На Донеччині з’явилася скульптура на честь дітей з ОРДЛО без свідоцтва про народження
18 листопада у Краматорську встановили арт-інсталяцію, присвячену дітям з окупованих територій України, які досі не мають свідоцтва про народження. Скульптуру у формі іграшкового ведмедя поставили саме там, де дітям видають їхній перший документ.
Про це Вільному радіо розповіла експертка з питань комунікацій Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) Вікторія Андрієвська.
Арт-об’єкт “Невидимі діти: під загрозою безгромадянства” розмістили у Краматорському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану.
“Ця скульптура привертає увагу, хочеться до неї підійти й роздивитися ближче. В руках ведмедик тримає свідоцтво про народження, й це теж викликає питання: “Хто це народився, ведмедик?” Тоді люди читають і дізнаються про те, що відбувається, оскільки ця проблематика більшості людей не відома. На свідоцтві написане досить символічне прізвище – Шевченко, а ім’я – Надія, адже ми сподіваємося, що ці діти зареєструються та отримають такі ж права, як і всі діти України”, – каже Вікторія Андрієвська.
За підрахунками УВКБ ООН, станом на жовтень 2020 року близько 60 тисяч дітей з тимчасово окупованих територій досі не отримали українське свідоцтво про народження. У 2018 році таких дітей було близько 40 тисяч. Тобто, за 2 роки їхня кількість зросла на третину.
Інсталяцію створили в рамках глобальної кампанії #IBelong, яка стартувала у 2014 році. Ініціатива має на меті викорінити безгромадянство до 2024 року.
“Якщо у людини немає громадянства, вона позбавлена дуже багатьох прав, які мають громадяни країни. Це, наприклад, право на навчання у школі, право на отримання медичних послуг; ви не можете офіційно працевлаштуватися, зареєструвати факт вашого одруження або смерті. Тобто, людина без громадянства фактично не існує, вона невидима для держави. Тому зараз УВКБ по всьому світі намагається подолати цю проблему”, – говорить експертка з питань комунікацій УВКБ ООН.
За її словами, з 2015 року представники Агентства ООН у справах біженців допомогли отримати свідоцтво про народження близько 35 тисячам дітей з непідконтрольних територій. Ця цифра навіть більша, якщо вести підрахунок зі старту кампанії.
Усі, хто хоче допомогти поширювати інформацію про ризик безгромадянства, можуть розмістити пост у соцмережах та використати хештеги #IBelong, #EndStatelessness, #ЯІсную. Учасники кампанії можуть виграти плюшевого ведмедика або інші призи. Акція триватиме до кінця грудня. Переможців обиратимуть за допомогою вибірки random.com.
Нагадаємо, влітку 2020 року в Україні ухвалили процедуру отримання статусу особи без громадянства. Завдяки новому закону люди без громадянства зможуть законно перебувати на території України, отримавши посвідку на тимчасове проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон. Ці документи підтверджують особу людини, законність її перебування в Україні та дають можливість легально виїхати за кордон. З офіційним статусом апатрида людина без громадянства може офіційно працевлаштуватись та отримувати всі послуги, як і громадяни України. Також людей без громадянства звільняють від оплати судових зборів та авансів за виконання судових рішень під час оскарження рішень про визнання себе особою без громадянства.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.