image

Маленька енциклопедія про суд. Відповіді на ключові питання про роботу, юрисдикцію та графік


Маленька енциклопедія про суд
Відповіді на ключові питання про роботу, юрисдикцію та графік
Нам потрібно звертатися до суду або просто брати участь у судових засіданнях з різних питань: тут розлучають, вимагають аліменти, ділять майно, надають права опіки чи спадщини, штрафують за порушення правил дорожнього руху або притягають до кримінальної відповідальності. Ви можете бути позивачем, відповідачем, обвинуваченим, потерпілим, свідком, вільним слухачем. І в усіх цих ситуаціях варто знати як працює суд. Ми провели день з однією із суддів Бахмута та розкажемо детально про те, що вам треба знати.
Артемівський міськрайонний суд Донецької області знаходиться біля вищого навчального закладу УНППІ та заводу "Вістек" - за адресою вулиця Миру, 5. Від центральної площі міста сюди йти близько 10 хвилин.
Артемівським суд називається ще з моменту утворення — з 2004 року. Назвали суд як і місто, але до декомунізації. У 2016-му Артемівськ став Бахмутом. Проте сам суд не перейменували. Все через тривалу судову реформу, яка передбачає в тому числі і ліквідацію та утворення судів. Згідно з рішенням Вищої ради правосуддя суд змінить назву на "Бахмутський окружний суд Донецької області в Бахмутському районі, місті Бахмуті Донецької області". Ухвалили таке рішення ще у 2017 році. Але Указ про ліквідацію Артемівського та утворення Бахмутського суду має підписати Президент України. Станом на 24 вересня цей указ ще не підписаний.
Наш "гід" в день із суддею — суддя-спікерка суду Ольга Конопленко. Вона одна з 14 суддів Артемівського міськрайонного суду. Через нестачу служителів Феміди тут, навантаження у неї та колег у 8 разів більше показника норми.

Пані Ольга 18 жовтня 2013 року призначена на цю посаду строком на п'ять років експрезидентом України Віктором Януковичем, до того часу вона працювала прокурором у Донецьку.

Ольга Конопленко, суддя-спікер Артемівського міськрайонного суду
Для довідки: Спочатку суддю призначають на 5 років "випробувального строку". Такий суддя має всі повноваження, але наприкінці строку повинен пройти переатестацію, кваліфікаційне оцінювання. За результатами оцінювання Вища кваліфікаційна комісія суддів України визначає, чи може суддя працювати далі. Якщо так, то проєкт указу про його призначення направляють до президента України. Тільки після підписання указу суддя знову може продовжити роботу. Але в цей час, поки триває атестація, суддя ходить на роботу та вчить законодавство, за ним зберігається його зарплата. Подекуди термін переатестації триває кілька місяців.

За результатами кваліфікаційного оцінювання, 17 вересня 2019 року, Конопленко Ольга Сергіївна призначена на посаду судді безстроково.

Суд працює з понеділка по п'ятницю з 8 до 17 години
Ми зустрічаємось із пані Ольгою в холі суду майже о 8 ранку. Це не вибивається за рамки тутешнього звичного графіку.
Вранці люблю поспати, тому інколи їжджу на таксі. Але і пішки люблю пройтись. 25 хвилин приблизно йти до роботи
Ольга Конопленко, суддя-спікер
Фото: Служба судової охорони
Розглядають судові справи судді з 8:00 до 17:00. Але буває, що засідання тривають довше, якщо це довгі нарадчі кімнати або позачергові обрання запобіжних заходів.

Якщо вам потрібно подати клопотання або документи для судді, то звернутися в канцелярію можна з 8:00 до 17:00 прийшовши особисто до суду або за номером телефону: (0627) 44-17-74.

На першому поверсі можна написати і типові заяви — їхні приклади є на стенді в коридорі. Без звернення в поліцію до суду звертаються в разі розгляду справ щодо розірвання шлюбів, стягнення боргів, оформлення аліментів тощо.

