Підтримати
Зображення до посту Як розпізнати російські інформаційно-психологічні операції та протидіяти їм (інструкція)
Фото: pexels.com

Росіяни активно продовжують війну не лише на полі бою, а й у кіберпросторі. Їхня ціль — посіяти серед українців ворожнечу й панічні настрої. Для цього вони використовують ІПСО. Що означає цей термін, як Росія намагається маніпулювати думками українців та як розпізнати ці спроби — дізнавайтесь у матеріалі.

Що таке ІПСО

Скорочення “ІПСО” розшифровується як “інформаційно-психологічні операції”. Їх проводять в рамках психологічної війни, яка розгортається паралельно з бойовими діями на фронті.

Росія проводила ІПСО в Україні й у мирний час. Їхня ціль — посіяти паніку серед людей, вплинути на їхні емоції, почуття та критичне мислення для досягнення певної мети. Наприклад, зараз за допомогою ІПСО росіяни прагнуть переконати нас у тому, що краще скласти зброю і здатися, ніж воювати.

Є багато різновидів психологічних операцій армії Росії. Вони можуть мати вигляд пропаганди, дезінформації, приховування однієї інформації та перебільшення іншої, диверсій, кібератак тощо. 

Під прицілом російських ІПСО нині енергетика

Найчастіше об’єктами для ворожих маніпуляцій стають болючі теми, які бурхливо обговорюють у суспільстві. Як стверджують у Центрі протидії дезінформації, останнім часом чи не найяскравішим прикладом російських ІПСО є повідомлення про причини відключень електроенергії в Україні. Російські маніпулятори переконують, що відсутність світла — це наслідок “хитрощів” нашої влади, а не ракетних обстрілів.

Тривале перебування без світла — серйозне випробування для емоційного стану. Піддаючись стресу, дехто підхоплює неправдиві російські меседжі, не усвідомлюючи шкоди від їх поширення.

Останнім часом у соцмережах можна зустріти пости нібито від українців про “небажання” нашої влади забезпечити людей світлом. Це — чергові спроби деморалізації населення. Дописи майорять гучними гаслами “Ми просто хочемо світло”, “Ми хочемо іншу владу”, “Зеленському байдуже, як ви проживете цю зиму”, “Зеленський має світло” тощо.

Як розпізнати російські інформаційно-психологічні операції та протидіяти їм (інструкція) 1
Фото: Центр протидії дезінформації
Як розпізнати російські інформаційно-психологічні операції та протидіяти їм (інструкція) 2
Фото: Центр протидії дезінформації
Як розпізнати російські інформаційно-психологічні операції та протидіяти їм (інструкція) 3
Фото: Центр протидії дезінформації
Як розпізнати російські інформаційно-психологічні операції та протидіяти їм (інструкція) 4
Фото: Центр протидії дезінформації

 

Проблеми в енергосистемі стали підґрунтям для поширення ще одного російського фейку про нібито евакуацію жителів великих українських міст у разі повного блекауту. Цим, зокрема, лякали киян і миколаївців.

Як розпізнати ІПСО і перевірити сумнівну інформацію

1.Не довіряйте анонімним телеграм-каналам. Центр протидії дезінформації опублікував перелік каналів, які координує Росія. Втім цей список може бути ширшим.

2. Аналізуйте, чи викликає у вас повідомлення емоції. Якщо після його прочитання вам хочеться якнайшвидше його поширити чи ще якось відреагувати на нього — ймовірно, на вас намагаються впливати. Психологічний вплив (який нерідко помилково плутають із психічним) — одна з цілей дезінформації.

3. Не поширюйте новини лише тому, що поділяєте точку зору автора або приймаєте одну зі сторін конфлікту.

4. Читайте не тільки заголовок. Прочитавши новину до кінця, ви можете з’ясувати, що її текст ніяк не пов’язаний із заголовком або ж не здатний підтвердити його правдивість.

5. Підпишіться на фактчекерські ініціативи й періодично їх читайте. До них, приміром, належать проєкти StopFake, “НотаЄнота”, подкаст “Русскій фейк, іді на***!”, ютуб-канал Центру протидії дезінформації. А на платформі Prometheus можна безкоштовно прослухати курс “Медіаграмотність: як не піддаватися маніпуляціям”. Окремий модуль там присвячений ІПСО під час війни.

6. Не читайте новини постійно. Визначте для себе кілька джерел, які відповідають за сказане чи написане, а якщо трапляються помилки, визнають їх.

7. Коли прагнете вступити в дискусію у соцмережах, переконайтеся, що розмовляєте з реальною людиною, а не ботом. Російські ІПСО підживлюють самі українці, які “клюють” на маніпуляторів і сіють у коментарях зрадницькі настрої.

8. Сумнівну новину можна надіслати в фактчек-бот “Перевірка”. Протягом доби ви отримаєте підтвердження чи спростування інформації.

Зазначимо, деякі ІПСО створюють спеціально для того, аби вплинути на військових та їхніх рідних. Особливо користуються вразливістю людей, які горюють. Від українських психологів є безоплатна допомога сім’ям загиблих військових, якщо вони захочуть поговорити про свій біль.

***

Нагадаємо, нещодавно росіяни заявили, що нібито знищили під Соледаром американський танк Abrams. Насправді ж цієї техніки ще немає в Україні — США наводить цілу низку причин, з яких не може її надати.

Читайте також:


Завантажити ще...