Ми вирішили дізнатися, що мешканці Бахмута думають про коронавірус. З’ясувалося, що багато хто скоріше повірить у конспірологічні теорії, аніж в офіційні дані. Розібрали кілька таких тверджень з медиками та грунтуючись на дослідженнях науковців.
Думка: “Цей вірус існує завжди. З чого ви взяли, що зараз помирають саме через це? А лікарям кажуть: “Пиши коронавірус”, хай там навіть буде вогнестріл. Вони хочуть виховати страх, дисципліну, залежність. Вони спостерігають як людина підкорюється цьому всьому. Чіпувати людей будуть. Хочуть стежити за нами через комп’ютери, через телефони”, – стверджує бахмутянка Олена.
Факт: цю тезу спростовує головна лікарка Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування Світлана Мельникова. Вона запевняє: безпідставно встановити діагноз COVID-19 неможливо. У лікарів є чіткий алгоритм дій у разі підозри на захворювання, і будь-хто не зможе отримати позитивний результат.
“Якщо пацієнт має певний комплекс симптомів, наприклад, підвищення температури, кашель, задишку, низькі показники сатурації (насиченості крові киснем) та є дані епіданамнезу – це ключове слово – тобто, якщо він виїжджав за межі території або він прибув звідкись, або він був у контакті з якимись пацієнтами, – тоді встановлюється діагноз “підозрілий на COVID-19”, береться експрес-тест і набирається аналіз на ПЛР-дослідження”, – говорить Світлана Мельникова.
Ще один пункт, на якому варто зупинитися – твердження про чіпізацію. Про неї розмовляли ще до появи коронавірусу в контексті вживлення чіпів власникам ID-паспортів. Проте зараз таємничою технологією стали лякати ще активніше. Витоки ця історія бере з заяви Біла Гейтса: в одній з розмов він згадав, що у майбутньому людей, які пройшли тестування на коронавірус, можуть позначати “цифровими сертифікатами”. У Фонді Гейтса стверджують, що нововведення не є мікрочіпом або капсулою, яку імплантують під шкіру. Це більше схоже на татуювання, яке надаватиме фахівцям інформацію про пацієнтів у місцях, де немає медичних карт.
Однак люди, схильні вірити у “світові змови”, почали будувати навколо слів мільярдера конспірологічні теорії. Мовляв, у такий спосіб він планує перетворити населення планети на рабів. Втім, доказів цьому немає. Жодної вакцини, яка б дозволяла дистанційно керувати людиною, поки не вигадали.
Думка: “Ця маска не допомагає. Якщо ти хворий – тоді надягай маску. Хворі мають носити маски, а не здорові. Якщо людина хворіє, вона одразу дізнається, що вона хвора”, – каже місцева продавчиня Надія.
Факт: У цьому твердженні є одразу два хибних моменти. Почнемо з останнього. Не в усіх випадках пацієнт одразу дізнається, що підхопив вірус. У Всесвітній організації охорони здоров’я підтверджують, що коронавірус може перебігати безсимптомно. Тому людина може бути носієм та навіть не здогадуватись про це.
У частині того, що маски допомагають лише хворим дійсно є частка правди. Про це ми вже спілкувалися з головною лікаркою Бахмутського ЦПМД Світланою Шабаліною, докладніше читайте тут. Але, як ми вже зазначили, іноді людина може не знати, що вона інфікована, тож маска може стримати поширення хвороби. Саме тому МОЗ закликає всіх надягати засоби захисту в громадських місцях.
“Наприклад, у лікарнях медичні працівники повинні носити маски, бо вони стикаються з великою кількістю населення, і це, в першу чергу, для того, щоб не заразити когось. Також через продавців або касирів у супермаркетах проходить багато людей. Тому, щоб не заразити покупців, вони повинні носити маски”, – каже Світлана Шабаліна.
Втім, на одну лише маску уповати не варто. Щоб звести ризик інфікування до мінімуму, необхідно частіше мити руки та обробляти їх антисептиком, а в публічних місцях носити медичні рукавички. До того ж, під час прогулянок не варто торкатися обличчя, адже вірус потрапляє в організм саме через ніс, очі та рот.
Думка: “Я не знаю жодного, хто захворів. Таких знайомих у мене немає. Ані в Харкові, ані тут”, – говорить мешканець Бахмута Олександр.
Факт: за весь час пандемії в Бахмуті зареєстрували 11 хворих з коронавірусом. За даними Бахмутської міської ради, у місті налічується 75,5 тис мешканців. Тобто, хворих 0,01% від загальної кількості населення. Відсоток дійсно невеликий, але це не свідчить про те, що вірусу не існує.
“Це лише говорить про те, що вірус не пішов розповсюджуватися такими темпами, як, наприклад, у Києві. Але на це є свої об’єктивні причини: кількість населення, кількість громадського транспорту, кількість місць, де можна заразитися (торгівельні центри, спортивні майданчики, спортивні клуби). У нас цього менше, тому немає таких місць скупчення”, – пояснює головна лікарка Бахмутського Центру первинної медичної допомоги Світлана Шабаліна.
Думка: “Ми лише чуємо від когось. Десь хтось захворів, когось забрали, когось посадили на самоізоляцію. А потім виявляється, що все нормально, людина жива-здорова. Якщо подивитися статистику від чого люди раніше помирали та в якій кількості – нічого не змінюється абсолютно”, – розповідає бахмутянин Руслан.
Факт: Станом на 8 червня на самоізоляції перебувають 15 бахмутян, які повернулися з-за кордону. Те, що вони мають пройти обов’язкову ізоляцію, ще не факт, що вони хворіють на COVID-19. Крім того, до стаціонару також потрапляють люди з підозрою, а не підтвердженим захворюванням. Наявність або відсутність коронавірусу встановлюють після лабораторного дослідження.
“Можна було запідозрити коронавірус, але симптоми коронавірусу на початку такі ж, як у звичайного ГРВІ або грипу. Людину обстежили й це не підтвердилось, але це не означає, що людина була здорова”, – говорить лікарка.
Що ж до статистики, Світлана каже: від коронавірусу дійсно помирає менше людей, ніж, наприклад, від грипу. Але тут є суттєве уточнення.
“Зараження коронавірусом відбувається швидше, ніж туберкульозом або іншою інфекцією. Тобто, небезпека саме в тому, що він так швидко поширюється та призводить до смертей. Можливість захворіти на коронавірус при недотриманні правил карантину, які в нас існують, значно вища. Тому можливість настання летального випадку теж підвищується”, – роз’яснює головна лікарка ЦПМД.
Вона додає, що недооцінювати COVID-19 не варто також тому, що проти нього поки не винайшли вакцину.
“Проти грипу є вакцина і є специфічне лікування, тобто препарати, які діють саме на вірус грипу. Наприклад, на кір теж немає специфічного лікування, але є вакцина. А тут немає ні того, ні того”, – каже Світлана Шабаліна.
Додамо, ви можете подивитися фото з похорону одного з померлих від COVID-19 бахмутян тут.
Думка: “Я думаю, що коронавірус вигадали китайці, щоб старих людей було менше”, – впевнена місцева жінка, яку ми зустріли на ринку.
“Коронавірус штучно створили, щоб поменше людей на світі було. Це не Китай, це американці привезли у Китай свою лабораторію та за згодою її там встановили. До чого ці кажани, що за нісенітниця?”, – вважає мешканець Бахмута Віктор.
Факт: Обидва твердження розбиваються об одне дослідження, яке опублікували ще у березні. У ньому йдеться, що новий коронавірус має природне походження. Вчені порівняли генетичні дані SARS-CoV-2 з даними інших вірусів цієї ж родини. Науковці дійшли висновку, що вірус, швидше за все, з’явився в результаті природного відбору: він адаптувався до навколишнього середовища, щоб вижити. Потенційним господарем SARS-CoV-2 був кажан. Але згодом вірус мутував в організмі іншої тварини.
“Порівнюючи доступні дані про послідовності геному для відомих штамів коронавірусу, ми можемо твердо визначити, що SARS-CoV 2 виник в результаті природних процесів”, – стверджує співавтор наукової праці, доцент кафедри імунології та мікробіології Scripps Research Крістіан Андерсен.
Результати дослідження опублікували у науковому виданні Nature Medicine.
Додамо, Китай – потужний економічний партнер США. До того ж, Америка — країна-лідер за кількістю хворих та померлих від коронавірусу у світі. Станом на 8 червня там зареєстрували майже 2 млн інфікованих, 112 тис з них померли.
Читайте також:
Проєкт фінансується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми "Free Media Programme"
Зміст публікації не обов'язково відображає думку Фонду міжнародної солідарності та є предметом виключної відповідальності авторів