Кабінет судді Ольги Конопленко знаходиться на 3 поверсі, тож починаємо день з розминки. В суді ліфт не працює. Але якщо одна зі сторін по справі пересувається на візку, засідання проводять на першому поверсі, щоб було зручніше дістатися. Крім того, біля кожної зали засідань розташовані таблички шрифтом Брайля для людей з вадами зору.
Судове засідання завжди записують (на аудіо або відео)
У судді офіс складається з двох приміщень та влаштований за принципом приймальні та безпосередньо кабінету судді, який використовується ще і як зала судових засідань та нарадча кімната. В першому кабінеті сидять помічник судді та секретар судового засідання. Ольга Конопленко знайомить нас зі своєю командою: з нею працюють Анастасія Баканова та Ліна Троян.
Праворуч помічниця судді Анастасія Баканова, ліворуч секретар судового засідання Ліна Троян
"У судовому засіданні бере участь секретар судового засідання, який здійснює фіксацію судового процесу, перевіряє явку учасників, роздає пам'ятки про права та обов'язки тощо. А помічник судді допомагає більш з організаційними питаннями та зі складанням проєктів судових рішень", — представляє своїх співробітниць суддя.

Помічники суддів згідно з законом України "Про судоустрій і статус суддів" повинні мати вищу юридичну освіту. Помічник або секретар після 5 років професії можуть стати суддею. Але є вікові обмеження — кандидатам (кам) має бути від 30 до 65 років.

В суді в переважній більшості працюють жінки. З 14 суддів лише 4 чоловіка, а в апараті суду тим паче менше.
Всі справи судді роздруковані і зберігаються в теках
Наприкінці приймальні знаходяться й двері в кабінет пані Ольги. Тут привертають увагу кілька картин з намальованими рожевими піонами.
Я піони люблю вже років 10. Але ці квіти квітнуть лише декілька тижнів у травні. І ось якось одного зимового ранку я прокинулася з думкою "хочу піонів" тож вирішила оточити себе ними кожного дня хоча б на картинах
Ольга Конопленко, суддя-спікер
Поряд з картинами висять подяки, грамоти та сертифікати, і документ про призначення Ольги Конопленко суддею. А на столі та шафах стоять мініатюрна Феміда і сови — подарунки від мами.

Отже, починаємо працювати. Але перед тим, Ольга Конопленко робить каву. Каже, що "без кави не починається ніяка робота".
"У кожного судді є свій блокнот, в якому записані справи. Мій блокнот — це щотижневик, так легко бачу скільки справ і на коли призначено", — каже Ольга Конопленко.

Крім того, у шафі та сейфі є вже сформовані теки з датами.

It is necessary to choose a visual aid that is appropriate for the material and audience.
Ми з дівчатами (помічницею та секретаркою судового засідання — ред.) влаштували собі так, що на кожну окрему дату є тека, в яку складаються призначені справи, які потім легко знайти. Ми складаємо їх у сейфі, а ті, які не влізають до сейфу, зберігаються у шафі. І на кожну окрему дату вже зібрані справи. Я можу підійти до шафи, взяти теку і подивитись, які справи в мене призначені на конкретну дату
додає суддя
Для довідки: взагалі, суди бувають кількох юрисдикцій: кримінальні, адміністративні, цивільні, господарські. Артемівський міськрайонний суд має загальну юрисдикцію — тут судді можуть розглядати справи різної категорії, зокрема, кримінальні, цивільні, адміністративні та справи про адміністративні правопорушення. Крім того, бувають й суди, в яких судді розглядають лише адміністративні або господарські справи.

У судді також бувають інші повноваження. Наприклад, слідчий суддя, який надає правоохоронцям дозволи на обшуки, арешти, тимчасовий доступ до майна, обирає запобіжний захід для підозрюваного поки триває розслідування.

Судді не обирають, які справи їм розглядати. Справи направляють до них за допомогою системи авторозподілу. Коли до суду надходить справа, то ця система сама перебирає суддів за кількома критеріями: визначає суддю потрібної кваліфікації, з меншим навантаженням та не у відпустці. Систему авторозподілу впровадили для того, щоб мінімізувати корупційні ризики (щоб конкретні справи не надходили до "необхідних" суддів).

Зазначимо, українські журналісти-розслідувачі не раз фіксували, що все ж певні уловки в судах по країні залишилися досі. Але втручання в автоматизовану систему розподілу — це злочин.
Якщо не ходити на засідання, де з вас вимагають борги за компослуги, оштрафувати все одно можуть
У своєму блокноті Ольга бачить, що сьогодні в неї перша справа о 8:00 про стягнення боргу за комунальні платежі. Якщо ви шукаєте інформацію про своє судове засідання, то можете подивитися його на сайті суду на порталі Судова влада. Розклад викладають заздалегідь. Його ж роздруковують та вивішують в холі суду.
ЦІКАВИЙ ФАКТ
Цікавий факт. Деякі справи можуть бути в десятках томів.

"Пам'ятаю, що коли працювала ще в Донецьку, зайшла в кабінет однієї судді, а там під стіною майже до стелі все заставлено томами справи. То лише одна справа така була", — згадує Ольга Конопленко.
Суддя бере із шафи теку зі справами, призначеними на цей день, та дістає справу:

"Ми відкриваємо справу і дивимося. По-перше, справа надійшла ще 7 травня. Є в нас квитанція про сплату судового збору, сама заява та всі додатки. Тут є і протокол автоматизованої системи авторозподілу, що ця справа надійшла саме до мене. Тут є конверт з повісткою до суду, який повернувся назад".

"Ліна Костянтинівна, є в нас сторони на 8 годину?", — гучно питає через кабінет Ольга Конопленко.

З іншого кабінету секретар судового засідання доповідає, що ніхто на засідання не прийшов. Але це не означає, що засідання зірвалося.

Суддя пояснює, що якщо відповідач двічі не з'являється за викликом до суду, то суд може розглянути справу за його відстуності в заочному порядку. Але відповідач може пізніше подати заяву про скасування заочного рішення, якщо зможе довести, що він з якихось причин не отримував повістки. Якщо ж він зможе це довести, то рішення дійсно скасують. Але в цій справі вже є підстави, щоб розглядати справу без боржника.
Від представника комунальника надійшла заява, щоб справу розглядали без нього та він не заперечує проти заочного розгляду справи за відсутності відповідача.

"Суддя ознайомилася з документами, та виносить заочне рішення "стягнути борг з боржника". Вона відносить документи до своєї помічниці та просить підготувати проєкт судового рішення.
Між засіданнями в судді є й інша бюрократична робота
Оскільки на перше засідання ніхто не прийшов і було заочне рішення, в судді з'явився вільний час. Але пані Ольга каже, що він не зовсім вільний, адже ще є інша робота з документами та справами, що надходять до її провадження.

"Нам приносять на підпис розпорядження про виконання вироку, який набрав чинності. Наприклад, ось вирок від 1 липня 2020 року. Він вже набрав своєї законної сили та має направлятись на виконання. Для цього

обов'язково складається розпорядження, суддя перевіряє правильність заповнення і підписує. Після цього вирок відправляється на виконання", — пояснює Ольга Конопленко.

Протягом дня помічниця судді або секретарка судового засідання також ходять на другий поверх, щоб забрати пошту з канцелярії, куди учасники справ подають заяви та клопотання. Наприклад, якщо просять розглядати справу без них.
Якщо розлучатися через суд, то пропонують місяць випробовувального терміну. Але можна відмовитись
Наступне засідання Ольги Конопленко о 9:00. Це буде розірвання шлюбу. Але на це засідання вже прийшов один з учасників. Тож, судді потрібно одягти мантію.
Судочинство в Україні обов'язково здійснюється суддею у мантії та з нагрудним знаком судді, при цьому в залі судового засідання також мають бути державні прапор та герб
Ольга Конопленко, суддя-спікер
Згідно з законом суддя обов'язково має носити мантію і нагрудний знак під час засідання, коли присутні сторони по справі. Ольга Конопленко каже, що чорна мантія виготовлена з матеріалу, який не пропускає кисню, тобто взимку вона зігріває, а влітку створює ефект "сауни".

Під час карантину в судді має бути ще один додатковий атрибут — це захисна маска. Крім того, нагрудний знак судді важить близько 200 грамів, що також додає дискомфорту.
Суддя відзначає, що якщо судові засідання проводяться в залах на першому або цокольному поверхах, то за день можна дуже виснажитися, бігаючі з поверху на поверх:

"З третього поверху потрібно спуститися на перший або на цокольний. Коли це нарадча кімната — спускаєшся до зали судового засідання, підіймаєшся в нарадчу кімнату, пишеш рішення, спускаєшся знову до зали і проголошуєш його. Потім підіймаєшся, інша справа, знову спускаєшся. Тобто біганина туди-сюди".
Розірвання шлюбу
Наступною справою йде розірвання шлюбу. Це перша справа, на якій ми побачимо всю процедуру суду. Розгляд справи запланований на 9:00. Суддя Ольга Конопленко питає у своїх помічника та секретаря судового засідання чи є учасники справи. Але під дверима кабінету судді чекає лише позивач Дмитро, який просить суд розлучити його з дружиною. Його дружина Оксана написала заяву, щоб справу розглядали без неї.

