Підтримати
Зпуйнований будинок у Сіверську
Зруйнований приватний будинок у Сіверську по вулиці Новій. Фото з архіву Тетяни Махник для Вільного радіо

Деякі українці, які збираються подати заяви на компенсацію за пошкоджені квартири та приватні будинки, не знають, як підтвердити своє право власності на них. Особливо це питання непокоїть людей, які втратили відповідні документи. Як підтвердити право власності на нерухоме майно, пошкоджене чи зруйноване через збройну агресію Росії, та відновити втрачені документи на нього — розповідаємо у нашому матеріалі.

“Я бачила фотографію будинку після першого “прильоту”, після інших — ні”

79-річна переселенка з Донеччини Наталя вже майже рік живе на Волині. Сюди вона приїхала у травні, коли у рідному Сіверську через постійні обстріли стало дуже небезпечно. У Ковелі жінка нарешті опинилася у спокої та безпеці. Однак не проходить і дня, щоб вона не згадувала про рідну оселю на Донеччині.  

Переселенка з Донеччини на Волині
Переселенка із Сіверська Наталя. Фото: Вільне радіо

 

До Ковеля я приїхала торік у кінці травня. Тікала від обстрілів. Ще при мені у галереї  дах знесло та вікна і двері повибивало. Після мого від’їзду до рідного двору тричі “прилітало”. Про це розповіли сусіди, які там залишалися. Вони сказали, що постраждав мій будинок, гараж, згорів сарай, зруйновані літній душ та підвал. Я бачила фотографію будинку після першого “прильоту”, після інших — ні. Що зараз там коїться — не знаю”, — з сумом розповідає Наталя. 

Жінка хотіла б податися на компенсацію за пошкоджене житло. Ці гроші держава має видавати після того, як запрацює відповідний закон. Однак документів на житло у Наталі не залишилось.

“Коли їхала з дому, у поспіхах не взяла документи, що підтверджують право власності на будинок. Тож паперових доказів не маю. Залишився вдома й заповіт, який ми з покійним чоловіком зробили 2019 року. Тож як тепер підтвердити право на власність, не знаю”, — каже жінка.  

Такі запитання цікавлять не лише Наталю, а й багатьох українців, які опинилися у схожій ситуації.

Власників житла умовно можна розділити на дві категорії

Як підтвердити право власності на житло та відновити втрачені документи на нього, журналісти Вільного радіо розпитали представницю БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” регіональну юристку у Волинській області Віту Шеремету. Раніше фахівчиня надала нашим читачам роз’яснення закону про компенсацію за пошкоджене та знищене житло.

Регіональна юристка у Волинській області Віта Шеремета
Представниця БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” регіональна юристка у Волинській області Віта Шеремета

 

“Ми вже в очікуванні, що незабаром запрацює закон про компенсацію зруйнованого або повністю знищеного житла через збройну агресію Росії. Тому кожна людина, яка має проблеми з нерухомим майном, повинна в першу чергу зосередитися на вирішенні питання: як для компенсації своїх збитків підтвердити право власності на квартиру чи приватний будинок, якщо відповідні документи втрачені”, — каже Віта Шеремета.

Юристка зазначає: людей, які будуть підтверджувати право власності на житло, умовно можна розділити на дві категорії:

  • 1 категорія — українці, які отримали право власності на житло до 1 січня 2013 року;
  • 2 категорія — люди, які набули права власності на житло після 1 січня 2013 року.

Тож з’ясуймо, як підтвердити право власності на житло та яким чином відновити необхідні документи по кожній із цих категорій.

Пошкоджений приватний будинок у Бахмуті
Пошкоджений будинок у Бахмуті. Фото: Вільне радіо

 

Як підтвердити право власності людям, які стали власниками житла після 1 січня 2013 року

З 1 січня 2013 року в Україні  працює Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. До нього вносять дані про всі квартири та приватні будинки, зокрема й про земельні ділянки, які люди придбали, успадкували та отримали в подарунок після цієї дати, та зареєстрували своє майно згідно з Порядком державної реєстрації.

У базі даних цього реєстру можна отримати інформацію, кому саме належить те чи інше житло, та підтвердити своє право на володіння ним, пояснює юристка.

“Якщо у людини не збереглося на руках свідоцтва про спадщину, договору купівлі-продажу, свідоцтва про приватизацію, тобто у неї немає документа, що підтверджує право власності на житло, їй достатньо отримати роздрукований витяг з держреєстру зі спеціальним QR-кодом. Цей витяг і буде належним підтвердженням її права власності”, — пояснює Віта Шеремета. 

Витяг про реєстрацію житла у спадковому реєстрі, датований 2020 роком. Фото: Вільне радіо
Витяг про реєстрацію житла у спадковому реєстрі, датований 2020 роком. Фото: Вільне радіо

 

Щоб увійти до держреєстру, потрібен спеціальний доступ. Його мають лише адміністратори, тобто нотаріус та держреєстратори. Тому за підтвердженням права власності на житло потрібно звертатися саме до них.

Так само частковий доступ мають люди з електронним цифровим підписом.  З його допомогою вони проходять ідентифікацію на сайті реєстру, де отримують необхідну інформацію про своє житло.

“Для входу в цей держреєстр людина, яка має до нього частковий доступ, вводить свої дані. Наприклад, прізвище, ім’я, по батькові чи ідентифікаційний код, чи адресу свого житла. За послугу в реєстрі слід сплатити адміністративний збір. В середньому мінімальний платіж — 30 гривень. І тоді людина отримує інформацію”, — пояснює Віта Шеремета.

Скриншот зі сторінки в “Дії” “Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно”
Скриншот зі сторінки в “Дії” “Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно”

 

Власникам житла, дані про яке занесені до реєстру, зовсім не обов’язково подавати такий витяг до комісії, яка буде опрацьовувати звернення про надання компенсації, каже фахівчиня.

“Напевне, буде достатньо усної інформації, якщо людина скаже, що її майно зареєстроване в держреєстрі речових прав на нерухоме майно. Тоді комісія сама витягне звідти інформацію, бо матиме до нього доступ”, — каже Віта Шеремета. 

Добре, якщо у людини збереглися паперові документи про право власності, видані після 1 січня 2013 року. Власнику достатньо показати їх компенсаційній комісії.

“У такому випадку комісія бачить, що наявний документ зареєстрований після початку роботи держреєстра, тому у його базі даних буде вся необхідна інформація про житло”, — додає юристка.

Як підтвердити право власності людям, які стали власниками житла до 1 січня 2013 року

До 1 січня 2013 року, коли держреєстр речових прав на нерухоме майно ще не працював, державну реєстрацію житла проводили в бюро технічної інвентаризації.

З 1 січня 2013 року паперові реєстри звідти мали перенести у новий держреєстр, а попередній електронний реєстр став  архівним додатком нового. Основними документами, які підтверджують право власності на житло, були:

  • договір дарування, купівлі-продажу або міни [Договір міни — це документ, що посвідчує обмін майна чи іншої цінності між сторонами угоди] тощо;
  • свідоцтво про право на спадщину;
  • рішення суду, яке набрало чинності;
  • ухвала суду між співвласниками нерухомого майна про визнання мирової угоди;
  • свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що видається органом місцевого самоврядування до 01.01.2013 року, або державним реєстром з 01.01.2013 до 01.01.2016 року;
  • державний акт на право приватної власності на землю, який видавався з 03. 1992 року до 01.01.2013 року;
  • інформаційна довідка з реєстру речових справ, видана в період з 01.01.2016 року по 02.11.2016 року. Вона видавалась без підпису та печатки реєстратора;
  • витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, де вже наявні підпис і печатка реєстратора. Видається з 02.11.2016 року дотепер. 
Паперове свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок, датоване 1987 роком. Фото: Вільне радіо
Паперове свідоцтво про право особистої власності на житловий будинок, датоване 1987 роком. Фото: Вільне радіо

 

Тож підтвердити право власності на квартиру чи приватний будинок можна за допомогою цих документів, якщо вони є у людини на руках, або через інформацію з держреєстру, якщо там така міститься.

“Тому після 2013 року, коли запрацював держреєстр, усім громадянам рекомендували перевірити, чи є в ньому запис про їхнє право власності. І якщо майно людини не було занесене до електронної бази даних, треба було зареєструвати його там. Однак, думаю, зробили це не всі”, — каже юристка.

Якщо людина самостійно не реєструвалася в електронному держреєстрі, але після 2013 року проводила якісь нотаріальні процедури зі своїм житлом, її квартира чи приватний будинок потрапила туди автоматично, зазначає фахівчиня.

“Якщо після цієї дати власник житла подарував його, відмовився від нього, склав заповіт та інше, документи про право власності квартири чи будинку нотаріус спочатку реєстрував  в електронному держреєстрі, а потім вже робив з ними будь-які нотаріальні процедури”, — пояснює Віта Шеремета. 

Люди, які після 2013 року не проводили зі своїм житлом ніяких нотаріальних дій, можуть виявити, що запис про їхню квартиру чи приватний будинок в електронній базі державного реєстру відсутній. Саме їм для подачі документів на компенсацію знищеного чи пошкодженого  житла слід мати копії паперових документів на право власності.

Для проведення державної реєстрації житла потрібен один із наступних документів: 

  • договір купівлі-продажу, обміну, дарування, довічного утримання, фінансової оренди квартири чи приватного будинку,  спадковий договір, договір про виділення частини зі спільного житла або про його поділ;
  • свідоцтво про право власності на частину спільного житла подружжя після смерті одного із них (цей документ видає нотаріус);
  • свідоцтво про право на спадщину, яке видає нотаріус;
  • свідоцтво про право власності на житло, яке видає орган місцевого самоврядування;
  • свідоцтво про право власності, яке видає орган приватизації наймачам державних або комунальних житлових приміщень;
  • рішення суду про визнання права власності на житло, а також про встановлення факту права власності на квартиру чи будинок; 
  • ухвала суду про те що позивач і відповідач, поступившись один одному, розв’язали спір, який між ними виник;
  • дублікат документа на право власності, який видає нотаріус, місцева влада, орган приватизації або державний архів.

“Якщо такі документи не збереглися, люди мають отримати їхні дублікати або другі примірники. Всі документи на право власності зберігаються в архівах. Але через бойові дії або тимчасову окупацію українських територій ці архіви можуть бути недоступні. І через це у власника житла можуть виникнути проблеми”, — пояснює Віта Шеремета.

Зпуйнований приватний будинок в Ямполі
Зруйнований Ямпіль в окупації. Донеччина, 2023 рік. Фото: Ладико Сергій для Вільного радіо

 

Тож уже зараз люди, чиє житло не зареєстроване в електронній базі держреєстру та документи на яке не збереглися, мають зібрати всі необхідні дані, зазначає фахівчиня.

“Якщо, наприклад, договір купівлі-продажу оформлювали у нотаріуса, він має зберегти його дублікат у своїй архівній справі. Тож якщо у власника житла є можливість звернутися до юриста і якщо він зберіг свій архів, отримати дублікат документа на право власності цілком можливо. Якщо документ видавали органи державної влади, а потім ще й зареєстрували в БТІ, що зберігає свій архів, також є надія отримати його копію. Головне, щоб ці архіви збереглися”, — пояснює юристка.

Якщо документ про право власності на житло не зберігся в органах, які його видавали, залишається один варіант — звернутися до суду.

Звернення до суду — остання надія на підтвердження права власності на житло

Кожну ситуацію суд оцінює окремо, враховуючи особливості справи. Однак загальна процедура спрямована на визнання права власності на житло за позивачем. У такому випадку необхідно зібрати будь-які докази.

Докази, які власник житла може запропонувати суду:

  • показання свідків; 
  • копії документів про право на власність, які могли зберегтися; 
  • відповіді на запити до органів, які видавали документи про право власності.

“Наприклад, якщо власник квартири чи будинку отримає відповідь, що архів знищений через бойові дії, тому такі документи надати неможливо, його право на власність необхідно буде доводити в суді”, — каже Віта Шеремета.

Зруйнована багатоповерхівка у Сіверську по вулиці Молодіжній. Березень, 2023 рік. Фото:Instagram/alexxbabenko
Зруйнована багатоповерхівка у Сіверську по вулиці Молодіжній. Березень, 2023 рік. Фото:Instagram/alexxbabenko

 

Якщо позивач доведе в суді належність йому житла і за ним визнають право власності, то документом, що підтверджує це право, є саме рішення суду, підкреслює юристка.

“Коли власник реєструє це рішення у реєстратора, той заносить у держреєстр нерухомості інформацію про право власності на житло цієї людини. Відтоді вважається, що вона належним чином підтвердила своє право власності, і її документи розглядатиме комісія з компенсації пошкодженого та знищеного житла”, — говорить фахівчиня.

Коли запрацює закон про компенсацію за пошкоджене та знищене житло, люди зможуть підтверджувати документи на право власності безкоштовно. В центрі з надання безоплатної правової  допомоги їм гарантовано призначать адвоката, який готуватиме документи до суду.

Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Фото: Вільне радіо
Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Фото: Вільне радіо

 

Крім того, за позов на визнання права власності їх звільнятимуть від сплати судового збору та за реєстрацією права власності у цьому держреєстрі, яка становить понад 200 гривень. Однак поки цей закон не запрацював, такої пільги ще немає, підкреслює юристка. 

Куди слід звернутися за юридичною допомогою

Якщо документи про право власності на житло втрачені, під час подачі документів до компенсаційної комісії можуть виникнути проблеми. І їх потрібно вирішувати вже зараз, каже фахівчиня.  

“Той час, поки запрацює закон, можна використати для збору документів на підтвердження права власності на житло. Якщо, наприклад, у людини немає документів, можна зробити запити в ті органи, які їх видавали, якщо буде така можливість. Тобто фактично треба збирати докази для звернення до суду. Це листування займе приблизно декілька тижнів”, — радить Віта Шеремета.

Як відновити документ на право власності на житло

Якщо документи про право власності на житло втрачені, можна звернутися до таких органів: 

  • нотаріуса;
  • посадовця виконавчого комітету за місцем зберігання документа;
  • Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Проте звернутися до цього органу можуть лише у випадку, якщо там надають відповідні послуги, зазначає  регіональна юристка Волинської області Віта Шеремета;
  • Державного земельного кадастру;
  • Державного нотаріального архіву;
  • архіву БТІ [Бюро технічної інвентаризації];
  • суду, якщо право власності було набуте за рішенням суду або для визнання такого права в судовому порядку (заяви про визнання права власності на майно, про встановлення юридичного факту чи усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановлюючих документів на майно). 

Як відновити втрачені документи на нерухомість

При втраті документа, внесеного до Державного земельного кадастру, необхідно отримати інформаційну довідку, яка підтверджує право власності.  

Якщо ви втратили державний акт на право приватної власності на землю без кадастрового номера (рожевого кольору), потрібно замовити розробку технічної документації для відновлення меж земельної ділянки місцевості, отримати кадастровий номер і звернутися до державного реєстратора для отримання витягу.

У разі втрати державного акту, виданого після 2004 року (зеленого або синього кольору), де вказаний кадастровий номер земельної ділянки, замовляти послуги з розроблення технічної документації не потрібно. 

Які документи необхідні для відновлення права на земельну ділянку

Далі надаємо перелік документів, які необхідні, щоб відновити документи на нерухомість.

  • копія примірника втраченого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно;
  • оголошення про втрату документа у друкованих ЗМІ. В оголошенні необхідно зазначити назву документа, його номер і дату видачі, а також на чиє ім’я та яким органом виданий документ;

Реєстрація прав у цьому випадку можлива тільки після того, як державний реєстратор перевірить наявність зареєстрованих прав у старих базах даних або на паперових носіях, які раніше вели бюро технічної інвентаризації (БТІ). Замість втраченого документа видаватимуть витяг з реєстру прав на нерухоме майно.

Як відновити свідоцтво про право власності

Для відновлення втраченого правовстановлюючого документу спочатку необхідно звернутися до поліції та повідомити про його викрадення або втрату. 

Далі слід розмістити оголошення про втрату свідоцтва у друковані ЗМІ.

Потім зверніться до нотаріуса, який посвідчував документ, або до органу місцевого самоврядування, який його видавав.

Необхідні дані можна отримати, замовивши платну інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Послуга коштує 30 гривень. Якщо в реєстрі немає архівного запису, потрібно звернутися до архіву бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Які документи потрібні, щоб відновити свідоцтво про право власності

Для відновлення свідоцтва про право власності необхідно зібрати наступні документи: 

  • заяву зі згодою всіх повнолітніх співвласників житла, які брали участь у приватизації (заповнюється у присутності адміністратора); 
  • копії паспортів або свідоцтв про народження для людей, що не досягли 16-річного віку, які є співвласниками житла, та оригінали документів для посвідчення; 
  • довідку з поліції, яка підтверджує факт втрати чи викрадення свідоцтва; 
  • оголошення про втрату документа в друкованих засобах масової інформації;
  • копію втраченого свідоцтва (за наявності).

Якщо право власності на нерухомість зареєстроване записом у Державному реєстрі прав – підтверджувальні документи не потрібні. Дублікат видають безкоштовно протягом 30 календарних днів.

Представниці фонду БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”. Фото з архіву Віти Шеремети
Представниці фонду БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”. Фото з архіву Віти Шеремети

 

За юридичною допомогою такі люди можуть звернутися до БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, який надає консультації та інформаційну підтримку переселенцям за проєктом “Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації внутрішньо переміщених осіб”. Ініціативу впроваджує команда фонду в усіх областях України за підтримки Агентства ООН у справах біженців.

Юристи фонду нададуть безкоштовну фахову допомогу, якщо заповнити коротку гугл-форму: http://surl.li/glink

Переселенці, які зараз мешкають у Волинській області, можуть отримати юридичну допомогу за телефонами регіональних фахівців:

  • (099) 539-03-01 — Віта;
  • (050) 904-90-07 — Ольга. 

* * *

Нагадаємо, в одному із попередніх матеріалів ми опублікували поради українцям, які через війну залишилися без житла і транспорту. Вони стануть у пригоді не лише тим, хто втратив майно, а й тим, у кого воно не постраждало. Адже в умовах війни варто бути підготовленим до будь-якого сценарію.

Також раніше ми розповідали, що таке заповіт і як його скласти.


Завантажити ще...