В Донецькій області працюють три державні лабораторії, в яких перевіряють зразки ПЛР-тестів мешканців. Ми дізнались в представника обласного Департаменту охорони здоров’я, як довго наразі чекають результатів жителі області та чи можна добровільно прийти та здати тест.
Причина 1. Повернення з-за кордону.
Міністерство охорони здоров’я України поділило зарубіжні країни на так звані “червону” і “зелену” зони. “Червоні” — це країни, де ситуація з коронавірусом гірша, ніж в Україні, “зелені” — ситуація така ж, як в Україні, або краща. Йдеться про кількість активних випадків COVID-19 на 100 тис. населення. МОЗ оновлює такий список кожні декілька днів. Перелік, актуальний станом на 16 липня, ви можете переглянути тут.
Якщо ви поїхали за кордон у відпустку, до родичів чи у відрядження, за кілька днів ця країна може із “зеленої” стати “червоною” або навпаки. Наприклад, Росія, Білорусь, Казахстан та курортна Чорногорія належать зараз саме до “червоної” зони.
Ті люди, які приїжджають з “червоних” країн в Україну, мають проходити обов’язкову 14-денну самоізоляцію або обсервацію.
Цей термін пов’язують з інкубаційним періодом коронавірусу, тобто скільки він може жити в організмі. Якщо ж за 2 тижні не проявиться жодного симптому, то людину звільняють від обсервації. Але, якщо в здорові, можете звільнитися від обов’язку сидіти вдома й раніше.
“Людина підключає на кордоні додаток “Дій вдома”. Та протягом 14 днів має бути на самоізоляції. Прикордонники передають цю інформацію в санітарну службу, санітарна служба передає мобільній бригаді. Вони приїжджають на 5-7 день від моменту перетину”, — розповідає Вільному радіо заступник начальника управління організації та розвитку медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’’я Донецької ОДА Олександр Педенко.
До вас приїжджає мобільна бригада, медпрацівники беруть ваш біологічний матеріал для ПЛР-дослідження. Від результату залежить, чи можна вам припинити самоізоляцію, чи доведеться сидіти вдома, а то й лікуватись. Всі результати медики передають в Центр громадського здоров’я, тому приховати, чи є у вас коронавірус ㅡ не вийде.
Причина 2. Виїзд за кордон.
Деякі держави вже відкрили свої кордони для України, але проїхати можна за певних умов. Згідно з даними порталу Кабміну, станом на 16 липня, щоб поїхати у Хорватію та Чорногорію, необхідно мати негативний результат ПЛР-тесту, зроблений протягом 48 та 72 годин до перетину кордону відповідно. Раніше, наприклад, після прибуття у Хорватію, українці були змушені проходити 14-денну обсервацію, зараз вимагають лише тест.
Причина 3. Щоб перевірити себе.
Деякі люди турбуються про своє здоров’я та хочуть перевірити, чи не зараженими на коронавірус. Або ж можна перевірити, чи не є ви переносником вірусу, якщо симптомів для хвилювання немає.
Представник Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Олександр Педенко пояснює, що в області є три державні лабораторії. Вони перевіряють ПЛР-зразки лише тих, хто перетнув кордон, людей з симптомами COVID-19 та тих, хто контактував із зараженими.
“Якщо в людини негативний тест, то другий забір біоматеріалу не потрібен. Так само, якщо людина хворіє, через 5-7 днів їй роблять тест. Якщо результат негативний, то людину вважають такою, що одужала. Якщо ж тест виявився позитивним, то через 2-3 дні його зроблять знову”, — пояснює представник обласного Департаменту охорони здоров’я Олександр Педенко.
Педенко каже, що лабораторії області перевіряють близько 300 ПЛР-тестів на добу. А, станом на 22 липня, більш, ніж 600 ПЛР-зразків досі очікують на перевірку. Тож, за попередніми підрахунками, очікувати результату тесту можна близько 2-3 днів. Але сам мазок для ПЛР-діагностики у людини візьмуть лише на 5-7 день після перетину кордону. Тобто, після прибуття в Україну, з негативним результатом на COVID-19 завершити самоізоляцію раніше, ніж через 7 днів, не вдасться.