Цю справу розглядають в кабінеті судді Конопленко, адже тут є все необхідне (місце для секретаря судового засідання, яка налаштовує аудіозапис, та місця для сторін справи, а також обов'язково державні герб та прапор. Журналістів суддя просить сісти в крісла біля стіни, щоб не заважати суду. Коли секретар судового засідання Ліна Троян налаштувала аудіозапис, Дмитра покликали до зали судових засідань. Всі встають. З дозволу судді всі сідають та починається судовий розгляд.
Ольга Конопленко попереджає позивача Дмитра, що на засіданні є журналісти.

Зазначимо, більшість судових процесів — відкриті, їх можна вільно записувати. Але є виключення: засідання роблять закритими в разі розгляду справ, в яких фігурують неповнолітні, якщо це злочини проти статевої свободи, матеріали справ містять державну таємницю, в справі є свідки, яким необхідне забезпечення безпеки. Крім того, якщо суд розглядає справу, наприклад, щодо розірвання шлюбу, то сторони можуть попросити закрити засідання, щоб не розголошувати відомості про особисте та сімейне життя.

"Справа розглядається під головуванням судді Конопленко за участі секретаря судового засідання Троян. Довіряєте такому складу суду і секретарю?"

Позивач Дмитро відповідає, що довіряє. Суддя зачитує деталі справи, про те коли та від кого надійшла справа, про те, що в пари є діти. Суддя питає позивача Дмитра, чи впевнений він у тому, що хоче розлучатися, на що він відповідає "так". Але суддя роз'яснює можливість визначення сторонам строку для примирення, який не може бути більшим ніж 6 місяців. Дмитро погоджується та просить суддю дати місяць, щоб подумати ще "чи варто розривати шлюб". Менше ніж через хвилину суддя просить всіх вийти із зали засідань, адже вона буде ухвалювати рішення в нарадчій кімнаті.
ЦІКАВИЙ ФАКТ
"Таємниця нарадчої кімнати".

"В нарадчій кімнаті суддя вивчає матеріали справи, готує рішення. Перед тим він може шукати судову практику та правові позиції. В нарадчій кімнаті не може бути ніхто, крім судді. Якщо це колегіальне рішення, то там не можуть бути більш, ніж троє суддів. Якщо суд з присяжними, то вони також долучаються до ухвалення рішення. Ніхто більше немає права заходити до нарадчої кімнати, бо порушується таємниця нарадчої кімнати"

Загалом нарадча кімната — це окреме приміщення. Тож нею часто стає кабінет судді або зал засідань.

"В нас є одна спеціальна нарадча кімната, але вона одна на весь суд. А в нас 12 суддів з повноваженнями. При всьому бажанні, інколи залів навіть не вистачає, не те, щоб нарадчих кімнат", — додає Конопленко.
Через кілька хвилин нарадчої кімнати суддя кличе всіх до себе. Дмитро та ми повертаємося до зали, де суддя оголошує рішення: дати чоловікові та його дружині ще місяць на примирення.

Читайте також: Як оформити аліменти через суд? (Інтерв'ю з правозахисницею).
Артемівський міськрайонний суд часто розглядає справи військових
На годиннику 9:29. Судді надійшов адміністративний протокол відносно військовослужбовця за недбале виконання службових обов'язків. Розташування суду тут створює певні особливості роботи — справ щодо військових в Артемівському міськрайонному суді сотні на рік. Часом під судом зранку можна побачити одразу строй людей у військовій формі. Серед частих звинувачень: "самовільне залишення військової частини" та "Розпивання пива, алкогольних напоїв військовослужбовцями".

Після ознайомлення з протоколом суддя приймає рішення про його повернення для до оформлення.

"До протоколу додані копії документів, які не містять ні підпису, ні дати, які мають безпосереднє значення для розгляду справи", — каже Ольга Конопленко.

Проєкт постанови про дооформлення готує помічник судді. Непоодинокими є випадки коли через недоліки при складанні протоколів та документів до них правоохоронцями справи часом відкладають або й закривають.

Читайте також: На Донеччині закрили справу чиновника, якого підозрюють у корупції, через помилки в протоколі.
Для засідань із відеозаписом потрібен інший кабінет
У судді Конопленко в цей день є й кримінальна справа, яку потрібно фіксувати на відео. Але через те, що в кабінеті є лише аудіозапис, їй потрібно шукати відповідну залу засідань. Вільна зала засідань є на першому поверсі, кабінет 113. Розглядають справу про "Службову недбалість", яку інкримінують голові Званівської ОТГ Олександру Білицькому.

