В аптеках Донеччини та Луганщини продаються експрес-тести на коронавірус. Журналісти Вільного радіо поспілкувалися з головою гуманітарної місії “Проліска” Євгеном Капліним, який сам собі тепер регулярно робить експрес-тест. Він розповів скільки коштує цей тест, скільки це займає часу, чи боляче це та наскільки експрес-тест ефективний.
Ми закупили для гуманітарної місії “Проліска”, для наших співробітників 100 експрес-тестів наразі, щоб тестувати тих співробітників, які масово контактують з великою кількістю людей та допомагають лікарням, де потенційно можуть бути заражені. Я також розвожу допомогу для медиків, й у двох лікарнях, де я був, в останні 2 тижні були випадки зараження COVID-19 в людей, які там знаходяться або як у випадку зі Світлодарськом, де коронавірус підтвердили ПЛР-тестом вже після смерті.
Медпрацівники нам порадили купувати не китайські тести, а тести українського виробництва, адже вони якісніші та в них менший відсоток похибки. Ми закуповували централізовано, виходили на виробника. Ми розуміємо, що ніхто не буде нам щодня робити ПЛР-тести, адже ми не підходимо за параметрами: не виїжджали за кордон, я не живу з людиною, яка була зараженою коронавірусом. Але в мене є все ж ризик зараження, тому що я буваю в лікарнях. Тому ми прийняли рішення закупити експрес-тести, щоб робити їх щодня, щоб знати та в разі чого не переносити інфекцію далі.
Експрес-тести є в аптеках, але не в усіх. Наприклад, вбивав в гуглі та бачив по Харківській, Донецькій, Луганській областях в кількох аптеках ці тести є. Китайського виробництва більше, українського менше, але вони є. Ми купували їх оптом, але ціна коливається від 250 до 500 гривень за 1 тест.
https://www.facebook.com/evgeny.kaplin/videos/1978243155641719/
Тестування триває близько 10 хвилин. Ти відкриваєш упаковку, з якої дістаєш герметично-запаковану касету-тест. Є металева штучка, якою потрібно колоти палець, яка також стерильно запакована, є серветка зі спиртом. Спочатку дістаєш сам тест, потім серветкою протираєш палець, а потім або сам собі колеш, або, як деякі мої колеги боялися себе колоти, то їм колов інший колега. Потім цією піпеткою близько 1 см або, грубо кажучи, півтори каплі крові треба забрати крові. Далі її потрібно крапати в лунку самого тесту. Щоб в палець не занести інфекцію, треба знову протерти серветкою зі спиртом. Наливається крапля розчину, який йде з експрес-тестом і чекаєш 10 хвилин. Далі на тесті з’являється смужка, яка показує, що тест дійсний. Протягом 10 хвилин, якщо з’явиться ще одна смужка, то це може означати, що людина перехворіла, якщо з’являється ще одна полоска, але нижче, то це означає, що в цей момент ти зараз хворієш на COVID-19.
Це буквально як укус москіта. Боляче не було. Страшно теж. Я у своєму житті багато разів здавав аналізи й подібним експрес-тестом походив тест на інфікування на ВІЛ. Тому для мене це не було чимось новим, жахливим.
(Фото: Євген Каплін разом зі своїми співробітниками гуманітарної місії “Проліска” передає допомогу лікарні в Світлодарську)
Як мені казали медики, якщо ти хворієш перші дні, то тест не покаже ніякого результату, а якщо пройшло кілька днів з моменту інфікування, то точність буде близько 85% на поточний момент захворювання. Але в мене немає виходу. Мені ніхто не буде щодня робити ПЛР-тест, хоча я буваю щодня в медзакладах, де ми надаємо допомогу та спілкуємось з великою кількістю людей. Експрес-тест, який має похибку — це краще, ніж нічого. Так, ми розуміємо, що є похибка, і розуміємо, що на якийсь день експрес-тест покаже, що в організмі є антитіла. Але ж ми всі чули про випадки, коли хвороба проходить безсимптомно або з нетрадиційними симптомами. В нас є можливість тестуватись щодня, і навіть якщо будуть якісь симптоми, хтось піде на самоізоляцію, щоб не перенести інфекцію далі та захистити людей, з якими ми спілкуємось.
Варто розуміти, що тест не дає 100% гарантію. Якщо у людини є можливість зробити собі ПЛР-тест, якщо людині зроблять безкоштовно, або якщо у людини є можливість звернутись в приватну клініку, то краще зробити ПЛР. Але якщо такої можливості немає, а людина боїться, а їй не зроблять ПЛР-тест, то як крайній варіант ніхто не заважає купити такий експрес-тест в аптеці та протестуватися самостійно.
Нагадаємо, представник Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Олександр Педенко пояснював, що швидкі експрес-тести показують результат, тільки якщо людина хворіє щонайменше 5 днів. На його думку, експрес-тести, які люди можуть купити в аптеці, — витрачені дарма гроші. Однак, в інфографіці на сторінці у Facebook очільника Донецької ОДА Павла Кириленка можна побачити, що мешканцям Донеччини щодня роблять від 50 до 800 експрес-тестів.
Читайте також: