Ямпільське лісництво майже повністю знищене, а більшість дерев пошкоджені. Лісники досі не знають, як багато втратили. Але вже починають шукати підтримки у відновленні.
Про ситуацію з Ямпільським лісгоспом Вільному радіо розповів голова Донецького обласного державного управління лісового та мисливського господарства Віктор Стороженко.
Військові ЗСУ звільнили Ямпіль від окупантів 30 вересня 2022 року. З того часу минуло вже понад 8 місяців, але порахувати збитки лісництва досі не вдається.
“25 травня ми відвідали Ямпільське лісництво, але ж як тут порахувати збитки коли йдуть постійно бойові дії? Коли лінію фронту відсунуть далі у глибину хоча б кілометрів на 30, то вже щось можливо буде почати роботи. Зараз там передова лінія оборони так що за збитки поки казати рано”, — пояснює Віктор Стороженко.
В будинках Ямпільського лісництва пошкоджені вікна, двері, дахи, на фото видно лише те, що частково вціліло.
“Там такі пошкодження, що деяких будинків взагалі немає. Ось впала ракета С-300 та поздувала всі будиночки. Так, є пару штук частково пошкоджених, де дахи та інше побите. Але ж варто розуміти, що війна ще не закінчилась і це ще може бути не все. Тому навіть рахувати сенсу немає, сьогодні порахуєш, а завтра туди прилетить. На ремонти всього цього страшне скільки грошей треба буде”, — горює очільник лісового господарства.
На світлинах можна побачити, що деякі дерева Ямпільського лісництва пошкоджені обстрілами. Їх всі доведеться тепер знищувати остаточно.
“Треба все спилювати та створювати нові ліси. Особливо це стосується сосен — вони не можуть відновлюватись природним шляхом. Доведеться всіх їх перебирати та висаджувати новий ліс. Не обов’язково прям викорчовувати, можна буде й поміж рядків саджати нові дерева”, — уточнює співрозмовник.
У Лиманському лісництві працівники запустили у роботу пилораму, яка допомагає прибирати пошкоджені дерева та готувати деревину для потреб Донецької області. Ліси тут вже знищені мінімум на третину.
“Загалом пожежами та обстрілами знищено близько 10 тисяч гектарів лісів, а всього лісів у нас 27 тисяч гектарів. І то ці 10 тисяч це чисто на око, бо ми ще не знаємо, яка ситуація у лісах з замінованістю та що ще нас може чекати”, — каже очільник лісового та мисливського господарства Донеччини.
Останнього разу він був у Лимані 31 травня. Тоді разом з військовими лісничі висадили нові дерева біля пам’ятнику визволителям Лимана. Його відкрили 19 лютого 2023 року, а тепер вирішили облаштувати територію навколо монументу.
“Ми висаджували дерева разом з військовими 76 бригади біля пам’ятника загиблим під час звільнення Лимана. Тоді загинули близько 30 людей і цей монумент побудували якийсь час тому”, — ділиться Віктор Стороженко.
Тепер очільник Лісництва Донеччини шукає допомоги у відбудові лісового господарства та відновленні лісів. Так, 2 червня буде зустріч з поляками, які хочуть допомогти з відбудовою лісгоспів Донецької області.
“Зустрінемось у Львові та будемо домовлятись на ті часи коли може не прям перемогли вже, а хоча б коли на 100 кілометрів відгонять лінію фронту від наших лісів. Обстріли постійні припиняться і можна буде починати працювати з західними партнерами. Ось вчора був у Лимані (31 травня, — ред.) й чув, як з гаубиці гатили по місту, поки рано ще”, — розповідає керівник лісгоспів Донеччини.
Нагадаємо, Лиманський лісгосп запрацював 31 жовтня 2022. Однак працівників мало, майже всі будівлі та техніка пошкодженні в боях, а ліси заміновані. Ми розбирались, що залишилось від установ та підприємств Лиманського лісництва після тимчасової окупації.