“Якщо вона (людина – ред.) хоче швидше зробити тест, то може звернутися у приватний центр. На жаль, в Донецькій області приватних центрів не так вже й багато”, — пояснює Олександр Педенко.
Такі приватні лабораторії повинні мати певні дозволи від державних закладів охорони здоров’я.
“Лабораторії, які роблять ПЛР-тести, по-перше, мають бути сертифіковані Центром громадського здоров’я України. А також повинні отримати особистий код доступу на заповнення картки щодо зняття із самоізоляції від Центру громадського здоров’я”, — додає Педенко.
Завдяки цьому коду людина й може бути вільною від самоізоляції вже незабаром після отримання результатів.
“Тобто, не я, ніхто інший, а лабораторія, в яку людина подала свій зразок, має право заповнити цю картку, і протягом двох годин людина знімається з самоізоляції, якщо результат негативний”, — пояснює медик.
Наразі, за словами Олександра Педенка, Департамент охорони здоров’я співпрацює лише з 1 приватною лабораторією. Знаходиться вона в Маріуполі — це Медичний центр “Код Здоров’я”.
На сайті медичного центру одразу можна знайти посилання на вартість та інші деталі щодо ПЛР-тесту. Центр працює в Маріуполі на вулиці Уляни Громової, 69. Здати свої біозразки на діагностику можна з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 16:00 та щосуботи з 11:00 до 13:00.
Дослідження ПЛР-тесту на COVID-19 коштує 650 гривень. В цю суму входить і взяття самого зразка біоматеріалу ㅡ мазка із ротоглотки. Результату доведеться чекати 2 дні.
На сайті також зазначають, що медичний центр проводять дослідження лише тим, в кого немає симптомів ГРВІ (підвищена температура, кашель, нежить).
В лабораторії проводять і експрес-тести на антитіла до коронавірусу за 430 гривень, та ІФА дослідження від 250 до 450 гривень. Детальніше про ціни на послуги медичного центру читайте за посиланням.
Зауважимо, Маріуполь знаходиться на березі Азовського моря. Це одна із найбільш південних точок на підконтрольній території Донеччини. Тож, наприклад, з Бахмута в один бік дорога займає 5-6 годин, а квиток на автобус коштує близько 300 гривень.
Журналісти Вільного радіо також відправили запит до МОЗ та Центру громадського здоров’я із питанням, чи є в області ще приватні лабораторії, які можуть робити ПЛР-дослідження. Як тільки отримаємо відповідь, ми оновимо цей матеріал та зробимо окрему новину.
Можна також використати експрес-тести, які продають в аптеках. Проте слід зазначити, що вони показують позитивний результат, тільки якщо людина хворіє щонайменше 5 днів. Та й не можна вважати експрес-тест альтернативою ПЛР-дослідження. У “швидких” тестів ㅡ велика похибка, близько 30%.
В інструкції виробника зазначають, що “результат тестування повинен бути підтверджений іншими методами”.
Ми зателефонували у близько 20 аптек Бахмута та розпитали, чи є в них ці експрес-тести. Але тести є в наявності лише у двох аптеках. В аптеці “Центральна” по вулиці Свободи, експрес-тест на антитіла COVID-19 коштує 480 гривень. В аптеці “408” по вулиці Незалежності тест коштує 320 гривень.
Нагадаємо, голова гуманітарної місії “Проліска” Євген Каплін розповів журналістам Вільного радіо покроково про те, як правильно робити цей експрес-тест, та що він думає про його ефективність, детальніше читайте в матеріалі: “Я тестуюся на коронавірус щодня”. Навіщо гуммісії експрес-тести та як протестувати себе (монолог).
Читайте також: