Щоб претендувати на компенсацію за зруйноване майно від держави — слід повідомити владі, що ваше житло знищили або пошкодили. Розповідаємо, як у 2024 році зробити це онлайн та офлайн.
Важливо: у житла має бути офіційний власник і тільки він може подавати заяву.
Найшвидший спосіб повідомити про вашу нерухомість, яку зруйнували або пошкодили під час обстрілу — “Дія.”
Підготуйте дані про ваш об’єкт нерухомості (квартиру, будинок чи інший об’єкт) — це фотографії, де видно пошкодження, та контактні дані.
Заяву розглядатиме спеціальна комісія, яка оцінить ваші збитки і визначить розмір компенсації. Якщо ви реєструєте дані про зруйноване чи пошкоджене житло у зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території — комісію створять пізніше (після деокупації територій або зміни процедури оформлення компенсації на державному рівні).
Якщо ви не можете/не хочете користуватись додатком “Дія”, повідомити державі про зруйноване житло можна й особисто.
Уряд країни визначив декілька способів повідомити про зруйноване або пошкоджене майно. Заповнити необхідні папери можна у:
Приходьте у будь-який ЦНАП, соцзахист або до нотаріуса у населеному пункті, де проживаєте, та просіть допомогти зареєструвати пошкодження або руйнацію вашого житла.
Додатково задокументувати руйнування можна в поліції — звернутися з заявою про злочин росіян проти вашої власності. Ви можете зробити це у будь-якому відділку поліції в Україні.
Будьте готові розповісти все, що сталось з вашим житлом, підготуйте ксерокопії та оригінали документів про права власності на житло та особисті документи. Поліцейські також попросять принести фотографію, де буде видно, що ваше житло зруйноване. Світлину необхідно саме роздрукувати, а не показати у телефоні (правоохоронцям треба додати її до справи).
Вас викличуть у поліцію повторно, щоб ви отримали витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань про реєстрацію вашого пошкодженого або зруйнованого житла.
Поліцейські відкриють кримінальне провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України “Порушення законів та звичаїв війни”. Адже постраждало майно цивільних.
Цей витяг допоможе довести комісії, що ваше житло було дійсно зруйноване під час повномасштабної війни й ви своєчасно повідомили про це у правоохоронні органи.
Зруйноване житло у тилу профільна місцева комісія має оглянути та зробити розрахунки.
Далі розпочнеться процес виплати компенсацій.
Якщо ваше житло знаходиться у зоні бойових дій або тимчасовій окупації — залишається лише чекати.
Посадовці обіцяли, що в Україні з’явиться механізм, який дозволить виплачувати компенсації за зруйновані будинки у тимчасовій окупації на підставі супутникових знімків. Поки цю ідею не реалізували, в Україні програма “єВідновлення” працює лише там, де комісія може оглянути зруйноване або пошкоджене житло особисто.