призначення пенсії картотека трудова книжка страховий стаж
Фото з відкритих джерел

Хто має право оформити пенсію вже до кінця цього року, на яку щомісячну суму можна розраховувати та як це зробити найпростіше. Всі прості відповіді та приклади оформлення онлайн ми зібрали в одному тексті.

 

ХТО МАЄ ПРАВО НА ПЕНСІЮ ЗА ВІКОМ

Згідно зі ст. 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, право на призначення пенсії за віком мають люди після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 27 років

Страховий стаж — це той час, який ви офіційно працювали та за вас сплачували податки.  

Зазначимо, зараз розмір необхідного страхового стажу з року в рік збільшують на 1 рік. Так, у 2021-му майбутній 60-річний пенсіонер за віком повинен буде мати не менше 28-ми років страхового стажу. А з 1 січня 2028-го — не менше 35-ти років.   

Цього року жінки можуть отримати пенсію й на пів року раніше, у віці 59,5 років (якщо в них є 27 років стажу), — тобто жінки, які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року. Починаючи з наступного року ця “вікова знижка” діяти вже не буде.                     

Якщо людина мало працювала офіційно, або не завжди працювала, вона зможе оформити пенсію після 63 років. Тоді умови зміняться: в трудовій має бути не менше 17 років на одній або різних посадах. 

Зазначимо, люди в такій ситуації, кому зараз 62, зможуть вийти на пенсію наступного року, але мусять мати вже мінімум 18 років стажу. А ті, кому зараз 55, а виповниться 63 роки у 2028-му році, в той рік мусять мати стаж не менше 25 років. 

Додамо, деякі категорії громадян мають право вийти на пенсію з 55 років, наприклад учасники бойових дій в Афганістані.  

МІНІМАЛЬНА ТА МАКСИМАЛЬНА ПЕНСІЯ

Мінімальна пенсія дорівнює прожитковому мінімуму, який зараз складає 1 712 грн. (Зазначимо, у першому півріччі 2020 року мінімальна пенсія не дотягувала й до 1700 грн (вона становила 1 638 грн).

Виключення

Якщо у чоловіка є 35 років стажу (а у жінки 30), мінімальна пенсія для них, згідно з постановою Кабінету міністрів № 251, — 2 100 грн.  

Максимальний розмір пенсії за віком — вдесятеро більше від мінімальної, тобто 17 120 грн (оскільки, згідно зі ст. 27 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, максимальний розмір пенсії за віком не може перевищувати 10-ти прожиткових мінімумів).

Але бувають випадки, коли люди все ж отримують більше максимально встановленої. Наприклад, після того, як в судовому порядку знімають це обмеження.

 Які документи потрібні, щоб оформити пенсію

 Для того, аби офіційно стати пенсіонером, потрібно підготувати такі документи:

— паспорт;

— ідентифікаційний код; 

— трудова книжка (причому якщо в ній є некоректні записи, потрібні довідки, які підтвердять стаж);

— довідка про заробітну плату (важливий нюанс: її оригінал надає людина в тому випадку, коли хоче, аби для нарахування пенсії взяли період роботи, коли в неї була висока зарплатня — якщо це було до 2004 року; якщо ж майбутній пенсіонер не надає таку довідку, пенсію йому призначать по тим відрахуванням, які є в електронній базі ПФУ після 2004 року);

— свідоцтво про народження дітей (якщо звертається жінка або чоловік, які знаходились у декретній відпустці) — декретна відпустка зараховується при призначенні пенсії;       

— документи, які підтверджують навчання у вищому навчальному закладі або проходження військової служби, — ці періоди теж зараховуються при призначенні пенсії;

— якщо людина має статус внутрішньо переміщеної особи, вона також має  надати довідку ВПО.

ЯК ОФОРМИТИ ПЕНСІЮ ОНЛАЙН

Все спілкування з клієнтами Пенсійний фонд намагається перевести в електронний вигляд. Людям пропонують звернутися за призначенням пенсії онлайн, за допомогою сервісів веб-порталу, щоб людина не йшла до відділення та не стояла в черзі.

На порталі майбутній пенсіонер може надати всю необхідну для призначення пенсії інформацію, та обрати час виходу на пенсію (тобто відстрочити вихід на пенсію). Для цього потрібно мати кваліфікований електронний підпис (КЕП), яким завіряють заяву та копії документів. 

