Як правильно вибрати SPF-крем: поради дерматологині, які допоможуть врятувати шкіру влітку
Літо — це час, коли сонячні промені сяють найяскравіше, і це чудова можливість отримати гарну засмагу. Однак важливо робити це максимально обережно, щоб ультрафіолетові промені не нашкодили організму. Аби захиститися, варто використовувати крем з SPF. Дерматологиня Ірина Павлущенко, власниця клініки “Yedyna”, радить обирати крем залежно від того, де ви будете його використовувати — на морі чи просто на вулиці. Який же SPF обрати, щоб не згоріти під сонцем? Читайте в інтерв’ю.
Що таке SPF і для чого взагалі він потрібен?
Засоби з SPF потрібні для того, щоб захистити нашу шкіру від негативного впливу ультрафіолету. Сонячні промені викликають еластоз шкіри — руйнують колагенові та еластинові волокна, а також призводять до пігментації. Пігментація — це один із проявів старіння, що зменшує пружність та еластичність шкіри.
Найголовніше, чого ми боїмося в ультрафіолеті, — це те, що він містить дуже сильний канцероген, здатний викликати онкологічні захворювання шкіри. Залежно від типу фільтрів SPF-засоби можуть або поглинати ультрафіолетове випромінювання, або відбивати його.
Тобто ми можемо сказати, що SPF — це захист від сонячних променів.
Так, це захист від ультрафіолету.
А що потрібно знати під час вибору сонцезахисного крему? Є ж креми, які містять синтетичні частинки в складі?
В ідеалі, особливо, якщо шкіра схильна до проявів якихось дерматологічних захворювань, то краще проконсультуватися з дерматологом, який би підібрав правильний засіб. Але, якщо ми говоримо про відносно здорову шкіру, то, звичайно, людина може обрати для себе СПФ і самостійно.
Тож, на що потрібно звертати увагу, аби захистити шкіру від УФ-променів?
В першу чергу слід визначити, з якою метою обираєте засіб із SPF-захистом. Якщо засіб призначений для щоденного використання в міських умовах, наприклад, в Україні, де сонячні промені не такі часті, можна обрати засоби на основі хімічних фільтрів або їх комбінацій. Й не варто заглиблюватись у склад. Всі засоби, що продаються в аптеках і серед професійних брендів, є безпечними, тому пацієнтам не потрібно заглиблюватися у вивчення видів фільтрів.
Для повсякденного використання краще використовувати хімічні фільтри, а захист поновлювати 1-2 рази на день. Хімічні фільтри легкі і комфортні для щоденного використання, а також не залишають білої плівки на шкірі.
А як щодо тривалого перебування на сонці, наприклад, на пляжі, то що краще використовувати?
Якщо ви плануєте тривале перебування на сонці, наприклад, на морі або у басейні, краще обирати засоби на основі фізичних фільтрів, таких як цинк оксид або діоксид титану. Вони відбивають ультрафіолетове випромінювання і не проникають у шкіру. Саме це робить їх безпечнішими для частого поновлення.
Але варто враховувати те, що засоби з фізичними фільтрами можуть бути менш комфортними для щоденного використання через свою густу текстуру, тому на кожен день краще використовувати хімічні фільтри. Всі засоби, представлені на ринку, проходять сертифікацію на безпеку і не містять токсичних компонентів у небезпечних концентраціях, тому у цьому випадку краще обирати засіб, який підходить вашому типу шкіри і умовам використання.
Яка різниця між SPF 30 та 50?
Міжнародна асоціація дерматологів рекомендує використовувати засоби з SPF-захистом 30 і вище, якщо на вулиці ультрафіолетовий індекс 3 і вище. Відслідковувати цей індекс можна в будь-якому прогнозі погоди.
Стосовно того, чим відрізняється 30 від 50, тут це все впирається в те, наскільки часто потрібно поновлювати засоби з СПФ-захистом. Тобто і СПФ-30, і СПФ-50 буде захищати шкіру орієнтовно на 95-97% від впливу ультрафіолетового випромінювання. Взагалі не існує засобу, який буде захищати на 100%. Наприклад, SPF 30 потрібно поновлювати кожні 1,5-2 години, якщо постійно перебуваєте на сонці. Тоді як SPF 50 я рекомендую своїм пацієнтам при тривалому перебуванні на сонці поновлювати кожні 3, а інколи навіть 4 години.
Є ще інші СПФ — це 70 і 100. Відповідно, їх можна поновлювати ще рідше?
Так, але я для нашої країни, яка не дуже сонячна, не бачу особливого сенсу купувати СПФ 70 чи 100. Тільки якщо перебуваєте в якійсь сонячній країні, то тоді можна брати.
Інколи на сонцезахисних засобах пишуть “водостійкий”. Й тоді виходить, що не потрібно після купання його поновлювати. Чи дійсно це так?
Я завжди рекомендую своїм пацієнтам не покладатися на твердження виробників про водостійкість засобів з SPF-захистом, які нібито не потребують поновлення після купання. Незалежно від написів на упаковці я рекомендую поновлювати SPF-засіб після кожного купання.
Наприклад, якщо ви купаєтеся в басейні, хлорка та інші хімічні речовини можуть пошкодити захисний шар. Те ж саме стосується купання в морі, де солона вода може порушити щільність покриття SPF. Тому, на мою думку, навіть якщо на засобі пишуть, що він водостійкий, його все одно потрібно поновлювати після кожного купання.
Перебуваючи в автомобілі, чи потрібно наносити сонцезахисний крем? Чи скло впорається з захистом обличчя?
Будь-яке скло не захищає від ультрафіолету, включно зі склом автомобіля та звичайними вікнами. Якщо ви сидите біля вікна і працюєте, SPF-захист потрібно наносити обов’язково. Якщо їздите в авто або працюєте вдома біля вікна, SPF-захист необхідно наносити, оскільки ультрафіолет проникає через скло, навіть якщо воно тоноване. Обираючи засоби з SPF, орієнтуйтесь на те, чи потрібно вам це для щоденного використання в міських умовах.
Як підібрати SPF: поради косметолога Ірини Павлущенко
Перша порада: якщо вам потрібен засіб для щоденного використання в міських умовах, обирайте легкі текстури, такі як флюїди. Власники жирного типу шкіри можуть обирати флюїди для щоденного використання, що забезпечить надійний захист і комфорт.
Друга порада: якщо засіб занадто щільний і некомфортний, людина просто не буде його використовувати. Тому важливо обирати засоби, які підходять саме вашому типу шкіри та є комфортними у використанні.
Третя порада: для зручного поновлення SPF-захисту протягом дня можна використовувати пудру або спрей. Вони не потребують миття рук перед нанесенням. Також існують форми, схожі на дезодоранти, які легко наносити на обличчя.
Четверта порада: дуже важливо поновлювати захист протягом дня. Якщо ви нанесли SPF-засіб зранку, обов’язково поновіть його в обід, особливо якщо виходите на вулицю.
Пʼята порада: не забувайте наносити SPF-засіб не лише на обличчя, але й на шию, декольте, руки, особливо під час тривалого перебування на сонці. Це допоможе уникнути негативного впливу ультрафіолету, який може викликати онкологічні захворювання шкіри.
Шоста порада: якщо у вас багато родимок (невусів), обирайте засоби, що забезпечують надійний захист, адже невуси можуть перероджуватись.
Також хочу додати, що дорослим не варто використовувати дитячі засоби для захисту, оскільки вони можуть мати інші властивості.
Чому важливо використовувати окремі засоби з SPF-захистом для дітей і дорослих, і чи може неправильний вибір вплинути на шкіру?
Шкіра дорослих і дітей дещо відрізняється. У дітей після року і до періоду пубертату практично не працюють або дуже слабко працюють сальні залози. Засоби для дорослих можуть негативно впливати на дитячу шкіру через вміст жирів, олій та інших компонентів, що можуть мати комедогенний ефект (тобто призвести до утворення комедонів — висипань через закупорку волосяних фолікулів, — ред.) або викликати загострення дерматологічних захворювань. Тому засоби для дітей повинні залишатися для дітей, а дорослі мають обирати засоби, призначені саме для них.
Як і коли краще наносити SPF на обличчя?
Наносити SPF-засіб потрібно за 10-15 хвилин до виходу на вулицю. Цього часу достатньо, щоб засіб поглинувся і рівномірно розподілився по шкірі, забезпечуючи надійний захист. Однак, якщо наносите засіб за годину до виходу, то враховуйте те, що вже за годину після проведення на вулиці потрібно буде поновити нанесення.
Чи справді існує правило наносити SPF-засіб у кількості, що еквівалентна двом пальцям крему, аби захиститись від ультрафіолету?
Правило нанесення SPF-засобу в кількості, що еквівалентна двом пальцям крему, дійсно має своє підґрунтя. Це допомагає забезпечити достатній захист від ультрафіолету. Проте, залежно від форми засобу — чи це щільний крем, чи легкий флюїд — кількість може варіюватися. Два пальці — це мінімум, але якщо ви відчуваєте, що якась частина обличчя не покрита, нанесіть трохи більше. Головне — не використовувати менше цієї рекомендованої кількості.
А чи залежить використання крему від пори року? Взимку, наприклад, не наносити крем, а влітку — так?
Міжнародна асоціація дерматологів рекомендує наносити SPF-захист, коли рівень ультрафіолетового індексу 3 і вище. Влітку, коли рівень ультрафіолету часто перевищує 3, рекомендується наносити SPF-захист регулярно без необхідності перевіряти показники. Взимку, якщо ви плануєте перебувати на вулиці більше ніж пів години, краще використовувати SPF-захист незалежно від показника ультрафіолетового індексу. Це допоможе захистити шкіру від можливих змін рівня ультрафіолету та його тривалого впливу.
Особливо важливо наносити SPF-захист у горах, де ультрафіолетовий індекс може бути високим навіть взимку, незалежно від тривалості перебування на вулиці.
Людям, які проходять лікування шкіри або використовують процедури, що підвищують чутливість до ультрафіолету, SPF-захист слід використовувати завжди, незалежно від пори року та показників ультрафіолетового індексу.
SPF захищає нашу шкіру від ультрафіолету, однак чи блокує він вироблення вітаміну D й цим самим шкодить організму?
Жоден SPF-захист не може забезпечити 100% захист від ультрафіолету, тому частина ультрафіолетових променів все одно проникає на шкіру. Наприклад, ультрафіолет може досягати сітківки очей і сприяти виробленню вітаміну D. Хоча при повному захисті на морі вироблення вітаміну D буде знижене, порівняно з ситуацією без SPF-захисту, важливо враховувати всі ризики.
Ризики, пов’язані з ультрафіолетовим випромінюванням, такі як ймовірність розвитку меланоми або інших онкологічних захворювань, значно перевищують потенційне зниження вироблення вітаміну D. Тому, якщо рівень вітаміну D знижений, його легше компенсувати за допомогою добавок, ніж лікувати серйозні захворювання, які можуть виникнути через відсутність захисту від ультрафіолету.
Чи псує сонцезахисний крем загальний стан шкіри? Чи можуть від нього з’явитися висипання або інші проблеми зі шкірою?
Хімічні фільтри в SPF-засобах не псують шкіру, але при частому поновленні можуть спричинити деякі проблеми. Оскільки хімічні фільтри проникають глибше в шкіру, часте нанесення, наприклад, 5-6 разів на день, може подразнювати чутливу шкіру або шкіру, схильну до захворювань, таких як розацеа чи себорейний дерматит. Це може призвести до почервоніння або посилення чутливості шкіри. Тому, якщо вам потрібно часто поновлювати SPF, краще використовувати засоби з фізичними фільтрами, які не проникають глибоко в шкіру і менш ймовірно викликають подразнення.
SPF може змити тільки гідрофільна олія? Які косметичні засоби повністю змивають крем з обличчя?
SPF-засоби дійсно важко змити. Й якщо після нанесення декілька разів їх поновлювали, то для повноцінного очищення все-таки рекомендується використовувати гідрофільну олію. Можна також використовувати пінку або гель для вмивання, але для кращого ефекту їх слід застосовувати двічі. Після цього нанести тонік на ватному диску, який також допомагає у додатковому очищенні. Зазвичай ці два етапи є достатніми для видалення SPF-засобів.
Однак, якщо SPF-засіб дуже щільний, наприклад, на основі фізичних фільтрів, і ви відчуваєте, що він погано змивається, використовуйте додаткові етапи очищення. У таких випадках можна застосувати гідрофільне масло або міцелярну воду, якщо вони підходять для вашого типу шкіри. Потім вже використовуйте гель для вмивання і продовжуйте очищення згідно з вашою звичайною процедурою.
Скільки SPF повинні використовувати дорослі та скільки діти? Взагалі, чи потрібно дітям наносити на обличчя сонцезахисний крем?
Захист від ультрафіолету необхідний для дітей з самого народження. Хоча більшість SPF-засобів рекомендовані для дітей від 6 місяців, навіть новонародженим слід захищати шкіру, особливо під час тривалого перебування на вулиці. До досягнення цього віку маленьким дітям слід накривати шкіру одягом або іншими засобами захисту.
Щодо кількості засобу, вона залежить від віку та розміру дитини. Наприклад, для річного малюка і десятирічного підлітка кількість засобу буде різною. Основне правило – наносити SPF рівномірно і у достатній кількості, щоб утворився повноцінний шар на шкірі. Для дітей старше 12 років діє те саме правило двох пальців, як для дорослих.
Незважаючи на те, що у дітей менше ризику гіперпігментації або вікових змін шкіри, ризик онкологічних захворювань залишається високим, тому обов’язково потрібно захищатись від сонця.
Що ще може бути, якщо не користуватись СПФ-кремом?
Ультрафіолетове випромінювання має кілька негативних впливів на шкіру. По-перше, воно зменшує пружність і еластичність шкіри, спричиняючи появу зморшок і гіперпігментації, що є поширеними проблемами серед пацієнтів, які звертаються за допомогою після тривалого впливу сонця. По-друге, ультрафіолет знижує імунні функції шкіри, оскільки має бактерицидні властивості, що призводить до знищення мікробіому — корисних бактерій і мікроорганізмів, які живуть на поверхні шкіри і захищають її від патогенних бактерій. Тривалий вплив ультрафіолету на сонці зменшує кількість цих захисних мікроорганізмів, що ослаблює загальний захисний бар’єр шкіри.
Сонцезахисний крем виробництва Кореї кращий, ніж виробництва Британії чи США?
На це питання кожен лікар відповість по-своєму, залежно від власного досвіду. Я зазвичай рекомендую американські засоби для шкіри, схильної до пігментації або онкологічних захворювань, через їхню високу якість.
Однак варто враховувати, що не всі бренди однакові: мас-маркетові та професійні бренди можуть відрізнятися за якістю. Якщо вибирати між професійними американськими і корейськими брендами, я рекомендую американські, особливо для СПФ-захисту.
Аналізувати склад косметичних засобів може бути складно, навіть для дерматолога, оскільки точні концентрації часто не вказані. Тому оцінка засобу за складом не завжди дає повну картину. Для звичайної або комбінованої шкіри важливо вибирати якісний засіб, що відповідає індивідуальним потребам.
Який ваш топ 3 SPF для обличчя з дешевого сегменту та з дорогого?
В бюджетному сегменті мені подобаються флюїди від L’Oréal PZ, які є легкими і комфортними у використанні. З мас-маркету також рекомендую СПФ-засоби від Доктора Сюріко, які, хоча і відносяться до мас-маркету, є досить якісними. І, мабуть, це все.
Серед моїх фаворитів з дорогого сегменту– SPF від ZO Daily Sheer, який відзначається високою надійністю та універсальністю, підходячи як для жирної, так і для сухої шкіри. Ще один мій топ-продукт – SPF від Жан Маріні з фізичними фільтрами, який має легкий пігмент і допомагає уникнути білого відтінку на шкірі, а також поглинає надлишок себуму, що робить його комфортним навіть для жирної шкіри. Також я рекомендую стік з СПФ-захистом від Реджуран, який зручний для поновлення захисту протягом дня. Це мій топ у виборі засобів СПФ.
Раніше ми розповідали, як уберегтися від теплового й сонячного удару та допомогти тим, хто постраждав від спеки.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.