Два роки тому, 16 березня 2022-го, окупаційні війська скинули надпотужну авіаційну бомбу на будівлю драматичного театру в Маріуполі. Від удару загинули сотні цивільних, які ховалися там від обстрілів, а сам театр був розтрощений майже вщент. Нині росіяни заявляють про плани відбудувати драмтеатр до кінця 2024-го. На свіжих фото, які публікують пропагандисти, видно обвуглені стіни та подекуди вцілілу ліпку, а також десятки будівельників, яких привезли з Росії. Розповідаємо детальніше, що відомо про відновлення будівлі загарбниками та який вигляд вона має зараз.
На фото та відео, які публікують у мережі російські пропагандисти та жителі тимчасово окупованого Маріуполя, видно, що будівлю драмтеатру на час будівництва завісили банером. На ньому зобразили портрети російських митців Олександра Пушкіна та Льва Толстого та українських — Миколи Гоголя і Тараса Шевченка, спадщину яких загарбники, ймовірно, намагаються привласнити собі.
Як ідеться у сюжеті пропагандистського телеканалу, який оприлюднили 19 січня цього року, на місці працюють 87 будівельників, яких привезли із російського Санкт-Петербурга (“міста-побратима” тимчасово захопленого Маріуполя). На кадрах робітники начебто займаються відновленням першого поверху будівлі. Пропагандисти стверджують: до цього етапу перейшли після того, як “виконали демонтаж пошкоджених ділянок, відновили фундамент і підвальні приміщення”.
“Головний будівельник” Сергій Мєдвєдєв на камеру заявляє, що після завершення робіт будівля матиме такий самий вигляд, як до початку повномасштабного вторгнення. Відтворити нібито планують й елементи внутрішнього оздоблення, зокрема гіпсову ліпнину. Наразі у російських сюжетах можна побачити лише деякі скульптури, покриті чорною кіптявою, — до створення нових елементів окупанти, вірогідно, ще не приступили.
Задню частину драмтеатру російські будівельники зводять із нуля, а от передню хочуть відновити, бо від вибуху вона постраждала дещо менше. На світлинах можна роздивитися кілька обвуглених стін, які, ймовірно, підпадають під це “відновлення”. Білі колони, розміщені біля головного входу в театр, посічені уламками й теж потребують ремонту.
Закінчити роботи у драмтеатрі окупанти планують до кінця 2024-го. А у 2025-му заявляють про наміри демонструвати тут вистави — нині артисти, які лишились у захопленому місті, виступають у будівлі філармонії.
Зауважимо, маріупольський драмтеатр звели в 1956–1960 роках у стилі радянського монументального класицизму. За проєктом у театрі були дві сцени: велика на 800 місць і мала на 70. Над головним фасадом розмістили фронтон із розвиненою скульптурною групою, де зобразили металургів і хліборобів як представників “головних професій” Приазов’я. У 1983 році Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі здобув статус пам’ятки архітектури.
З початком повномасштабного нападу Росії на Україну будівля стала прихистком для сотень маріупольців, які ховалися від обстрілів у її підвальних приміщеннях. Попри те, що з обох боків будівлі кількаметровими літерами було написано “ДЕТИ”, 16 березня 2022-го війська РФ з літака скинули на театр надпотужну бомбу. На момент удару в будівлі були півтори тисячі людей. За різними оцінками, до 600 з них загинули. Окупанти тижнями розбирали завали та вивозили тіла маріупольців після атаки, однак заявили, що загиблих було лише 12.
Раніше ми публікували спогади маріупольця Олега Корінного, який був очевидцем цього російського удару.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.