За підсумками жовтня 2023 року Соледарська громада отримала 188 мільйонів гривень доходів та надходжень. Витратили ж посадовці більше — 202 мільйони. Найбільша частка витрат — зарплати посадовців та різноманітні заходи, а також ремонти для підтримки роботи закладів громади. Майже третину бюджету спрямували на освітян. Водночас на медицину та спорт грошей не знайшлось взагалі. Аналізуємо бюджет Соледара та громади часів повномасштабної війни.
Деталі щодо міського бюджету журналістам Вільного радіо повідомили в Соледарській військовій адміністрації у відповіді на інформаційний запит.
Востаннє до бюджету Соледарської громади вносили зміни 16 жовтня 2023 року. Так, за даними на жовтень, громада отримала майже 188 млн грн доходів загального фонду та ще 400 тисяч гривень доходів спеціального фонду.
Водночас витрат нарахували більше — 202,6 млн грн з загального бюджету та ще 1,5 мільйона зі спеціального фонду. Отже, бюджету Соледарської громади у 2023 році не вистачало 13,6 млн грн у загальному та 1,1 млн грн у спеціальному фонді.
З загальних витрат у 202 мільйони гривень, 75 мільйонів — це зарплати працівників бюджетних сфер громади. Розподілили ці гроші так:
Ще 4,4 мільйона гривень Соледарська громада витратила у 2023 році на комунальні послуги.
Найбільшу статтю витрат у Соледарській громаді, а саме 97 мільйонів, спрямували на організаційні заходи та технічне забезпечення діяльності ради.
Окрім зарплат, витрачали гроші на “соціально-економічні заходи розвитку територій” — це обійшлось у 77 млн грн. Це найбільша стаття витрат у Соледарській громаді, але насправді ці гроші ще залишаються на рахунках. Це гроші, які лежать в очікуванні звільнення населених пунктів Соледарської громади.
“У нас там немаленька сума, і розподілена вона буде за пріоритетними напрямками після деокупації території громади. Коли проведуть стабілізаційні заходи, буде можливість перебування керівництва на території громади, а також визначать першочергові та пріоритетні завдання. Зараз більша частина громади [тимчасово] окупована і першочергові роботи з відновлення світла, житлового фонду та благоустрою ми проводити не можемо”, — пояснює виконуюча обов’язки начальниці фінансового управління Соледарської громади Алла Вишедська.
Бойові дії точились біля Соледара, сіл Бахмутське, Веселе, Спірне та Підгороднє. У листопаді 2023 року більшість території Соледарської громади — у тимчасовій окупації. Підконтрольні українській владі села Міньківка, Привілля, Оріхово-Василівка, Васюківка, Федорівка, Федорівка Друга, Никифорівка, Роздолівка, Веселе, Виїмка та Спірне.
Як і у Бахмутській громаді, у Соледарській ТГ виділили одну з найбільших сум на освіту — 61,8 мільйона гривень. Це близько третини річного бюджету.
Найбільшу частку цих грошей розподілили на загальну шкільну освіту — понад 27,2 мільйона гривень. З них 22 мільйони — це зарплати вчителів та інших працівник навчальних закладів.
На дитячі садочки та інші дошкільні заклади спрямували 13,6 мільйона гривень, з яких 8,7 млн грн — зарплати працівників. Ще 2,6 млн грн виділили на роботу мистецьких шкіл громади.
Водночас на інклюзивні центри виділили одну з найменших сум — 670 тисяч гривень.
На третьому місці за кількістю витрачених грошей — “Управління житлово-комунального господарства Соледарської громади”. Загалом сюди спрямували 13 мільйонів гривень.
Витрати, окрім зарплат, розподілили так:
Зазначимо, через активні бойові дії у Соледарі такі роботи проводити не можуть з січня 2023 року.
На підтримку роботи устав соціального захисту людей виділили 11,7 мільйона гривень.
Найбільша сума витрат тут — 6,3 мільйона гривень на “інші заходи соціального захисту”. Гроші розподілили на затверджені профільні програми:
Інші статті витрат у соціальному захисті такі:
4 липня 2022 року президент України створив в Соледарській громаді військову адміністрацію. На діяльність ВА у 2023 році вже виділили 8,4 мільйона гривень. 6,8 мільйона пішло на зарплати посадовців. Ще 1,6 млн грн на інші видатки адміністрації.
Соледарське управління культури у 2023 році отримало 4,1 мільйона гривень.
Після витрати 80% суми на зарплати, 2,6 млн грн виділили на роботу закладів культури в евакуації: палаци, будинки культури, клуби та центри дозвілля. Ще 581 тисячу гривень спрямували на роботу соледарських бібліотек.
1,8 мільйона гривень станом на жовтень виділили на дотації у державний бюджет. Ці гроші потім спрямовують на економічний розвиток регіонів країни загалом.
Зазначимо, у бюджеті Соледарської громади на 2023 рік немає витрат на такі категорії: медицина, спорт, муніципальний розвиток, управління дітей та молоді, управління економічного розвитку та розвиток будівництва.
Нагадаємо, на початку листопада 2023 року центральна влада вирішила забрати податки від військових з місцевих бюджетів до державного. Зокрема, Соледарська громада з січня по травень 2023 року отримала від своїх оборонців 11 мільйонів гривень податків. Тепер ці гроші до місцевого бюджету не направлятимуть.
Журналісти Вільного радіо також аналізували бюджет Бахмутської громади. Так, станом на жовтень 2023 року Бахмутська громада розподілила 1,02 мільярда гривень податків. Більшість з них сплатили військові та інші місцеві фізособи, які працюють офіційно. Але чимало грошей довелося віддати сусідам і державі, а після виплати зарплат бюджетникам майже нічого для самої громади не залишилось.