За оцінками Агентства ООН у справах біженців, на окупованих територіях живуть понад 60 тисяч дітей без громадянства. Вони народилися вже після 2014 року і ніде офіційно не зареєстровані. Кожен з цих хлопчиків та дівчат може отримати українське свідоцтво про народження. Як це зробити — читайте в інструкції.
Брошуру опублікували на сайті громадської організації “Донбас SOS”.
Отже, для початку батьки мають звернутися до будь-якого РАЦСу на контрольованій території. При собі треба мати свідоцтво про народження, видане окупаційною владою ОРДЛО та/або медичні довідки з цих територій.
РАЦС видасть письмову відмову (забрати її слід особисто), але це й передбачає процедура. На основі цієї відмови батьки можуть підготувати заяву та звернутися до суду (також будь-якого, головне – на підконтрольній території України).
Для звернення в суд потрібні наступні документи:
І в РАЦС, і в суд документи подавати треба у двох екземплярах. Якщо ж заявник звертається до суду особисто, заяву необхідно написати тричі – на одному з примірників у канцелярії проставлять відмітку про прийняття паперів.
Також документи можна надіслати рекомендованим листом “Укрпоштою”. Але перед цим варто уточнити в самому суді, чи приймають там папери дистанційно.
Ще можна спробувати надіслати документи через сервіс “Електронний суд”, але після цього краще перепитати в суду, чи дійшов до них лист.
Важливий момент: копії документів треба завірити. Для цього на кожній копії слід написати дату, поставити підпис заявника, його ініціали та написати фразу “Згідно з оригіналом”.
Заяву можуть подати безпосередньо батьки дитини, родичі, їхні представники або інші представники неповнолітнього. Якщо до суду звертається людина, яка не входить до цього переліку, в заяві необхідно пояснити, чому їй це потрібно.
Правозахисники зазначають, що хоча подібні справи розглядають безкоштовно, про сплату все ж варто спитати в суду. У 2021 році судовий збір дорівнює 454 грн.
Зазвичай такі звернення розглядають невідкладно, але процес може дещо затягнутися в залежності від навантаженості конкретного суду.
Щойно судді ухвалять рішення, заявник може йти з ним до РАЦСу, де йому видадуть свідоцтво про народження дитини.
Нагадаємо, за підрахунками Агентства ООН у справах біженців в Україні, в жовтні минулого року на тимчасово окупованих територіях жили близько 60 тисяч дітей без українського свідоцтва про народження. Аби підкреслити важливість цієї проблеми, у Краматорську встановили скульптуру на честь таких дітей.
Читайте також: