Зображення до посту Скільки Бахмут та громада отримали і витратили у 2023 році (аналіз бюджету)
Фото: Вільне радіо

Станом на жовтень 2023 року Бахмутська громада розподілила 1,02 мільярда гривень податків. Більшість з них сплатили військові та інші місцеві фізособи, які працюють офіційно. Але чимало грошей довелося віддати сусідам і державі, а після виплати зарплат бюджетникам майже нічого для самої громади не залишилось. Аналізуємо бюджет Бахмута та громади і витрати з нього.

 

Деталі щодо міського бюджету журналістам Вільного радіо повідомили в Бахмутській військовій адміністрації у відповіді на інформаційний запит.

26% бюджету Бахмутської громади — це зарплати посадовцям

Останні зміни у Бахмутський бюджет вносили 21 вересня 2023 року. Так, за останніми підрахунками в бюджет громади надійшло понад 891 мільйон гривень, разом з витратами на видатки розвитку зі спеціального та загального фонду — це 1,02 мільярда гривень.

З них 268 мільйонів гривень — це зарплати бахмутських посадовців та інших бюджетників (як от освітян), а 753 мільйони — різноманітні витрати на заходи, споживання, закупівлі тощо.

Бюджет Бахмутської громади за 9 місяців 2023 року
Бюджет Бахмутської громади за 9 місяців 2023 року. Інфографіка: Вільне радіо

 

Тобто понад чверть всіх витрати у громади йдуть на оплату праці. Зарплати між відділами розподілили таким чином:

  • 161,6 млн грн освітянам;
  • 29,3 млн грн для Управління культури;
  • 22,9 млн грн для організації діяльності та заходів обласних, районних, міських та сільських рад;
  • 18,5 млн грн працівникам соціального захисту;
  • 11,8 млн грн для працівників спорту;
  • 4,6 млн грн отримали посадовці з Управління розвитку господарства та будівництва;
  • 4,4 млн грн для Управління молодіжної політики та у справах дітей;
  • 4,4 млн грн отримали працівники муніципального розвитку;
  • 3,9 млн грн виплатили працівникам фінансового управління;
  • 3,1 млн грн для Управління економічного розвитку;
  • 2,1 млн грн керівництво та управління у громаді;
  • 2 млн грн медикам.

Наприклад, щомісячна зарплата очільника Бахмута Олексія Реви складає 15,5 тисяч грн. Лише у травні та липні цього року вона була трохи менше — 10,8 та 11,8 тисячі грн. Однак у травні очільник громади отримав 33 тисячі грн “відпускних”, 100 тисяч грн “матеріальної допомоги на оздоровлення” та майже 35,6 тисячі на відрядження. 

Тож, розберемо в деталях скільки всього грошей отримало кожне з управлінь Бахмутської громади та як ці кошти розподілили посадовці.

У 2023 році Бахмутська громада виділяла найбільше грошей для дотацій у державні та інші місцеві бюджети

Найбільше грошей витрачали через фінансове управління, яке отримало з бюджету 486 мільйонів гривень. Це майже 55% від всього річного бюджету. 

Зарплати у цій категорії займають менше ніж 1,5% від суми — 4 мільйони гривень.  5 мільйонів спрямували у резервний фонд, а ще 130 млн грн знайшлося на економічно-соціальний розвиток територій. 

Та найбільше розподілили на дотації іншим бюджетам — 262 мільйони гривень, вони пішли на такі сфери:

  • дотації з місцевого для інших бюджетів — 207 мільйонів гривень. Зокрема реверсна дотація (кошти передали з місцевого бюджету до державного) 156 мільйонів гривень та інші дотації на 51 мільйон гривень;
  • субвенції з місцевого у державний бюджет на програми “соціально-економічного розвитку” — 45 мільйонів гривень;
  • інші субвенції — 10 мільйонів гривень.

На ті ж потреби віддали ще 82 мільйони гривень зі спеціального фонду громади.

На освіту мешканців Бахмутської громади у 2023 році виділили 202 мільйони гривень

На освіту в Бахмутській громаді виділили одну з найбільших сум — 202 мільйони гривень. Це близько 23% від всього річного бюджету. 80% від цієї суми, а саме 161 мільйон гривень, — це зарплати вчителів та інших працівників шкіл.

У цій категорії найбільше грошей витрачають на загальну шкільну освіту — понад 120 мільйонів гривень. З них 21 мільйон — виділяють з місцевого бюджету, а ще 99 мільйонів гривень отримують від Міністерства освіти з державного бюджету

На дитячі садочки та інші дошкільні заклади спрямували 52 мільйони гривень. Водночас на інклюзивні центри виділили трохи менше ніж 1 млн 300 тисяч гривень.

На розвиток будівництва у 2023 році у Бахмутській громаді спрямували майже 48 мільйонів гривень

Управління розвитку міського господарства та капітального будівництва отримало з бюджету громади 47,8 мільйона гривень.  Це одна з небагатьох сфер, де зарплати посадовців займають близько 10% від загального бюджету управління. Найбільше грошей пішло на “витрати розвитку” — 31,9 мільйона гривень. Це, наприклад, забезпечення водопровідно-каналізаційного господарства (5,9 млн грн), благоустрій населених пунктів (10 млн грн) та інше.

На послуги з перевезення людей електротранспортом виділили 4,4 мільйона гривень, а на розвиток доріг витратили 6,1 мільйона гривень. На захист людей від надзвичайних подій виділили з загального фонду 2 мільйони гривень та ще 5,1 мільйона зі спеціального фонду.

Зазначимо, через активні бойові дії у Бахмуті та громаді такі роботи проводити не можуть з травня 2023 року.

47 мільйонів гривень спрямували бахмутські посадовці у 2023 році на соціальну підтримку жителів

Майже стільки ж грошей отримав соціальний захист. У цьому році на це виділили понад 47 мільйонів гривень. Близько 39% цих грошей йдуть на зарплати посадовцям. Інші витрати — це різноманітна допомога соціально незахищений бахмутянам. На реабілітаційні та соціальні послуги для людей з інвалідністю  виділили найбільшу суму — 6,2 мільйона гривень.

На компенсацію оплати проїзду на залізничному транспорті для людей, які мають пільги, витратили 3,1 мільйона гривень. На оздоровлення та відпочинок бахмутських дітей пішло 2,8 мільйона гривень з бюджету.

В цьому ж управлінні оплачували медичне обслуговування тих, хто постраждав внаслідок Чорнобильської аварії та поховання тих, хто постраждав під час бойових дій. На перше знайшли 95 тисяч гривень, а на друге — 116 тисяч.

За 9 місяців у Бахмутській громаді виділили 37 мільйонів гривень на культуру

Бахмутське управління культури у 2023 році отримало 37 мільйонів гривень. Близько 79% з них — це зарплати. Більшість грошей посадовці спрямували на школу мистецтв —  14 мільйонів гривень.  

Водночас продовжують підтримувати діяльність таких закладів:

  • 9,9 мільйона гривень на палаци, будинки культури, клуби та центри дозвілля;
  • 3,6 мільйона на діяльність бібліотек;
  • 1,9 мільйона на роботу музеїв
  • 2,6 мільйона на інші заклади культури та мистецтв.

Вищеописані витрати не означають, що бахмутські музеї або будинки культури працюють у повному обсязі. Близько 70-80% з цих грошей — це зарплати працівникам.

Майже 31 мільйон гривень витратили у 2023 році в Бахмутській громаді на діяльність обласних, районних, міських та сільських посадовців

30,7 мільйона витратили на організаційні заходи та технічне забезпечення діяльності обласної, районної, міської та сільських рад. Зокрема 74% з цих грошей — це зарплати посадовців.

На зарплати тренерам та спортивні заходи для бахмутян у 2023 році спрямували понад 15 мільйонів гривень 

На спорт у 2023 році в Бахмутській громаді виділили 15,3 мільйона гривень, з них близько 79% пішло на зарплати. Понад 7 мільйонів гривень витратили на роботу дитячо-юнацьких навчальних шкіл та розвиток спортивної інфраструктури.

Наразі більшість спортсменів роз’їхались по країні, де тренуються у місцевих закладах та їздять на різноманітні змагання. Це фінансують з державного бюджету.

6,6 млн грн у 2023 році витратили на бахмутську медицину в евакуації

Майже не витрачались з бюджету громади на  сферу охорони здоров’я. В профільному Управлінні витратили 2 мільйони на зарплати та 2,8 мільйона на оплату комунальних послуг бахмутським закладам медицини у вимушеній евакуації.

Ще виділяли 676 тисяч гривень пішли на первинну допомогу та 150 тисяч на послуги стоматолога.

Бахмутські лікарі у Броварах
Бахмутські лікарі у Броварах. Фото: Facebook/Олексій Рева

 

Зазначимо, лікарні та Центри першої невідкладної допомоги напряму фінансують з державного бюджету. Для цього вони є некомерційними підприємствами. Пакети послуг для пацієнтів держава купує через угоди з Національною службою здоров’я України. 

Управління муніципального розвитку отримало у 2023 році 6 мільйонів гривень

6 мільйонів гривень бахмутські посадовці спрямували на “Управління муніципального розвитку” Бахмутської громади. З них 73% — це зарплати. Інші витрати позначені як “інші заходи або інша економічна діяльність”.

Управління молоді та дітей Бахмутської громади отримали майже 6 мільйонів гривень

5,7 мільйона гривень виділили для Управління молодіжної політики та у справах дітей Бахмутської громади. 78% витрат — це зарплати посадовцям. Вони за ці гроші працювали з вразливими категоріями та підтримували діяльність центрів соціальних служб. У цій категорії є також є заходи з забезпечення рівних прав чоловіків та жінок, на які за рік витратили 10 тисяч гривень.

Бахмутське Управління економічного розвитку отримало у 2023 році майже 4 мільйони гривень

Найменше отримали грошей у 2023 році в Управлінні економічного розвитку Бахмутської громади. Загалом на це управління виділили 3,8 мільйона гривень. 81% коштів — це зарплати посадовців.

Щодо інших витрат у цій категорії є лише один пункт під назвою “Реалізація інших заходів щодо соціально-економічного розвитку території”, на це виділили 25 тисяч гривень. 

3 мільйони гривень витратили у 2023 році на гуманітарну допомогу 

За дев’ять місяців 2023 року Бахмутська громада витратила на гуманітарну допомогу три мільйони гривень. Це менше ніж пів відсотка від загального обсягу річного бюджету.

Зазначимо, станом на жовтень 2023 року надходження від військових та інших фізосіб формують понад 80% від усього бюджету громади. Але їх можуть забрати, якщо за відповідну ініціативу проголосують народні депутати. Тоді вже бюджет Бахмутської громади проситиме додаткові субвенції та дотації з державного бюджету, а не надаватиме їх.

Нагадаємо, Бахмутська громада отримала від місцевих військових понад 370 мільйонів гривень податків. Водночас на потреби захисників з місцевої скарбниці пішло в чотири рази менше.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...