В Польщі лікують онкохворих українських біженців безоплатно
В Польщі лікують українських біженців з онкологією безоплатно, Ілюстративне фото: Pexels

Рак молочної залози – в десятці найпоширеніших серед жінок в Україні незалежно від віку.  І частина з пацієнтів нині стали біженками та переїхали в Польщу. Там кажуть про тисячі хворих українок, які звернулись по допомогу. Як лікують рак молочної залози в Польщі? Що є для українських біженців у польських онкологічних центрах? Та куди звертатись, якщо потрібна допомога онкопацієнтам?

 

Аналізували ситуацію з доступністю медицини для онкопацієнток-українок в Польщі журналісти видання Газета Виборча. 

Українців з онкологією в Польщі лікують безкоштовно

Олександра обстежувалась у мамолога в Україні. Патологій у неї не було. Але коли змушена була виїхати у Варшаву і вже готувалася братися до роботи (за фахом вона оптик), виявила в себе пухлину грудей. Пішла на УЗД, зробили біопсію. Виявилося – рак. 

“Довго думала, лікуватися в Польщі чи в Україні. Там мені було б краще, безпечніше, тому що я знала, як все працює, зі мною була б сім’я. Але моя польська подруга, яка лікувалася від раку молочної залози, переконала мене, що тут буде швидше та ефективніше. По-перше, в Україні війна, а по-друге, за багато послуг треба платити. В Польщі все мало бути на місці і безкоштовно”, – каже Олександра. 

Для довідки:
З жовтня 2022 року в Україні працює гаряча лінія “Пацієнт має право”. Тут консультанти пояснюють пацієнтам або їхнім родичам, яке лікування та в яких установах вони мають право отримати безкоштовно. Звернутися по допомогу ви можете за номерами +38 (066) 911 33 33 та +38 (068) 911 33 33

Вона погодилася та потрапила до Національного інституту онкології у Варшаві. Діагноз біженці поставили 6 серпня, а через три тижні вона почала курс хімієтерапії — 16 процедур. Після цього були операція та променева терапія, а попереду ще п’ять років гормональної терапії. 

“Я виявила рак на дуже ранній стадії, швидко отримала точний діагноз і відповідне лікування. Безкоштовно! Я знаю, що в Україні мені довелося б самій купувати хімієпрепарати, а тут я все отримала. У всій цій біді навколо, війні, розрусі в країні я виборола своє життя, — ділиться біженка. 

Жінка, яка поборола рак грудей
На пізніх стадіях раку грудей доводиться видаляти молочні залози, а на ранніх — обходяться без цього, Ілюстративне фото: Pexels

В Польщі вже близько 16 тисяч українок хворіють на рак молочної залози

Як підрахували вчені в рамках проєкту Польського національного реєстру раку (e-KRN+), Олександра — одна з 16 тисяч українок у Польщі, у яких протягом року розвинувся рак грудей. Це приблизно 10% всіх пацієнтів, які вже лікуються від цього захворювання в Польщі.

“Як видно з даних, приплив пацієнтів з України значно збільшив ці цифри. Серед тих, хто приїхав до Польщі, є вже хворі на рак або ті, у яких рак розвинеться або вже розвинувся під час перебування в Польщі. Рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок незалежно від національності. Система працює (більш-менш) нормально. Тому з березня цього року у реєстрі ми збираємо дані про національність онкопацієнів”,– каже голова Польського національного реєстру раку, що діє при Національному інституті онкології, доктор Йоанна Дідковська.

Система онкологічної допомоги в Польщі виявилася неготовою до стрімкого зростання кількості пацієнтів, які потребують допомоги, зазначає лікарка. Але послуги надають всім, хто звертається. Головна проблема в тому, що біженки часто приходять до медиків вже на пізніх стадіях хвороби.   

“У Польщі довелося починати життя заново – шукати житло, роботу, записувати дітей до школи, оформляти документи в іншій країні, іншою мовою. Серед усіх цих речей справа піти до лікаря та пройти мамографію чи УЗД знаходиться в кінці щоденного списку. Тому вони звертаються до лікарів, коли їм зовсім погано”, — каже Ксеня Єсіна з української організації “Афіна. Жінки проти раку”. 

Вона додає, впливають на те, що українки не ходять вчасно на медичні обстеження й інші причини, які часто називають самі жінки: 

  • комунікація: українські жінки не знають, куди йти і як працює польський „онкологічний шлях”; 
  • мова: вони бояться, що не зрозуміють польських лікарів; 
  • відмінності між польською та українською медичними службами (наприклад, те, що в Польщі немає такого лікаря як мамолог, що обстежує та діагностує захворювання грудей в Україні, це робить гінеколог); 
  • страх перед платою за лікування; 
  • сором.

Наприклад, законодавчих норм щодо доступу до перекладача в секторі охорони здоров’я немає. І кожен медичний заклад ставиться до цього по-різному. Деякі з них самі фінансують перекладачів, інші вимагають, щоб пацієнт приїхав з перекладачем, треті використовують компетенцію власного персоналу або родичів, які прийшли з пацієнтом, що виконують роль перекладачів.  

Жінка, якій видалили груди
Жінкам з онкохворобами в Польщі пропонують хімієтерапію, операції та гормональну терапію. На пізніх етапах раку грудей доводиться часом робити мастектомію, Ілюстративне фото: Pexels

Біженки старше 50 можуть перевіритись в спеціальних мамобусах в різних містах

Через те, що жінки з України часто звертаються до лікаря в Польщі вже на пізній стадії раку, доводиться проводити їм мастектомію (видаляти молочні залози повністю), а не операцію зі збереженням грудей. А іноді лікування не дає результатів і пацієнтки помирають.  

Профілактична мамографія дозволяє виявити рак грудей на ранній стадії розвитку, коли він не дає жодних симптомів. Деякі охочі можуть пройти це обстеження безкоштовно в спеціальних мамобусах, які курсують у малих і великих містах Польщі за загальнодоступним розкладом. Але ця програма не для всіх — проєкт розрахований на жінок віком 50-69 років.

Чому мамобус тільки для жінок 50+? Фахівці стверджують, що жінкам молодшого віку важче поставити діагноз за допомогою мамографії. Тож жінки віком від 40 років, які бажають пройти медичні обстеження, можуть скористатися програмою „Профілактика 40 плюс”. У рамках цього проєкту ви можете записатися на безкоштовні профілактичні огляди, не тільки щодо раку грудей. Втім там є черга.

 Онкологічне лікування в Польщі для громадян України: куди звернутись по допомогу 

  • У Національному інституті онкології у Варшаві діє онкологічна гаряча лінія для україномовних мешканців. Звернутись туди можна за номером +48 22 546 20 00, щоб отримати інформацію про онколікування та лікувальні процедури. Спочатку треба подзвонити і передати номер (польський). Потім передзвонює вам людина, яка володіє українською мовою. 
  • Фонд „Алівія” (Alivia Onkofundacja) надає допомогу громадянам України зі злоякісними пухлинами: Тел. +48 22 266 03 40, імейл: [email protected] 
  • Громадянки України можуть також отримати медичну консультацію (не тільки онкологічну) за допомогою: Телеплатформа First Contact 800 137 200. У Телеплатформі First Contact Ви можете отримати: медичні консультації; електронний рецепт; електронне направлення; електронний лікарняний. Телеплатформа First Contact доступна з понеділка до п’ятниці з 18:00 до 8:00 наступного дня; у суботу, неділю та інші святкові дні з 8:00 до 8:00 наступного дня. 
  • Цілодобова лінія довіри Національного фонду здоров’я, яка надає інформацію пацієнтам кількома мовами, зокрема польською, російською та українською: 800 190 590 
  • мобільний застосунок LikarPL: likar.mz.gov.pl 

Цей репортаж був створений та перекладений за підтримки міжнародної мережі Science+


Завантажити ще...