Ми проаналізували доступні матеріали справи, які опублікувала прокуратура та розкажемо вам, як стався Іловайський котел відповідно до документів, хто в цьому винен за версією прокуратури та які є докази у слідчих.
У серпні 2014 року в Іловайську та на околицях розгорнулися бої між українськими військовими та силами незаконних збройних формувань. Останні намагалися захопити місто, а ЗСУ відбивали його.
Бойовики стримували наступи українських військових, які звільнювали території, водночас російські війська почали нарощувати свої сили вздовж російсько-українського кордону. За даними Офісу генеральної прокуратури, 7 та 11 серпня там нараховували щонайменше 45 тис військових, до 160 танків, до 1360 бойових машин піхоти й бронетранспортерів, 350 артилерійських систем, до 130 одиниць реактивних систем залпового вогню та 329 бойових літаків і гелікоптерів.
Щоб не допустити оточення Донецька, бойовики почали мінувати під’їзні шляхи, транспортні об’єкти тощо.
В середині серпня штаб АТО наказав українським бійцям оточити й розгромити сили бойовиків, які окуповували міста Донбасу.
Військовим вдалось блокувати Іловайськ та зайняти частину міста, чим поступово брали перевагу.
Однак, збройні формування Росії з кордону масово обстрілювали українських військових з установок “Град”, “Смерч” та “Ураган”. А в ніч з 23 по 24 серпня, російські війська порушили кордон та заїхали на територію України 9 батальйонно-тактичними групами:
В усієї техніки російські формування зняли всі опізнавальні знаки, замаскували тактичні знаки та нанесли розпізнавальні позначки підрозділів ЗСУ.
За підрахунками СБУ, співвідношення військових сил з бойовиками та Росією в української армії було в середньому 1 до 17.
Українських військових обстрілювали і витісняли ледь не кожну годину. Через нарощення кількості російських військ вздовж усього кордону та ризику вторгнення забезпечити контроль на Донецькому напрямку не вдалось.
(Фото: з відкритих джерел)
Військові гинули, і тоді керівництво штабу АТО почало перемовини, щоб виводити війська. Лише за 2 дні керівник АТО Віктор Муженко та начальник Генштабу ЗС РФ Микола Богдановський зідзвонилися 12 разів, в ході яких російська сторона постійно змінювала час та місце виходу військ. Але 28 серпня сторони дійшли згоди.
Представники збройних сил Росії дали усні гарантії, що вивід буде 29 серпня на світанку. Виходити українські військові мали колоною на військовій техніці за маршрутом з Іловайська до Старобешеве.
У цей момент у бійців ООС були полонені російські військові, яких обіцяли відпустити й передати російській стороні після успішного виходу з оточення.
29 серпня вранці військові ЗСУ почали виходити з оточення, але їх впритул обстріляли з усіх боків.
За даними Офісу генерального прокурора, внаслідок Іловайського котла 366 військовослужбовців загинули, 429 — отримали поранення різного ступеню тяжкості. Понад 300 людей потрапили до полонів і 41 людина з них досі перебуває в неволі. Ще 500 людей зникли безвісти. З них досі не можуть відшукати 93 людей.
За даними Офісу генпрокурора України, через державний кордон вторглися такі російські підрозділи:
В підтвердження тому, що російські війська були присутні на території України в Офісі генпрокурора наводять речові докази:
(Фото: Патріот Донбасу)
Офіс Генпрокурора також опублікував перелік військових чиновників російської армії, які можуть бути причетні до Іловайської трагедії.
Серед них:
Це лише короткий опис того, що змогли встановити слідчі Офісу генпрокурора України. У них є ще матеріали, які досі засекречені, але їх поступово будуть публікувати для суспільства. А поки ви можете прочитати доступні матеріали справи за посиланням.
З цією доказовою базою українська сторона звертається до Міжнародного кримінального суду, де хочуть притягнути до відповідальності Росію за збройну агресію, порушення кордонів, вторгнення та порушення правил ведення війни.
Читайте також: