29 серпня — день пам’яті захисників України. Людей, які віддали своє життя у боротьбі за незалежність та мир на батьківщині. Ми підготували добірку з художніх, біографічних та документальних фільмів про російсько-українську війну, її ключові події та людей, які боронять нашу землю.
Повна назва фільму — “Зима у вогні: Боротьба України за свободу”. У стрічці режисер Євген Афнієвський показав події 93 днів зими під час Революції Гідності 2013-2014 років, коли правоохоронці насильницьким методом розганяли мирні демонстрації.
У фільмі є документальні кадри з Майдану та інтерв’ю з протестувальниками. Глядачу покажуть, як мирна демонстрація студентів перетворилася на справжню бійню, яку влаштували спецпризначенці “Беркута”, а згодом мітингувальники домоглися повалення режиму Януковича.
Одразу після Революції Гідності російські війська увійшли в Крим та захопили півострів. Навколо цього розгортаються події фільму “Черкаси”. Герої стрічки — двоє чоловіків, які пішли служити у військово-морський флот, і потрапили на корабель “Черкаси”.
https://www.youtube.com/watch?v=Ymsy_v9Ec0Q
Корабель повертався з навчань у Болгарії, коли Крим вже був окупованим. Та екіпаж не погодився здаватися росіянам, а навпаки вирішив чинити опір.
2019 року на екрани вийшов фільм про події в Іловайську, коли українські військові звільняли місто від загарбників. Режисер Іван Тимченко показує, що рухало українськими військовими та окупантами: перші готові до останнього боротися за рідну землю, а другі прийшли воювати, аби заробити.
У стрічці розповідається про кількох військових, які потрапили під обстріл та змогли врятуватися з допомогою місцевих. Місто окупували, і далі героям доведеться пройти великий шлях, щоб повернутися на підконтрольну територію.
Серед акторів були й самі бійці батальйону “Донбас”, які брали участь у тих боях.
Цей фільм, знятий українським режисером Ахтемом Сеїтаблаєвим, розповідає про події у Донецькому аеропорті у 2014-2015 роках. Про ті бої, коли українські військові 242 дні тримали оборону важливого стратегічного об’єкта.
https://www.youtube.com/watch?v=EmZRNkbhgQU&t=5s
Зокрема, у стрічці показують історію одного з бойових чергувань, куди приїхала група військових, які вперше потрапили в ДАП. Серед них є як досвідчені військові, так і добровольці, і їм доведеться об’єднатися, щоб дати відсіч окупантам.
У документальному фільмі українські військові, які захищали та відбивали від окупантів Дебальцеве, розповідають про ті події. Висота 307,5 м, яку назвали “Валєра”, знаходиться неподалік Дебальцевого. Вона була однією з найважливіших точок у тих боях. Росіяни не хотіли віддавати її бійцям ЗСУ, тому влаштували там справжню бійню.
Танкові бої на висоті “Валєра” називали одними з наймасштабніших боїв на Донбасі. Ціною свого життя бійці ЗСУ нищили російські танки, щоб не дати окупантам контролювати стратегічну висоту.
Цей фільм був номінантом на премію “Оскар” у категорії “найкращий документальний повнометражний фільм”. Він розповідає про 10-річного хлопчика Олега, який жив разом із бабусею в селі на лінії фронту.
Вони залишилися, адже їм подобалося життя в рідній хаті. Але через численні обстріли жити так ставало дедалі складніше, а війна лише набирала обертів.
У фільмі “Атлантида” події розгортаються “через рік після війни”, у 2025 році. Режисер пропонує подивитися на раніше окуповані території, які можуть стати непридатними для життя.
Земля на Донбасі забруднена та шкодить здоров’ю, підприємства зруйновані. Але ті, хто залишаються там — працюють, щоб подолати наслідки війни.
***
Через війну Росії проти України на окупованих територіях значно погіршується екологічна ситуація. Деякі дії окупантів завдають катастрофічної шкоди. Раніше ми розповідали про те, як війна забрала життя поколінь тварин сходу, а також як через бойові дії гине головна природна артерія Донбасу — Сіверський Донець.
Читайте також: