Підтримати
деокупація
Фото: Суспільне

В Україні вже є тисячі людей з досвідом життя в окупації та звільнення. Та люди не знають, як діяти після, кажуть фахівці з реабілітації. Більшість хочуть зрозуміти: з чого почати, і як подбати про себе та рідних. Ми запитали поради у центру реабілітації, який спеціалізується на допомозі людям з таким досвідом, які розгублені і шукають підтримки.

Детальніше про відновлення після життя в окупації ми поговорили з керівницею київського реабілітаційного Центру надії та відновлення для ВПО Анною Горкун. Ми запитали: які питання необхідно вирішити в першу чергу після звільнення з окупації.    

Деокупація
Керівниця Центру надії та відновлення для ВПО Анна Горкун з 3-річною Лізою, переселенкою з Донеччини. Фото з архіву Анни Горкун

 

“Перебуваючи довгий час в окупації в скрутних умовах під обстрілами, люди переживають сильний стрес. Своєю чергою він впливає на фізичне здоров’я, психіку та нервову систему людини. Тож після звільнення від окупантів люди в першу чергу  мають  подбати про себе та свою родину, забезпечивши більш-менш прийнятні умови для життєдіяльності”, — говорить Анна Горкун.  

Керівниця центру додає: подбати про себе та свою родину після окупації допоможуть прості поради. 

Подбайте про безпечні умови для своєї родини 

Щоб зберегти життя та здоров’я, найкращий вихід — евакуюватись 

“Ніхто не застрахований, що на звільненій території більше не буде “прильотів”. До того ж, в таких населених пунктах зазвичай пошкоджена інфраструктура. Тому взимку може не бути тепла, світла, води, газу, опалення, зв’язку.  Діти не зможуть навчатися. Мабуть, це найголовніші причини, щоб подумати про переїзд”, — говорить керівниця центру.   

Пожити пропонують у тимчасових прихистках.

Не треба ризикувати як своїм здоров’ям та життям, так і рідних, наполягає керівниця центру. Ви можете поїхати в безпечне місце хоча б на місяць, поки ситуація стабілізується.  

Перевіряйте інформацію про людей, яким довіряєтесь

Якщо ви наважилися на евакуацію, за допомогою звертайтеся до офіційно відомих джерел. Не можна довіряти життя незнайомим людям.

“На жаль, є шахраї. Останнім часом навіть почали говорити про торгівлю людьми. Війна для цього є сприятливим ґрунтом. Тож необхідно перевіряти інформацію і знати, кому ви довіряєте своє життя та життя близьких вам людей. На сході зараз працює багато волонтерських організацій і вони на слуху. Тож перевірити репутацію завжди можна”, — пояснює Анна Горкун. 

деокупація
Команда волонтерів з організації “Восток SOS” евакуюють людей. Фото з архіву Ярослава Корнієнка

 

Щоб переїзд був безпечним, готуйтеся до нього заздалегідь, додає Анна Горкун.  

Не залишайтесь наодинці 

На деокупованих територіях залишаються небезпеки: пошкоджені та зруйновані будинки, снаряди, що не розірвалися, міни. Щоб уникнути біди, не залишайте нікого на самоті, а тим паче — дитину.

“Ви та ваші рідні не маєте бути самотніми та почуватися незахищеними. Об’єднайтеся з родичами та друзями і тримайтеся вкупі. Намагайтесь залучити до своєї компанії надійних чоловіків, які зможуть захистити дітей та жінок в разі небезпеки. Не ходіть по вулицях поодинці. Будьте уважними на дорозі і обходьте ті місця, де ще залишилися снаряди. Якщо ваш будинок пошкоджений, не треба в ньому жити, переберіться до менш пошкодженої оселі”, — радить Анна Горкун.     

деокупація
Мешканці прифронтового міста комуною живуть в підвалі. Скріншот із відео поліції Донецької області

 

Намагайтеся постійно бути на зв’язку

Звільнені території в умовах війни все одно залишаються небезпечними. Тож за можливості підтримуйте зв’язок з рідними та друзями. Ваш телефон має бути завжди увімкнений і заряджений.    

“Якщо у вашому місті чи селі немає світла, а це зазвичай так і є, знайдіть можливість скористатися генератором чи пауербанком. Пауербанк — це взагалі обов’язкова річ. Підживлюйте телефони та пауербанки за першої ж можливості та виходьте на зв’язок з тими, хто про вас турбується. Якщо людина на зв’язку, їй можна допомогти”, — розповідає Анна Горкун.

На випадок екстремальних ситуацій у вас повинні бути телефони “гарячих ліній” у вашому регіоні: служби порятунку, по евакуації та інших, які вирішують питання безпеки людини.

“З питань евакуації ви також можете звернутися на “гарячу лінію” нашого фонду “Спасемо Україну” за телефоном 0-800-333-129. Зараз наші команди та волонтери працюють на сході та півдні — там, де території тільки звільнюють. Інколи вдається вивезти людей навіть з окупації, адже вони знаються на цьому”, — радить керівниця центру. 

Подбайте про запаси їжі та води

Зазвичай на окупованих територіях люди страждають без їжі та води. Тож, якщо вирішили залишатись, відразу після звільнення спробуйте запастися продуктами та водою, радить Анна Горкун.  

Як та де можна зробити запаси води

  • Питну воду набирайте в криниці, скважині, бюветі чи джерелі. Не пийте річкову, озерну чи ставкову воду. В крайньому разі — перекип’ятіть її;
  • Питну воду набирайте в бутлі, бажано великої ємності; 
  • Якщо у вас є можливість придбати магазинну воду,  купіть її;
  • Запаси технічної води поповнюйте щодня. Її можна набрати в річці, ставку, а також зібрати дощову воду  або розтопити сніг чи лід;
  • Для купання, прання чи миття посуду технічну воду обов’язково кип’ятіть.  

Якими харчами можна безпечно запастися

  • Якщо у вас немає можливості зберігати харчі, які швидко псуються, не запасайтеся ними. Їх треба з’їдати зразу, поки вони свіжі;
  • Запаси їжі по можливості можете поповнити продуктами швидкого приготування (супи, снеки, каші) та довготривалого зберігання (консерви, паштети, макарони, крупи, мука, цукор, олія, сіль тощо);
  • Із солодощів це може бути печиво,  шоколад, бублики-сушка, фруктові чіпси, звичайна фруктова сушка тощо.  

Коли українські військові звільняють будь-яке окуповане місто чи село, зазначає Анна Горкун, там відразу починають працювати гуманітарні місії. Волонтери везуть туди велику  кількість допомоги, і в першу чергу — їжу та воду. А також засоби гігієни, одяг, ліхтарики, свічки, теплодуйчики та інші першочергові речі.

деокупація
Волонтери привезли допомогу до Сіверська. Фото: Сіверська МВА

 

“Вам потрібно знати і розуміти, де саме шукати допомогу, щоб отримати її. Такі осередки, перш за все, знаходяться біля церков будь-якої конфесії — звертайтеся до них. Допомогу також везуть  до місцевих адміністрацій, тому звертайтеся і до голів місцевих рад”, — радить керівниця центру.  

В кожному населеному пункті є активісти, які організовують роздачу гуманітарної допомоги для місцевих мешканців, додає Анна Горкун. Знайдіть таких людей і дізнайтеся про місця видачі допомогти. 

Подбайте про здоров’я своєї сім’ї

“Через скрутні життєві умови в окупації люди виснажуються як фізично, так і морально. Тож  в ці непрості часи в першу чергу ви маєте подбати про здоров’я”, —  стверджує керівниця центру.

Дотримуйтесь режиму та гігієни

Коли у вас немає ніяких справ, день планувати все одно потрібно. Навіть якщо ви перебуваєте у скрутному стані та небезпечних обставинах, стверджує Анна Горкун.

“Якщо не треба нікуди виходити з хати, а буває що й хати вже нема, а родина там продовжує жити, прокинутись треба вранці. Обов’язково умитися та почистити зуби — якщо є для цього хоч якісь умови та засоби, звісно. Охайно, як дозволять обставини, вдягтися. Поїсти, за можливості, теплої їжі. Хай це буде розігрітий на багатті чай, суп чи каша. Хоч раз на день їжа обов’язково має бути теплою”, — говорить керівниця центру. 

деокупація
Люди в Київський області готують на багатті. Фото: Трибуна Бровари

 

Не забувайте і про чистоту одягу, додає вона. Якщо є можливість прати речі хоча б у річці, обов’язково робіть це. Дбайливий догляд за тілом та речами допоможе зберегти здоров’я.

Робіть зарядку

Підтримати організм в життєвому тонусі та бажанні жити допомагають фізичні вправи: зарядка, йога, тобто все, кому що подобається і хто чим займався в мирному житті.  

Намагайтеся знаходитися в теплі 

“В першу чергу треба утеплити приміщення, де ви мешкаєте. Для цього можна використати різні підручні речі: поліетиленову плівку, старі ковдри, одяг тощо. Якщо у вас є будь-яка твердопаливна піч, подбайте про дрова. По можливості носіть тільки сухий одяг та взуття. Якщо буде нагода придбати хоча б один великий спальник на сім’ю, обов’язково нею скористайтеся”, — радить Анна Горкун.  

Укомплектуйте універсальну аптечку

В умовах воєнного стану надзвичайно важливо мати універсальну аптечку, каже керівниця центру. 

“До неї покладіть ліки від хронічних захворювань всіх членів сім’ї, а також ліки, що знадобляться при шлунково-кишкових розладах, серцево-судинних захворюваннях, вітаміни, жарознижувальні, знеболювальні,  протизапальні та інші препарати, які в умовах війни мають особливу цінність. Обов’язково в ній мають бути матеріали та препарати для зупинки кровотечі та перев’язок. Бажано, щоб в аптечці ліків було в надлишку”, — каже Анна Горкун.

деокупація
Ліки для універсальної аптечки. Фото з архіву Сіверської МВА

 

Зверніться до лікаря

Після пережитих в окупації поневірянь обов’язково підтримайте своє здоров’я. 

“Якщо невідома причина вашого захворювання — пройдіть обстеження. Якщо знаєте що болить — лікування. Коли ви з поважних причин не можете прийти до лікаря особисто, його консультацію можна отримати телефоном. Треба лише знати контактний номер сімейного лікаря”, — радить керівниця центру.

Намагайтеся підтримувати психологічну рівновагу

  • Найпростіший спосіб заспокоїтися — виконати вправи на дихання, говорить керівниця центру. Вони прості та ефективні. Їх безліч. Варіанти таких вправ ви можете легко знайти в інтернеті.  
  • Обов’язково знайдіть свій внутрішній ресурс і використовуйте його в складних ситуаціях. Це допоможе подолати психологічне навантаження. У кожної людини цей ресурс свій. Хтось, наприклад, малює, і це допомагає прожити свої почуття, “вималювати” їх, на деякий час відволіктись від подій сьогодення  і відчути спокій.   
  • Не сидіть в темряві, адже вона одна з причин депресії. Скористайтесь будь-яким джерелом світла: будь це ліхтар, свічка, каганець тощо. І обов’язково спілкуйтеся з людьми, які знаходяться поряд.
деокупація
Люди слухають радіо під час вимкнення світла. Фото: Українська правда

 

  • Не розмовляйте на конфліктні та болючі теми. Якщо вже так сталося, переведіть розмову в інше русло. Наприклад, якась легка тема допоможе зняти напругу. 
  • Підтримуйте своїх рідних, турбуйтеся про них. Адже відчуття, що ти потрібен сім’ї — неоціненна підтримка. Вона допомагає зберігати внутрішні сили людини.
  • Якщо ж ви самотужки не можете подолати душевну травму, зверніться до психолога. Не треба цього боятися. Чим раніше ви поспілкуєтеся з фахівцем, тим ефективніше та швидше він вам зможе допомогти.

деокупація

 

Терміново вирішуйте всі проблемні  питання

За час перебування в окупації в кожній родині може з’явитися безліч нових проблем, вирішення яких ні в якому разі не відтерміновуйте, каже Анна Горкун.

  • Якщо ваш будинок пошкоджений чи зруйнований, якщо ви особисто    постраждали від окупантів, за першої ж змоги зверніться до української поліції і напишіть заяву. Дочекайтеся експертів, які зафіксують руйнування житла та їхню ступінь. А якщо це фізичні травми, зверніться разом з поліцією до медичного закладу, де вам нададуть меддопомогу та зафіксують пошкодження.
деокупація
Обстеження зруйнованого будинку. Фото: поліція Донецької області

 

  • Якщо ви перестали отримувати соціальні виплати, наприклад, як малозабезпечена родина, або аліменти, зверніться до місцевої влади: сільської ради чи райдержадміністрації. І подайте заяву, щоб виплати відновили. 
  • Якщо ваші діти навчалися і не змогли поїхати на навчання через окупацію, зв’яжіться з керівництвом закладу і з’ясуйте всі питання. 
  • Якщо у вас втрачені документи, зверніться до органів державної реєстрації, щоб їх  відновити. 
  • Якщо в окупацію у вас народилися діти і вони не були зареєстровані, або якщо свідоцтво про народження дитини вам видала окупаційна влада, подайте заяву на відновлення або отримання нового свідоцтва до місцевого РАЦСу або ЦНАПу.
  • Якщо це все важко і незрозуміло, зверніться до державних або волонтерських центрів інформаційної підтримки. 
  • За матеріальною допомогою звертайтесь до місцевої влади: сільської ради або відділення соцслужби райдержадміністрації чи ЦНАПу. 

 * * *

Нагадаємо, БФ “Спасемо Україну” понад 8 місяців розвиває проєкт “FortHome” для сімей з дітьми з прифронтових територій. Волонтери будують модульні будинки та облаштовують їх усім необхідним для проживання. На початок листопада вже збудували близько 30 таких будинків.

Читайте також:


Завантажити ще...