба зберегти їхні прізвища, імена, по батькові та контакти.“Щоб, опинившись на вільній землі, можна було з тими людьми сконтактувати та спробувати їх (свідків, — ред.) залучити до судового розгляду”, — пояснює юристка. Труп загиблої людини у Маріуполі. Фото: Telegram/ АЗОВ – Маріуполь
Якщо це можливо, отримати будь-який документ про смерть людини на території, де вона померла. Вимоги до таких документів дуже спростили.“Навіть інформація про достовірно відомий факт смерті, яку лікар напише (не на бланках, без печаток, але якщо там буде інформація, що це дійсно лікар та її/його підпис), це також буде вважатися достатнім доказом”, — стверджує Юлія Трало.
Варто зібрати письмові свідчення свідків смерті або поховання. Таке вже роблять про визнання смерті людей у Маріуполі.У Маріуполі людей ховають у житлових кварталах. Фото: Telegram/ Маріупольська міська рада
“Позавчора (10 травня, — ред.) наш адвокат встановлював такий факт смерті, і доказом у справі був свідок — людина, яка брала участь у похованні. Це був складений на вирваному з блокноту аркуші паперу вдвох-утрьох акт про те, що вони поховали певну людину (її ПІБ) такого-то числа у місті Маріуполі, вказали приблизну адресу розташування, де саме це відбулося. Такий “саморобний” акт дозволив встановити факт [смерті у Маріуполі] у судовому порядку”, — каже юристка БФ “Право на захист”. Благоустрій по-російськи. Окупанти наймають маріупольців прибирати трупи з вулиць розтрощеного міста
На підконтрольній українській владі території, де у повному обсязі працюють державні органи, необхідно звернутись до органів ДРАЦС. Там можуть видати офіційну відмову у реєстрації факту смерті, але такий документ теж потрібний — для подальшого суду.“Необхідно звернутись до органів ДРАЦС із заявою про реєстрацію такого акту цивільного стану. Працівники ДРАЦС повинні надати вмотивовану відмову при реєстрації [факту смерті], і це буде також однією з підстав, щоб звертатися до суду”, — продовжує юристка.
Для підготовки судового позову варто звернутись по допомогу до фахового юриста, тому що в судах ще немає достатньої практики розгляду таких справ.“Судова практика у цій сфері неврегульована, тому що тільки перші такі звернення починають надходити впродовж останнього місяця. Дуже важко наперед сказати, чи зможе той чи інший юрист чи адвокат вдало завершити цю справу. Тому що кожний суд оцінює масив доказів, керуючись своїм власним переконанням, і якийсь суд може оцінити комплекс доказів достатнім, а якийсь — недостатнім. Фото з відкритих джерел
Тому краще користуватися юридичною допомогою (платною, безоплатною, державною, в особі центрів правової допомоги, громадських організацій тощо). Тобто юристів, адвокатів, які зможуть більш фахово скласти такі документи”, — пояснює Юлія Трало.
Для встановлення факту смерті людини, яка померла в районі бойових дій або на тимчасово окупованій території, можна звертатися до будь-якого ДРАЦСу та до будь-якого суду. Такі позовники не мають платити судовий збір.“Це хоч дещо спрощує ситуацію для людини, яка пережила таку тяжку травматичну втрату. Відповідно до нещодавніх змін законодавства, заявники в таких справах звільнені від судового збору, і оплата не потрібна”, — каже фахівчиня БФ “Право на захист”. Але, щоб заявника звільнили від судового збору, треба вказати це у заяві та відповідно аргументувати. Всі ці нюанси необхідно знати, тому юристка ще раз радить не складати заяву до суду самостійно. “Зараз у мережі інтернет починає з’являтися багато зразків, які людина може заповнити самостійно. Добре, якщо може, але можна втратити купу часу, заповнити неправильно, і поки така практика не встановилася, — ось така рекомендація”, — каже Юлія Трало.
Якщо такого рішення про визнання факту смерті у суді отримати не вдалося, варто звертатися до суду вищої інстанції.“Якщо така судова спроба була невдалою, необхідно також обов’язково апелювати таке судове рішення. І причиною відмови, окрім недостатності доказів, може бути також неправильно складена заява до суду, неправильні посилання тощо”, — каже співрозмовниця. Маленька енциклопедія про суд. Відповіді на ключові питання про роботу, юрисдикцію та графік
В результаті судового розгляду позовник отримує рішення суду про визнання людини померлою. Після цього орган РАГСу на підставі цього судового рішення має видати свідоцтво про смерть.Після цього людину вважають померлою, і наступають правовідносини для родичів, близьких, роботодавців тощо. Якщо ж людина вважається зниклою безвісти, усі ці правовідносини не наступають.“Коли встановлюють факт смерті людини, то і її сімейний стан, і трудові правовідносини, і правовідносини, пов’язані з майном, спадщиною, — вони в загальному порядку можуть вирішуватись”, — наостанок каже юристка.