Ми спускаємось на кілька хвилин раніше і займаємо місця в залі.
Тут вже сидять і прокурор, і обвинувачений, а секретар судового засідання вже підготувала все, щоб розпочати засідання. В зал заходить суддя. Всі встають. Суддя просить всіх сідати. Вона швидко оголошує, що засідання розпочалося і проводить стандартну "перекличку", питає чи всі ознайомлені зі своїми правами, чи довіряють суду тощо.
ЦІКАВИЙ ФАКТ
Чому судді говорять швидко
"Зазвичай в нас дуже багато справ призначено і ми намагаємося таким чином пришвидшити оголошення, щоб приділити більше уваги й іншим справам. Можливо тому так стається", — пояснює суддя.
На суді прокурор просить у судді, щоб вона об'єднала дві справи, які стосуються одного і того ж факту, але відносно двох різних людей, в одну справу. Суддя видаляється у нарадчу кімнату, у свій кабінет. Ми залишаємося в залі засідань, адже в нарадчу кімнату заходити не можна.

Поки суддя ухвалює рішення у нарадчій кімнаті, всі займаються своїми справами, прокурор передивлявся документи, секретар судового засідання слідкує за налаштуванням аудіо та відеозапису.

За 30 хвилин суддя Ольга Конопленко повертається до зали судових засідань та оголошує, що в суду немає підстав для об'єднання справ. Тож, у проханні прокурору відмовляють. Засідання закінчується трохи пізніше п'ятої вечора.
Всі свої рішення, постанови, вироки, судові накази та ухвали суддя вже за день додає до Єдиного державного реєстру судових рішень.

"Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їхнього виготовлення й підписання, крім ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальних провадженнях, які підлягають оприлюдненню не раніше дня їх виконання", — пояснює Ольга Конопленко.

Винятком також є оприлюднення судових рішень з закритих засідань. В цьому випадку в реєстрі ви можете побачити відповідне повідомлення. Крім того, якщо справа містить великий обсяг інформації, то до ЄДРСР надсилають резолютивну частину і повний текст судового рішення не пізніше наступного дня після їх виготовлення.
На рішення люди реагують по-різному
Судді — це окрема гілка влади. Вони мають бути незалежними. Але намагаються впливати на них не рідко.

Читайте також: Хабарі не тому, SMS від незнайомців та тиск від керівництва: на що скаржаться судді з Донеччини.

Інколи доходить до дивних випадків.

"Прийшов чоловік. Керував скутером в стані алкогольного сп'яніння. Він відмовився від медогляду. Я визнала його винним, призначила штраф з позбавленням права керування транспортними засобами. Він же пішов. Відчиняються потім двері в приймальню, заходить якась жінка, як потім з'ясувалося дружина цього водія, і починає промовляти якісь дивні слова на кшталт "ниточка до ниточки", щось там пробубоніла, плюнула та пішла. Хтозна що то було, може порчу наводила", — розповідає з посмішкою випадок зі своєї практики Ольга Конопленко.

А от хабарі, запевняє суддя, їй не приносили.

"Можливо нудне в мене життя, але на щастя не було такого та і не має потреби, оскільки я отримую пристойну заробітну плату за свою працю", — додає Конопленко.

За ризики в професії судді отримують вищу за середньостатистичну зарплату та пожиттєве утримання в перспективі.
В день виборів в суді всі працюють
За день було 7 справ у судді Конопленко. Кримінальна була останньою. Вона повертається до свого кабінету та з полегшенням знімає мантію. Повторює, що це один із факторів, який ускладнює роботу, адже в мантії дуже спекотно.

На годиннику вже 17:20, за графіком її робота закінчилася ще 20 хвилин тому, але поки що є інші справи. Ольга Конопленко призначає ще 2 справи до розгляду в інший день.

Команда Конопленко каже, що цей день був не складним, та бувають і більш напружені.

Однак, не в усіх суддів робота закінчується з останнім рішенням. В судах існує таке поняття як "черговий суддя", який має терміново з'явитись в суд пізно ввечері або навіть вночі. Такі "позачергові" засідання проводять в разі, якщо необхідно терміново обрати запобіжний захід, надати дозвіл на обшуки, арешт, тимчасовий доступ до речей і документів.

"Слідчі судді чергують у вихідні, святкові дні та неробочі дні. Окрім цього, всі судді суду також чергують у період виборів", — пояснює Ольга Конопленко.

Графіки чергувань в Артемівському міськрайонному суді роблять раз на місяць. Їх узгоджують всі судді та затверджує голова суду.
1195
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор