Розмір житлової субсидії в Україні розраховується індивідуально. Опалювального сезону 2022-23 українці в середньому отримували від держави 1 600 гривень на оплату комунальних послуг. Та на 2023-24 роки через підвищення тарифів грошова допомога може зрости. За спеціальною формулою дізнатися її суму можна самостійно. Як це зробити та приклад розрахунку субсидії для родини з чотирьох людей — далі в матеріалі.
У жовтні житлову субсидію на опалювальний сезон 2023-2024 роки перераховують автоматично для тих, хто її вже отримував до похолодань.
“Автоматично нараховуватиметься субсидія сім’ям, які в минулі періоди отримували субсидію грошима, або їх документи та звернення розглядались, але субсидія була призначена у розмірі 0,00 гривень”, — каже начальниця управління ПФУ в Донецькій області Наталія Рад.
Українці, які не зверталися за такою адресною допомогою або отримали відмову, можуть оформити її до 30 листопада. Як це зробити, ми розповіли у матеріалі: “Житлова субсидія на 2023-24 роки: як оформити та онлайн дізнатися, чи її нарахували”.
Сума грошової допомоги залежать від кількості людей, які проживають у квартирі чи будинку. Крім цього, субсидію надають на витрати на управління багатоквартирним будинком і на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива.
На житлову субсидію в Україні можуть розраховувати родини або окремі люди, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг перевищують в середньому 15% щомісячного сукупного доходу.
Грошову допомогу на опалювальний період 2023-2024 роки призначать із жовтня по квітень. Її розмір залежатиме від кількості людей в родині і доходу тих, хто проживає у квартирі або будинку.
“Нічого суттєво [в умовах призначення субсидій] не змінилося. Для кожної сім’ї розмір субсидії розраховується індивідуально”, — додає Наталія Рад.
За її словами, у громадах Донеччини працюють 79 уповноважених, які приймають документи для оформлення та перерахунку субсидій.
Хто може розраховувати на житлову субсидію:
Минулого опалювального сезону українці в середньому отримували до 1 600 гривень допомоги на місяць на житлову субсидію. У сезоні 2023-24 через підвищення тарифів на електроенергію виплати можуть зрости.
Обов’язковий відсоток платежу встановлюється для кожної родини індивідуально за формулою Ро = Кд : Кг х Рг.
У формулі позначені такі дані для розрахунку:
Ро — частка плати за послуги для родини, яка для розрахунку субсидії округлюється до двох знаків після коми;
Кд — коефіцієнт доходу сім’ї — відношення розміру середньомісячного сукупного доходу в розрахунку на одну людину до прожиткового мінімуму на одну людину в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія;
Кг — базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії — два прожиткових мінімуми на одну людину в розрахунку на місяць (Кг = 2);
Рг — базова норма плати за послуги — 15% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства (Рг = 15).
Розберемо, як рахують субсидію, на прикладі родини з чотирьох людей.
Спершу визначаємо загальний офіційний дохід родини за місяць — 10 060 гривень.
Тепер розрахуємо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї, поділивши на кількість людей у родині. Так ми отримуємо Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства. У нашому прикладі — 10 060 : 4 = 2 515 гривень.
Наступний крок — Ро — розрахунок обов’язкового відсотка платежу.
Дохід на одного члена сім’ї потрібно поділити на розмір прожиткового мінімуму на одну людину. Отриманий результат ділиться на два, а потім множиться на 15%.
Для нашого прикладу отримуємо:
2 515 : 2 093 : 2 x 15% = 9,01%.
Далі визначаємо обсяг платежу для домогосподарства — множимо обов’язковий відсоток платежу на сукупний сімейний дохід.
9, 01% x 10 060 = 906, 40 гривень.
Аби розрахувати розмір житлової субсидії, потрібно відмінусувати від плати за комунальні послуги обов’язковий платіж за них.
2 800 – 906, 40 = 1 893, 60 гривень житлової субсидії.
Нагадаємо, деякі переселенці, які орендують житло в безпечнішому регіоні та платять за нього комунальні послуги, можуть розраховувати на житлову субсидію. Ми дізналися, хто має на неї право, куди за нею звертатися та які документи для цього потрібні.