Донецька обласна державна адміністрація ще на початку карантину запустила гарячу лінію психологічної підтримки. За цей час зі своїми проблемами звернулися понад 300 людей. З чим звертаються люди та як отримати психологічну допомогу безкоштовно ㅡ читайте в матеріалі.
Цю гарячу лінію психологічної підтримки відкрили ще у березні на базі Донецького обласного дитячо-молодіжного центру за підтримки управління сім’ї та молоді та масових заходів національно-патріотичного виховання Донецької ОДА.
Працюватиме така гаряча лінія до кінця карантину. Мабуть, головною перевагою є те, що психологічну підтримку можна отримати безкоштовно та не виходячи з дому — онлайн. Адже деяким сором’язливим людям важко говорити про свої проблеми, дивлячись в очі лікарю.
Консультує та допомагає людям психологиня обласного дитячо-молодіжного центру Тетяна Єфремова. Вона каже, що не варто плутати психолога із психотерапевтом, адже психологічну підтримку має отримувати кожний.
Поговорити із психологинею Тетяною можна в будні з 9:00 до 18:00 за номером телефону: +38 095 429 20 53. Люди також можуть звернутися письмово на електронну адресу: [email protected]. Всі звернення анонімні.
З початку роботи гарячої лінії, за словами психологині, до неї звернулися понад 300 людей. Найбільше роботи було після запуску гарячої лінії на початку карантину. Зараз Тетяна консультує до 5 людей за тиждень.
“Категорія людей, які зверталися за психологічною підтримкою — це молодь віком від 15 до 35 років. А також люди похилого віку”, — розповідає Вільному радіо психологиня.
Вона каже, що зазвичай люди звертаються з тим, що в них підвищений рівень тривоги, панічні атаки, а в деяких ㅡ нестабільний емоційний стан. Як пояснює Тетяна Єфремова, на це суттєво вплинула самоізоляція, адже люди знаходяться вдома й нікуди не виходять, а рівень їхнього спілкування з іншими людьми ㅡ знизився.
Крім тривог від карантин, підлітки хочуть обговорити зі спеціалістом особисті стосунки з однолітками
Зазначимо, психологи не мають права розголошувати про конкретні звернення людей, називати їх імена та інші деталі про бесіду. Тож ми зробили підбірку рекомендації на основі загальних проблем у людей, які зверталися до Тетяни Єфремової. Крім того, на чимало проблем не можна дати рекомендації попередньо, адже все залежить від конкретного випадку. Тож, деякі рекомендації психологиня надає телефоном в індивідуальному порядку.
“В телефонному консультуванні я давала рекомендації про те, які практичні вправи можна зробити. Перш за все, це низка дихальних вправ, які допоможуть знизити рівень тривоги”, — розповідає Тетяна.
Одна з найефективніших вправ, за словами психологині, — це “дихання по квадрату”.
“Ви вдихаєте на 5 разів. Потім робите затримку дихання. Теж рахуєте до 5. І потім повільно видихаєте”, — пояснює Тетяна Єфремова.
Психологиня каже, що, окрім дихальних вправ, допомагають також фізичні навантаження. Для цього можна зробити тренування навіть в домашніх умовах, як у спортзалі. Наприклад, віджимання, присідання, гра у м’яч. Крім покращення психологічного стану, це є корисно ще й для фізичного здоров’я.
“Перш за все, рекомендація від мене така: треба піклуватися про себе та відстоювати свої кордони”, — каже Тетяна.
Тобто, якщо людину ображають у сім’ї словесно, необхідно вміти постояти за себе, не давати себе ображати, та, за можливості, уникати конфлікту. Крім того, психологиня радить все ж комунікувати з тими, хто вас ображає. Аби зрозуміти, в чому проблема, та вирішити її.
Але якщо ж жінку або чоловіка в сім’ї б’ють, то необхідно звертатися до правоохоронців.
“Це питання наразі дуже актуальне. І, як правило, люди ховають, що в них відбувається в родинах. Але про це потрібно говорити та звертатися у відповідні органи, якщо насилля вже фізичне”, — пояснює психологиня.