В Україні близько 1,5 мільйони людей вже мають статус внутрішньо переміщеної особи та отримують допомогу від держави. Але є ті, хто вирішив зайнятися цим зараз. Як оформити довідку ВПО та адресну допомогу для проживання — читайте в матеріалі.
Перш за все людина, яка виїхала з тимчасово окупованої території, має оформити довідку внутрішньо переміщеної особи. Причому такий статус мають отримати не тільки дорослі, а й діти.
Людині необхідно звернутися в управління праці та соціального захисту з такими документами:
— ідентифікаційний код;
— паспорт;
— якщо паспорт нового зразка (у вигляді пластикової картки), людина має додати довідку зі ЦНАПу чи Державної міграційної служби про місце реєстрації;
— якщо ВПО — дитина, то подається її свідоцтво про народження.
Зазначимо, неповнолітня дитина подає заяву на статус ВПО особисто. А малолітні діти та люди з обмеженою дієздатністю — через законного представника. Від імені малолітньої дитини, яка прибула без законних представників, таку заяву може подати її родич, або вітчим/мачуха, або представник органу опіки.
Більш детально про порядок оформлення довідки ВПО можна дізнатись тут.
Переселенці можуть щомісячно отримувати державну допомогу, яка покриває видатки на проживання (в т.ч. на оплату житлово-комунальних послуг). Як це зробити, Вільному радіо розповіла головний спеціаліст відділу прийому громадян по наданню грошових виплат та компенсацій Бахмутського УПСЗН Оксана Лисяченко.
Державну грошову допомогу можуть отримати внутрішньо переміщені особи на держобліку з:
— тимчасово окупованих територій, де наразі не працюють державні органи України (у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі) — перелік цих населених пунктів тут;
— населених пунктів на лінії зіткнення; перелік цих населених пунктів тут;
— ВПО, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання через АТО/ООС;
— діти таких ВПО, які народилися після дати початку антитерористичної операції або тимчасової окупації місця їх проживання;
— переселенці з підконтрольних уряду районів Донбасу з інвалідністю, їх діти та люди, які доглядають за цими людьми з інвалідністю, які потребують тривалої спеціалізованої медичної допомоги або допомоги з цілодобовим спостереженням, або які не можуть повернутися на Донбас через загрозу насильства чи психологічну травму/
Щоб оформити адресну допомогу, уповноважений представник сім’ї має звернутися в УПСЗН з такими документами:
— документ, що підтверджує його особу та громадянство України (а для іноземців та осіб без громадянства – документ, що підтверджує особу та спецстатус),
— копія свідоцтва про шлюб;
— копія свідоцтв про народження дітей, засвідчені підписом уповноваженого представника сім’ї;
— копія довідки ВПО,
— копія довідки “Ощадбанку” з реквізитами поточного рахунку;
— написати заяву про надання грошової допомоги;
— якщо людина працює, то надається копія довідки з роботи (в якій вказане поточне місце роботи та з якого часу людина там працює).
Допомогу оформлюють на термін до 6 місяців, після цього її необхідно переоформити, звернувшись в УПСЗН.
Детальніше про цю виплату можна дізнатись тут.
Важливо! На період карантину адресна допомога переоформлюється автоматично. Тобто ті, хто вже оформив таку допомогу, переоформлювати/ продовжувати її дію не мають: її всім продовжили до 1 березня.
Під час пандемії перед зверненням варто уточнити режим роботи того УПСЗН, в який ви збираєтесь звертатися. Так, Бахмутське управління праці з жовтня й дотепер приймає громадян дистанційно. Тому можна передати не оригінали, а копії документів через:
Контакти Бахмутського УПСЗН ви знайдете тут.
Хоча, якщо людина прийде в управління праці особисто, її можуть прийняти.
“Ми надаємо консультації людям, які приходять, даємо бланки заяв. Якщо люди прийдуть, ми можемо і прийняти в неї документи”, — каже фахівчиня.
“У нас є багато різних видів допомог: під час вагітності, пологів, при народженні дитини, сім’ям з дітьми, малозабезпеченим, тощо. Всі ці види допомог ВПО оформлює як звичайний громадянин, тільки до пакету документів прикладає довідку про статус ВПО. Для всіх це однаково”, — розповідає співробітниця Бахмутського УПСЗН.
Нагадаємо, в окремій інструкції ми зібрали все найважливіше про те як оформити пенсію за віком.
Читайте також: