Через російські удари в багатьох областях України майже щодня вимикають світло. Попри похолодання їжа без холодильника псується швидше. Ми зібрали поради, які допоможуть подовжити термін придатності продуктів.
Як зберігати продукти без холодильника
У воєнний час варто мати запаси їжі, втім краще, якщо це будуть продукти тривалого зберігання. Те, що швидко псується, варто купувати в невеликих кількостях. Також у пригоді стане термосумка. У приватному секторі продукти можна зберігати у льосі чи підвалі.
Є ще одна хитрість, яка допоможе довше зберегти харчі: поки є електрика, покладіть у морозилку кілька пластикових пляшок з водою. Коли світло вимкнуть, розкладіть їх по холодильнику — це будуть своєрідні “акумулятори холоду”, які не дадуть вашій їжі зіпсуватися.
Крім того, рибу та м’ясо за умови низької температури можна обгорнути папером чи пергаментом, скласти в каструлю та поставити в прохолодне місце, наприклад, на балкон.
Молоко довше залишатиметься свіжим, якщо його прокип’ятити з содою (пів ч.л. на 3 літри) та розлити по скляних банках. Потім банки з кип’яченим молоком поставити в каструлі з холодною водою та за можливості періодично замінювати воду на холоднішу.
Те ж можна зробити з сиром і сметаною: розкладіть їх по баночках та занурте в холодну воду. Також сир можна щільно загорнути у пакет і виставити на холод. Або ж загорнути у серветку, змочену в ропі, потім у папір і теж відправити на холод.
Вершкове масло можна поставити у скляний чи емальований посуд і залити підсоленою холодною водою. Зберігати його краще у прохолодному місці. Також шматок масла можна обгорнути у папір чи пергамент і теж тримати на холоді.
Щоб яйця зберігалися свіжими понад тиждень, їх треба вимити в солоній воді, витерти насухо і скласти в мішечок з рисом. Тримати за можливості у прохолодному місці.
Суха копчена ковбаса має найбільший термін придатності. Але будь-який вид ковбас можна загорнути у рушник, змочений у солоній воді, і тримати на холоді.
Овочі та фрукти зазвичай добре зберігаються без холодильника. Їх варто поставити в темне прохолодне місце. Фрукти можна засушити. Інший варіант — приготувати з них джеми та варення й закрутити в банки. З овочів теж можна приготувати консервацію, а капусту — заквасити й тримати в прохолодному місці.
Нагадаємо, наші журналісти підготували поради, як економити електроенергію, щоб заощадити та зменшити навантаження на мережу. Також ми зібрали перелік сайтів, де можна дізнатися графік відключень електрики у вашому регіоні.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.