Послідовність дій така:

— авторизуватись в особистому кабінеті на вебпорталі за допомогою електронного цифрового підпису;

— у розділі особистого кабінету “Заява на призначення пенсії” завантажити весь пакет відсканованих документів;

— підписати звернення електронним цифровим підписом та надіслати його до підсистеми “Звернення”.

Прийти до управління Пенсійного фонду України потрібно буде лише раз – для отримання пенсійного посвідчення. 

Покрокова інструкція  —  у відеоролику ПФУ

 

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо підготували детальну відео інструкцію як на порталі пенсійного фонду України продивитись свій страховий стаж за кожен місяць окремо, чи платить за вас податки ваш роботодавець, скільки вам залишилося до пенсії та який буде розмір виплати. 

Оформлення пенсії переселенцям (ВПО)

Якщо людина працювала на нині окупованих територіях України після 2000-го, то всі ці дані є в персоніфікованому обліку. А якщо раніше, то людина має шукати архіви та перевірити чи перереєструвалось це підприємство на підконтрольній уряду території. Так вдається відновити дані.

Якщо неможливо підтвердити цей стаж, то деякі люди доводять його в судовому порядку, або ж він втрачається.  

Перерахунок пенсій

Час від часу Пенсійний фонд збільшує розмір пенсій тим чи іншим категоріям пенсіонерів. 

  • Так, з 1 вересня в Україні зросла мінімальна зарплата. Через це ПФУ збільшив розмір мінімальної пенсії для непрацюючих чоловіків та жінок, старших за 65 років та які раніше офіційно відпрацювали 35 та 30 років відповідно. 

Мінімальна пенсія для них збільшилась на 110 грн 80 коп і зараз дорівнює 2000 грн. 

  • З 1 грудня Пенсійний фонд проведе перерахунок мінімальних пенсій для всіх, через зміну прожиткового мінімуму. Тепер вони будуть становити вже не 1 712 грн, а 1 769 грн.
  • Також кожного року Пенсійний фонд перераховує пенсії пенсіонерам, які продовжують працювати. Для цього їм не потрібно приходити в ПФУ, все роблять автоматично.
  • Автоматично перераховують пенсії й тим пенсіонерам, яким виповнилося 80 років, але чия пенсія менше ніж 9 205 грн. Їм виплачують щомісячну компенсацію до 500 грн (причому після такої доплати пенсія не може бути понад 9 205 грн).

Також встановили, що пенсіонери за віком, старші за 80 років, у яких страховий стаж не менше 25 (у чоловіків) та 20 років (у жінок), мінімальна пенсія не може бути меншою, ніж 2600 грн. 

Якщо стажу не вистачає? 

Якщо ж у людини не вистачає кількох місяців або років до певної кількості років страхового стажу (після 2004 року), вона може їх “докупити”. Причому не тільки за минулі періоди, а й за майбутні. 

Це роблять ті майбутні пенсіонери, які якийсь період не працювали, або працювали за кордоном, або працювали без офіційного працевлаштування, або не працюють зараз та офіційних відрахувань у пенсійний фонд не мають. Також це стосується людей, які працювали офіційно оформленими, але отримували зарплатню менше мінімальної (і їм зарахований календарний стаж не 30 днів, а, наприклад, 5 днів на місяць). 

Для того, аби доплатити цей єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), необхідно укласти договір добровільного страхування у Державній податковій службі.

Отже, якщо людина хоче “придбати” стаж за минувший період, укладають договір на одноразову сплату ЄСВ. При цьому сума ЄСВ за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за 2 200 грн (тобто це подвійна сума від 22% мінімальної зарплати, станом на жовтень 2020). Громадяни самостійно для себе визначають скільки місяців стажу хочуть “купити” таким чином. 

Якщо ж майбутній пенсіонер хоче придбати страховий стаж на майбутні періоди, укладають договір на термін не менше 1 року, і людина щомісяця сплачує ЄСВ. При цьому розміри платежів обумовлюються в договорі  —  їх визначає людина самостійно, але не менш ніж 1 100 грн/місяць (тобто 22 % від мінімальної зарплати).

Додамо, скільки саме ЄСВ людина має доплатити, щоб придбати необхідний страховий стаж, розраховує Пенсійний фонд. А щоб власне укласти договір про добровільну участь в системі загальнообов’язкового соціального страхування, варто звернутися до Державної фіскальної служби за місцем реєстрації.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...